Zuckerberg bir günle 9 milyar dolarını kurtardı

Zuckerberg bir günle 9 milyar dolarını kurtardı

3 Haziran 2012 0 Yazar: damladogan

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg 9 yıllık aşkı Priscilla Chan ile niçin şirketini halka açtıktan bir gün sonra evlendi? Kaliforniya eyaletindeki yasalara göre ikili evlenmeden önce ayrılsaydı Priscilla teorik olarak Mark’ın bu 9 yılda sahip olduğu yaklaşık 18 milyar dolarlık servetin yarısını isteyebilecekti. Fakat evlenince iş değişti. İkilinin evlilik sözleşmesi imzaladığı da düşünülürse Zuckerberg servetinin büyük bir kısmını sevgilisinden ‘kaçırmış’ oldu.

 


 

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucu 28 yaşındaki Mark Zuckerberg, Forbes dergisine göre 17.5 milyar dolarlık (32 milyar TL) servetiyle dünyanın en zengin 35’inci kişisi.

 

Facebook 2004 yılında ABD’nin ünlü Harvard Üniversitesi’nde bir yurt odasında kurulmuştu. Bugünse 900 milyonu aşkın aktif kullanıcısı var. Yani Facebook bir ülke olsa Çin ve Hindistan’ın ardından dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip 3’üncü ülke olurdu.

KARISI DA HARVARDLI BİR DAHİ
 

Zuckerberg 19 Mayıs’ta Facebook’taki profilinde ilişki durumunu  ‘evli’ diye güncelledi. Böylece evlendiğini de kendisine yakışır şekilde kamuoyuna duyurmuş oldu. Sayfasına koyduğu düğün fotoğrafı ise 1.5 milyondan fazla kişi tarafından ‘beğenildi’.

Zuckerberg’ün evlendiği kişi 9 yıllık kız arkadaşı Çin asıllı Priscilla Chan’di. Priscilla’nin ailesi bir dönem mülteci kamplarında yaşadıktan sonra 1970’li yıllarda ABD’ye gelmiş  ve Boston’da bir restoranda çalışmaya başlamış.

1985’te dünyaya gelen Priscilla, ailesinin yoğun iş temposu nedeniyle anneannesi tarafından büyütülmüş. Anneannesiyle aralarındaki ilişki Priscilla için öyle özel ki Zuckerberg İngilizce bilmeyen anneanneyle konuşabilmek için iki yıldır Çince dersi alıyormuş.

Lise yıllığında dönemin ‘dahisi’ seçilen Priscilla, daha ilk günden Harvard Üniversitesi’ne girmeyi aklına koymuş. Tenis takımına girmiş, robot kulübüyle yarışmalara katılmış. Ve 2003’te Harvard’ın Biyoloji Bölümü’ne kabul edilmesi kimseye sürpriz olmamış.

 
 
TUVALET SIRASI BEKLERKEN DOĞAN AŞK


Priscilla ve Mark, Harvard’da bir partide tuvalet sırası beklerken tanışmış.  Ancak ilişkileri genç adamın işkolikliği yüzünden zor dönemlerden geçmiş. Priscilla’nın, bulduğu zekice bir yöntem ilişkiyi kurtarmaya yetmiş: “Haftada bir gece dışarı çıkmak ve mutlaka 100 dakikayı baş başa geçirmek.”
Zuckerberg, Facebook’la ilgilenmek için Harvard’ı bırakıp Kaliforniya’ya yerleşse de Priscilla Chan okulu bitirip Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiş. Çocuk doktorluğu eğitimi alan Priscilla, Mark’a işinde de yardım etmeye başlamış. Örneğin, Facebook’ta kullanıcıların organlarını bağışlamak isteyip istemediklerini belirttikleri uygulamanın fikir sahibi de o.

 

7 MİLYON DOLARLIK MALİKANEDE MÜTEVAZI DÜĞÜN

Priscilla 2010’da Mark’ın Palo Alto’daki 7 milyon dolarlık malikanesine taşındı. İşte bu ev düğünlerinin de mekanı oldu. 19 Mayıs’ta Priscilla’nın tıp fakültesinden mezuniyetini kutlamak için geldiklerini sanan 100 özel davetli sürpriz düğünle karşılaştı. Nikâh töreni sanılanın aksine hayli sadeydi. Yemekler ikilinin en sevdiği restorandan getirilmişti ve kişi başına sadece 7.5 dolar ödenmişti. Dolar milyarderi damat da geline, 25 bin dolarlık, tasarımını kendisinin yaptığı yakut bir yüzük takmakla yetinmişti.

 

Priscilla’nın giydiği gelinlik de düğün gibi yalındı. 4 bin 700 dolara satın alınan gelinliğin fotoğrafı dünyada birçok gazete ve dergide yayınlandı ama gelinliği diken butik için tam bir hayal kırıklığı oldu. Geçen nisanda İngiltere Prensi William’la evlenen Kate Middleton’ın gelinliğini satış rekoru kırmıştı. Ancak Priscilla’nın gelinliği düğünden bu yana bir kez bile sipariş edilmemiş.

ROMA’DA 32 EURO’LUK BALAYI YEMEĞİ

 

İkilinin balayı için nereye gittiği merak edilirken izleri Roma’da bulundu. Zuckerberg’ün hayatımızın her alanına soktuğu sosyal medya onların da nerede olduğunu gözler önüne serdi.

 

Ancak bu kez adres Facebook değil bir diğer sosyal paylaşım sitesi Twitter’dı.

Polonyalı bir turist ikiliyi Vatikan’daki Sistine Şapeli’nde görüp tweet atmıştı. Daha sonra da İtalya’nın başkenti Roma’da bir restoranda yemek yerken fotoğrafları çekilen gelin ve damat Twitter’da heyecan yarattı. Paparazziler anında restorana üşüştü. İkilinin ödediği 32 Euro’luk hesap bile ele geçirildi: Enginarlı ravioli, fırınlanmış kabak çiçeği yemeği, enginar, su ve  çay…

Restoranın sahibi, “Kumrular gibi çok mutlulardı” dese de çekilen fotoğraflarda ikilinin yüzlerinden endişeli oldukları görülüyordu. Kısa süre sonra bunun nedeninin Facebook’u bekleyen zor günler olduğu ortaya çıktı.

 


 
FACEBOOK’UN HALKA ARZI TAM BİR FİYASKO OLDU

Facebook 23 Nisan’da üç aylık kâr – zarar sonuçlarını açıkladı. Geliri yüzde 6, kârıysa yüzde 32 düşmüştü. Ardından Facebook’a bir darbe de sitenin en büyük reklamverenlerinden General Motors’tan geldi. Firma Facebook’a artık reklam vermeyeceğini açıklayınca, borsadaki hisseler 38 dolara geriledi.

Ancak Zuckerberg, NASDAQ borsasında zili çalarken hayli keyifliydi. Hisseler 42 – 43 dolardan satışa çıkmıştı. Böylece Facebook’un değeri 104 milyar doları aşmış oldu.

Fakat umulan olmadı. Hisseler hızla değer kaybederek 30 doların da altına düştü. Hisse almak için kuyrukta bekleyenler şimdi Facebook’a dava açmak için sırada. Halka arz öncesi usulsüzlük yapıldığı ve şirketin durumu kötü olmasına rağmen hisse fiyatlarının şişirildiği iddia ediliyor. 

Büyük umutlarla başlayan serüven fiyaskoya dönüşmüş durumda. Hatta pek çok uzmana göre Facebook ölüm fermanını imzalamış oldu. 

Bu hafta balayı fotoğraflarıyla gündeme oturan Zuckerberg bakalım dönünce şirketini kurtarmak için neler yapacak?