Çevreci kız 20 yıl sonra yine dünyayı susturacak

2012/06/17 Çevre,Dünya,Portre,Yaşam damladogan
“Savaşlar için harcanan onca para  çevre için, yoksulluğun sona erdirilmesi için ve anlaşmalar yapılması için kullanılsa dünyanın harika bir yer olabileceğini biliyorum.” Bu sözler 1992’de Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Zirvesi’nde konuşan Kanadalı Severn Suzuki’ye ait. O zaman sadece 12 yaşında olan Suzuki ‘dünyayı susturan kız’ olarak tarihe geçti.  Suzuki şimdi 32 yaşında ve iki çocuk annesi. 20 yıl aradan sonra yine Rio’da düzenlenecek konferansta yeni bir konuşma yapacak.Liderlere bunca yılda ne değişti diye soracak. Bakın 20 – 22 Haziran tarihleri arasında yapılacak ve yüzü aşkın ülke liderinin ve 50 bin kişinin katılacağı konferansta neler tartışılacak.

 


Dünyadaki kaynakların tükenmesine sadece 18 yıl kaldı
Bu hafta Rio de Janerio’ya giden uçaklar da oradaki oteller de hıncahınç dolu olacak. Yanlış anlaşılmasın bunca insan kışı bile 30 derece olan Rio’nun eşsiz plajları için değil, Birleşmiş Milletler’in konferansı için Rio’ya akın ediyor. 50 bin kişi iki gün boyunca dünyadaki  7 milyar kişinin mutluluğu ve ekonomik gelişme kavramlarının nasıl bir araya gelebileceğini tartışacak.
Yeşil ekonomi, son dönemde hayatımıza yeni giren bir ifade. Onlarca tanımı var. Ancak hepsinin birleştiği nokta, ‘doğanın kaynaklarının sonsuz olmadığının farkına varmak’. Dünya hızla kalabalıklaşıyor. Bu da doğal kaynaklara olan talebi arttırıyor. Fakat Doğayı Koruma Vakfı’na (WWF) göre büyük bir tehlike kapıda. Vakfa göre eğer bu hızla tüketmeye devam edersek 2030 yılına kadar dünyadaki tüm kaynakları bitirmiş olacağız. Yani dünyayı kurtarmak için sadece 18 yılımız kaldı. 
Yeşil ekonomi in, kapitalizm out
Rio konferansının gündemindeki yeşil ekonomi hem ekonomik krizlere hem de yaşanan gıda ve iklim krizlerine çare olmayı amaçlıyor. Ancak bunun için bir şart var: ‘Varolan ekonomik sistem olduğu gibi değişmeli’. Liderler artık ekonomik büyüme ve kalkınmanın farklı olduğunu kabul ediyor. Yani ülkeler büyüsün ve gelişsin ama doğa da gelecek nesiller de bundan zarar görmesin. Örneğin ekonomisi yıllardır hızla büyüse de Çin çevreye verdiği ‘zarar’ nedeniyle sık sık eleştiri oklarının hedefi oluyor. Güney Kore ise yeşil ekonomiye dönüşümünü en hızlı yapan ülke olarak ön plana çıkıyor.  
Kalkınma için çevrenin daha az kirletilmesi, güneş ve rüzgar enerjisi gibi alternatif yöntemlere başvurulması, enerji verimliliğinin arttırılması ve geri dönüşümün yaygınlaşması gerekiyor. Fakat bunlar da yeterli değil. Yeşil ekonominin uygulandığı bir ülkede insanların yaşam standartları da düzgün olmalı. Yani zengin ve fakir arasında derin bir gelir uçurumu olmamalı. Yeşil ekonomi sessizce sadece kâr güden ve kriz yaratan kapitalizme karşı mücadele ediyor.  Pek çok lider için artık yeşil ekonomi in, kapitalizm out…
Çevre konferansında çimlere özel koruma
Konferansa katılmaya gelen ama otellerde kalmak istemeyen 10 bin kişi kamp kuracak. Bunların büyük çoğunluğunu genç gönüllüler oluşturuyor. Çiftçiler ve yerli halkın da kampa katılması bekleniyor. Fakat gözler kampın kurulacağı ünlü Flamengo Parkı’na çevrildi. Zira 1992’deki konferansa gelen binlerce kişi aynı parkta çimleri ezip geçmiş ve büyük bir tartışmaya neden olmuştu. Aynı şeyin tekrarlamaması için nasıl önlem alınacağı merak konusu.
İşte Severn Suzuki’nin 1992’de yaptığı ve Youtube’da 21 milyon kez izlenen ağlatan konuşma
“Benim geleceğimi kaybetmem seçim kaybetmek ya da borsada birkaç puan kaybetmek gibi bir şey değil. Ben burada bütün gelecek nesiller için konuşuyorum.
Artık güneşe çıkmaya korkuyorum çünkü ozon tabakasında delikler var. Nefes almaya korkuyorum çünkü havada hangi kimyasallar var bilmiyorum. Eskiden Vancouver’da babamla balığa giderdik. Ta ki birkaç yıl önce her tarafı kanserli bir balık bulana kadar.
Şimdi hayvanların soylarının tükendiğini öğreniyoruz. Sonsuza kadar yok oluyorlar.
Hep sürüler halinde dolaşan vahşi hayvanları görebilmeyi düşledim. Kuşlar ve kelebeklerle dolu yağmur ormanlarını. Ama şimdi bunları benim çocuklarımın görüp göremeyeceği bile belli değil.
Farkına varmanızı istiyorum ki bütün çözümlere siz de sahip değilsiniz. Ozon tabakasındaki deliği nasıl onaracağınızı bilmiyorsunuz…  Soyu tükenmiş olan hayvanları nasıl geri getireceğinizi bilmiyorsunuz. Şimdi yerlerinde koca çöllerin olduğu ormanları nasıl geri getireceğinizi bilmiyorsunuz. 
Madem nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsunuz, o halde lütfen bozmaktan vazgeçin!
Ben henüz sadece bir çocuğum, ama savaşlar için harcanan onca para çevre için, yoksulluğun sona erdirilmesi için ve anlaşmalar yapılması için kullanılsa, dünyanın nasıl harika bir yer olabileceğini biliyorum.
….
Siz yetişkinler bizleri sevdiğinizi söylüyorsunuz. Size meydan okuyorum, lütfen hareketleriniz sözlerinizi yansıtsın!

, , , ,

Related Post

The Girl Who Silenced the World for 5 Minutes

Yorumlarınız benim için çok önemli...