Afrika’nın Moda Yüzü

2012/06/24 Afrika,Dünya,Moda,Portre damladogan
Her şey bundan 10 yıl önce başladı. Bir hayal kurdu. “Dakar’ın Paris’ten ya da New York’tan neyi eksik” dedi. Senegal’in başkentinde Moda Haftası’nı başlattı. Kara kıta Afrika’nın sadece çatışmalardan ibaret olmadığını herkese gösterdi. Geçen hafta sona eren Dakar Moda Haftası’nın arkasındaki bu isim bakın kim.

 


 
Sokaklarında toplanmış binlerce insan… Gözler merakla yollara kurulan podyumlara kitlenmiş durumda. Ama görüntüler alışık olduğumuz gibi Paris’ten ya da New York’tan değil. Birbirinden ünlü mankenler yine pek çok ünlü modacının koleksiyonlarını tanıtıyor. Ancak bir fark var. Sahnede yürüyen 37 manken de, giydikleri birbirinden güzel kıyafetleri hazırlayan 30 tasarımcı da Afrikalı. Bu yılki 10 – 17 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Dakar Moda Haftası’na katılmanın tek şartı da zaten bu; “Afrikalı olmak.”
 
 
 
 
 
 
 
“Adama Paris”in yaratıcısı
 
 
 
Tüm bunlar bir hayal olarak başladı. Bu hayalin arkasındaki kadın Senegalli Adama Amanda Ndiaye idi. “Adama Paris” isimli markanın yaratıcısı. Diplomat bir ailenin kızı. 1976 yılında doğduğunda ailesi iş icabı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Kinşasa kentindeymiş. Ancak 3 yaşındayken ailesi oradan ayrılmış ve Fransa’nın başkenti Paris’e yerleşmiş. Çok uzun yıllar boyunca da burada kalmışlar. Tasarımlarıyla ün kazandıkça hayatı değişmiş. Bugün artık günlerini Dakar, Paris, Los Angeles ve New York arasında mekik dokuyarak geçiriyor.  
 
 
 
Ndiaye’ın tasarımlarındaki en önemli farklılık da hayatının işte bu özelliğinden geliyor. Yarattığı her giysi kozmopolit şehirlerin izlerini taşıyor. Ancak içten içe hepsi Afrikalı kökenlerini barındırıyor. Ona göre kendisini özel yapan şey de bu. Her kadının tek bir özellikle tanımlanmasının imkansız olduğuna inanıyor. Tasarımlarını tüm tanık olduğu kültürleri ve yaşam tarzlarını birleştirerek yaratıyor.
 
Pek çok Batılı tasarımcının Afrika’ya gelerek ilham peşine düştüğünü görmesi onun hayatında da yepyeni bir sayfa açmış. Madem Batı, Afrika’dan esinleniyordu o zaman Afrika modası kendi kendini de yaşatabilmeliydi. Bu yüzden Afrikalı tasarımcıların kendilerini gösterebilecekleri bir ‘şov’ yaratmak fikrini bulmuş. Bu şov Dakar Moda Haftası olmuş. Dakar bugün artık Afrika kıtasında modanın başkenti. Tasarımcılar da rengarenk desenlerle bezeli tasarımlarını moda haftasında sunuyor.
 
 
 
Tasarımların hepsi el yapımı
 
 
 
Tasarımların her biri çok özel çünkü hepsi el yapımı. “Diğer ülkelerdeki gibi dikiş yapabileceğimiz büyük atölyelerimiz ya da fabrikalarımız yok” diyor Ndiaye. Ancak umutlu. Her yıl moda haftası pek çok Afrikalı tasarımcının hayatında yepyeni bir başlangıç oluyor. Senegal ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Moda Haftası’nın on yılda geldiği noktaya baktığında umudu da gururu da artıyor.
 
 
 
 
‘Moda önceliğimiz olamaz’
 
 
Senegal Afrika’nın en istikrarlı ülkelerinden biri olarak gösteriliyor. Zira Senegal, Batı Afrika’da askeri darbe görmeyen tek ülke. Ancak 2012 bu ülke için de çatışmaları beraberinde getirdi. 85 yaşındaki Devlet Başkanı Abdülaye Wade 3. kez başkanlık seçimlerine aday oldu. Anayasada aksi yönde “Aday olamaz” diye hüküm olması ise ülkeyi iç savaşın eşiğine getirdi. Buna rağmen Mart ayındaki seçimi kaybedince Wade’nin görevini barışçıl bir şekilde Macky Sall’a devretmesi diğer Afrikalı ülkelere örnek oldu. Fakat istikrarlı ortama rağmen ülkedeki yaşam standartları hayli kötü. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 48. Yoksulluk sınırının altında yaşayanların oranı ise yüzde 50. Bu ülkede her iki kişiden birinin günlük kazancının 1.25 doların altında olduğunu gösteriyor. Okur yazarların oranı ise ancak yüzde 39 seviyesinde. İşte tüm bunlar geçen Pazar günü sona eren Dakar Moda Haftası’na sert eleştiriler yapılmasına neden oluyor. Pek çok Senegalli internetteki sosyal paylaşım sitelerinde ‘moda bizim neyimize’ şeklinde yorumlar yapıyor. Çoğu moda haftasına aktarılan bütçe yerine önceliğin ekonomik kalkınmaya verilmesi gerektiğine inanıyor. 1978 yılında başlayan ve çoğunlukla Paris – Dakar arasında yapılan Dakar Rallisi de eleştirilere neden oluyordu. 2008 yılında güvenlik nedenleriyle Güney Amerika’ya taşınan ralli artık bu kıtada yapılıyor.
 
 
 
AFRİKA’DA BUNLAR DA OLUYOR
 
 
Nijerya’da patlayan bombalar
 
* Nijerya’da Hıristiyanların ülkeyi terk etmesi için eylem yapan Boko Haram terör örgütü geçen Pazar günü yine iş başındaydı. Üç kilisede arka arkaya patlayan bombalar en az 50 kişinin ölümüne neden oldu. Polis ve teröristler arasındaki çatışmalar artınca kuzeydeki pek çok kentte sokağa çıkma yasağı getirildi.
 
Sudan’da Pazar eklerine sansür
 
* Sudan hükümeti üç gazetenin basılmış Pazar eklerinin dağıtılmasına izin vermedi.
 
Somali’de Eş Şebab terörü
 
* Somali’de El Kaide bağlantılı Eş Şebab terör örgütü köşeye sıkıştı deniyordu. Ancak örgüt Pazartesi günü başkent Mogadişu’da intihar saldırısı düzenledi, 2 asker hayatını kaybetti.
 
Etiyopya’da ‘Skype’ cezası
 
* Etiyopya hükümeti internetten görüntülü görüşme sağlayan Skype ve gTalk programlarını kullananlara 15 yıl hapis cezası verileceğini açıkladı.
 
Sudan ve Güney Sudan’a yaptırım tehdidi
 
* Güney Sudan, 9 Temmuz’da Sudan’dan bağımsızlığının 1. yıldönümünü kutlayacak. Ancak iki ülke arasındaki petrol sahaları nedeniyle sınır çatışmaları sürüyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi taraflara 3 ay içinde anlaşma sağlayamamaları durumunda yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulundu.
 
 

, , , , ,

Related Post

Modayı da Google buldu

The Fashion Face of Africa

Yorumlarınız benim için çok önemli...