Yırtmaçlı first leydi Valerie Treirweiler

Yırtmaçlı first leydi Valerie Treirweiler

27 Mayıs 2012 0 Yazar: damladogan

Aslında Valerie Trierweiler’in hayatımıza jet hızıyla gireceği Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yemin töreninde belli olmuştu. Yürürken rüzgârın azizliğine uğrayarak açılan yırtmacı onu manşetlere taşımaya yetmişti. Eski first lady, manken ve şarkıcı Carla Bruni’nin yerine artık gözlerin çevrildiği yeni isim, 47 yaşında ve 3 çocuk annesi Valerie Trierweiler’di.


Chicago’da sona eren NATO zirvesinde tarihi kararlar alındı. Fakat gördüğümüz fotoğraf karelerinde aklımıza kazınan, Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Hollande’a eşlik eden, -hayatımıza yeni giren bir deyişle- ‘first girlfriend’i (Kız arkadaşı) Valerie Trierweiler oldu.
Sadece siyaset gündeminde de değil… Moda dergilerinden magazin haberlerine pek çok yeri, onun fotoğrafları süsledi. Yıllarca haber yazan ve manşetlerin arkasında yer alan bu kadın, böylece yepyeni bir moda figürü olarak hayatımıza girdi. Giyim tarzı ve fiziksel benzerliği nedeniyle o artık yeni Katharine Hepburn’dü.

Çalıştığı dergi bile onu kapak yaptı

Trierweiler 20 yılı aşkın süredir gazetecilik yapıyor. Pek çok first lady’nin aksine onun mesleğini bırakmaya niyeti yok. “Düşünen bir kadın olarak Fransız tarzını tüm dünyada temsil edeceğim” sözleri zaten onun duruşunu net bir şekilde sergiliyor.
“Bakmak zorunda olduğum okul çağında 3 oğlum var” yaklaşımı ‘Bay Normal’ lakaplı François Hollande karşısında Trierweiler’in yeni bir first lady modeli yaratacağının da işareti.
Yıllardır çalıştığı dergi Paris Match onu “Hollande’ın yeni şansı” başlığıyla kapağa taşıdığında da tepkisi gecikmedi.
Kendisine haber verilmeden hazırlanan bu kapak yazısına kızgınlığını sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan duyurdu. Haberi olmadan kapak yapıldığı için şoke olduğunu dile getirdi. Üstelik haber 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yayımlanmıştı. “Haberdeki cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle Paris Match’i tebrik ediyorum” dedi.
Yazıda, Trierweiler için, “Güçlü kişiliği, çok iyi tanıdığı medya dünyası ve sessiz ama kararlı tavrı ile Hollande’ın seçimlerdeki en büyük şansı” yorumu yapılmıştı.
Evet doğruydu. Çünkü yedi yıllık birlikteliklerinde Trierweiler, Hollande’ı adeta baştan yaratmıştı.

Röportaj yaparken doğan aşk

Hollande, 30 yıllık hayat arkadaşı, dört çocuğunun annesi Segolene Royal’in 2007 seçimlerinde Sosyalist Parti’den cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için kendi adaylık arzusundan vazgeçti.
Royal’in Nicolas Sarkozy karşısındaki yenilgisinin ardından Sosyalist Parti dağılmanın eşiğine geldi. Hollande da o sırada hem eşini terk etti, hem de partinin genel sekreterliğinden ayrılarak siyasete ara verdi.
Rakipleri onu ‘silik’, ‘deneyimsiz’ hatta Sosyalist Parti’nin en büyük ‘kusur’u olmakla suçluyordu.
Ancak bu süreçte Hollande için tam bir değişim dönemi başlamıştı. Bu dönemde Hollande’ın gazeteci Valerie Trierweiler ile ilişkisi olduğu ortaya çıktı. 10 yılı aşkın süredir Sosyalist Parti’yi takip eden Trierweiler ve Hollande’ın 1988’de yaptığı röportajlarla başlayan ilişkisinin bir süre sonra aşka dönüştüğü konuşuluyor.
İkili 2005’ten bu yana birlikte olduklarını itiraf etseler de partideki pek çok kişi aralarındaki yakınlaşmanın çok daha eski olduğuna inanıyor.

Saldırgan köpeğe benzetildi

Bugün Fransa’da çok başarılı bir gazeteci olarak tanınan Valerie Trierweiler’a arkadaşları “Rottweiler” diyor.
Bu lakabı Paris Match dergisinde iş arkadaşına cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle attığı tokada borçlu. İş yerinde gösterdiği bu tavır onun saldırgan Rottweiler cinsi köpeklere benzetilmesine neden olmuş…
Zaten lakabı, onun hırsının ve kararlılığının da en iyi göstergesi.
Bu kararlılıkla Hollande’a kilo verdirerek hem imajını hem de giyim tarzını değiştirtti. Gözlük çerçevesine bile o karar verdi.
Tüm bu değişimlere rağmen Hollande 2009’da Sarkozy iktidarının zirvesindeyken, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı ama şans veren olmadı.
Herkes eski IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn’ın sosyalistlerin adayı olacağına kesin gözüyle bakıyordu. Ancak geçen yıl mayıs ayında patlak veren tecavüz iddiaları nedeniyle Strauss Kahn önce IMF Başkanlığı’ndan ayrıldı, sonra adaylıktan çekildi.
Sosyalistlerin adayı artık François Hollande’dı.
6 Mayıs’ta seçilen Hollande, 15 Mayıs’ta da resmen Fransa Cumhurbaşkanı’ydı.

Bugüne kadar iki evlilik yaşadı

Trierweiler çok kısa süren ilk evliliğini Frank isminde yaşadığı mahalleden bir arkadaşıyla yaptı. İkinci evliliği ise hala soyadını taşıdığı ve 3 çocuğunun babası Paris Match dergisinden iş arkadaşı Denis Trierweiler ile oldu.
Trierweiler orta sınıf bir ailenin altı çocuğundan beşincisi olarak dünyaya geldi. Babası 13 yaşındayken bir bacağını mayın kazasında kaybetmiş. Valerie 21 yaşındayken ise yaşamını yitirmiş. Annesi yıllarca çalışarak çocuklarına bakmış. Yaşadığı zorluklar Valerie Trierweiler’i yıldırmamış. Fransa’nın en ünlü üniversitelerinden Sorbonne’un Siyaset Bilimi bölümünden mezun olmuş. Üstelik sıkı da bir feminist.

Süs bebek olmayacağım

Seçim kampanyası sırasında da etkin rol oynayan Trierweiler’ın, Hollande’ın aldığı kararların ve attığı adımların büyük kısmında imzası vardı.
Ancak Trierweiler, ‘Hayatımın aşkı’ olarak bahsettiği Hollande’ın siyasi yaşamı için kendi hayatından ve özgürlüğünden ödün vermemekte kararlı. “Devletin bana bakmasını istemiyorum” diyor ve ‘süs bebeği’ olmak istemediğini söylüyor.
Polikayı sevdiği bilinen Trierweiler etik olarak bir süredir siyasi yazılar yazmıyor. Dergide kültür sayfalarına kaydırılmış durumda. Ama o eski pozisyonuna dönmekte ısrarlı.
Üstelik sadece mesleği değil, medeni durumu nedeniyle de önemli bir karar verme sürecinde. Akıllardaki soru ikilinin yeni first girlfriend’in protokoldeki yeri nedeniyle ikilinin evlenip evlenmeyeceği. İkisi de buna sıcak bakmıyor.
Anketlere göre, Fransızların yüzde 79’u da cumhurbaşkanının medeni durumunun kendilerini ilgilendirmediğini söylüyor.
Fakat Vatikan ya da Suudi Arabistan gibi bu konularda katı bir ülkeyi ziyaret etmeleri gerektiğinde ikilinin ne yapacağı merak konusu. Zira Hollande’ın selefi Nicolas Sarkozy, sevgilisi Carla Bruni ile cumhurbaşkanlığı döneminde evlenmişti.