Evlat verilen çocuk büyüdü, 600 milyon dolara ada satın aldı

Evlat verilen çocuk büyüdü, 600 milyon dolara ada satın aldı

1 Temmuz 2012 0 Yazar: damladogan

Günde 213 bin dolar kazanıyor olsanız ne yapardınız; araba koleksiyonu, yat koleksiyonu, yoksa ev koleksiyonu mu? Belki de hepsi… Ama bir isim var ki parasını harcamak için çok farklı bir yol seçti. Kendisine Hawaii’den 600 milyon dolara bir ada aldı. Hem de en büyük rakibi Bill Gates için ‘çok özel’ bir adayı. Oracle’ın sahibi Larry Ellison’ın dünyasına buyurun.


 

ABD’li Larry Ellison 68 yaşında 36 milyar dolarlık bir servete sahip . Dünyanın en zengin 6’ncı adamı. Ünlü veritabanı yazılımı şirketi Oracle’ın kurucusu ve CEO’su. Zengin bir insan deyince aklınıza gelebilecek tüm özellikleri bir arada taşıyor. Her şeyin koleksiyonunu yapıyor. Evler, arabalar, uçaklar, yatlar… ABD’de 2008’de başlayan ekonomik krizle emlak fiyatları düştükçe beğendiği evleri çok ucuz fiyatlara toplamaya başlamış. Evlerinin değeri bugün 1 milyar doları geçiyor. Ancak O, Monopoly tahtasındaki tüm evleri alana kadar durmayacağını dile getiriyor. Pahalı yatlara da hayli düşkün. 2010 yılında sattığı 200 milyon dolarlık dünyanın 8’inci büyük yatı Rising Sun ile Bodrum’a da gelmişti.

 

Hayatını değiştiren cümle: ‘Seni evlat edindik’

 

12 yaşındayken bir akşam babası yanına gelmiş, “seni evlat edindik” demiş. Ardından da eklemiş: “Akşam yemekte köfte var.” Larry Ellison bir röportajında “Yıllarca bu cümleyi düşündüm” diyor. İçindeki gelgitler zamanla öyle büyümüş ki kendisini yıllarca babası bildiği adama kanıtlama ihtiyacı duymaya başlamış. İki kez üniversiteye girse de ikisinden de ayrılmış. Biran önce hayata atılmak istemiş. Chicago’dan teknolojinin kalbi olarak bilinen Kaliforniya’ya yerleşmiş, yazılım şirketi AMPEX’te işe girerek kod yazmaya başlamış. Kısa sürede yıldızı parlamış.

 

Amerikan istihbarat örgütü CIA’in firmadan talep ettiği programın sorumluluğu Ellison’a verilmiş. Gelen uluslararası tüm istihbaratlar bu programa yüklenecek ve bu sayede bir veritabanı oluşturulacakmış. ‘Oracle v.2’programı bu sayede ortaya çıkmış. Yazdığı ilk programı 1 değil, 2’nci versiyon olarak sunmuş. Çünkü ona göre hiç kimse bir yazılımın ilk sürümünü almak istemezmiş.

 

Bill Gates’in peşine özel dedektifleri taktı

 

Oracle, 1977 yılında kurduğu şirketinin de ismi olmuş. Şirket her geçen gün büyümüş. 1400 dolar sermayeyle kurulan şirketin bugünkü net kârı yıllık 10 milyar doların üzerinde. Ancak Forbes dergisinin açıkladığı her ‘En Zenginler’ listesi Larry Ellison için yeni bir hayal kırıklığı olmuş. Zira bu listelerin tepesindeki isim hep Microsoft’un kurucusu Bill Gates’miş. İkili arasındaki savaşa dedektifler bile karışmış. Ellison, röportajlarından birinde Microsoft’un kirli işlerini ortaya çıkarmak için özel bir dedektiflik firmasıyla anlaştığını kabul etmiş. Üstelik bunu ‘vatandaşlık görevi’ olarak yaptığını iddia etmiş. Dedektifler Microsoft’un çöplerini karıştırarak yıllarca gizli bilgiler toplamaya çalışmış, ama bir şey bulamamış.

 

Ellison ve Gates arasındaki son gerginlik geçen hafta Hawaii’deki bir ada yüzünden yaşandı. Zira Hawaii’deki başlıca 8 adadan biri olan Lana’i satışa çıkınca ikili arasındaki gerilim de tavan yaptı. Lana’i adası Bill Gates’in 1994 yılında eşiyle evlendiği adaydı. Hatta adada bulunan iki otel de Bill Gates’in ortaklarından biri olduğu Four Seasons’a ait. Tüm bu nedenlerle Bill Gates adayı kendisi satın almak istiyordu. Fakat Ellison daha hızlı ve bonkör davrandı.

 

Dünyanın en pahalı adası ananaslarıyla ünlü

 

Peki bu aralar bir Hawaii adasının ederi ne? Lana’i adasının yüzde 98’ini satın alan Ellison’ın adaya ne kadar ödediği gizli tutuluyor. Ancak 500 – 600 milyon dolar ödediği tahmin ediliyor. Adanın yüzde 2’si ise halen ada sakinlerinin. Eğer tahmin edilen bedel doğruysa bu Lana’i Adası’nı ‘en pahalıya satılan ada’ yapıyor. Bugüne kadar bu unvan İngiliz yatırımcı ve Virgin şirketlerinin sahibi Richard Branson’ın 100 milyon dolar vererek satın aldığı Necker Adası’ndaydı. Her daim kazanmaya aşık olduğunu dile getiren Ellison, bu rakamla Branson’a en az 400 milyon dolarlık fark atmış oluyor. 

 

Larry Ellison’ın elinde şimdi Maxis’in ünlü Sim City oyunundaki gibi 365 kilometrekarelik bir ada var. Ellison’ın satın aldığı adaya ne yapacağı belli değil. Adada yaşayan 3 bin 200 kişi yıllardır adanın sahibi kimse ona bağımlı bir şekilde yaşıyor. Ellison’dan yatırım yapmasını ve işsizliğe çözüm bulmasını istiyorlar. Zira ada bir dönem dünyanın ananas üretiminin yüzde 75’ini karşılıyor. Ancak adanın eski sahibi tarım alanlarının büyük kısmını kapatarak otellere vermiş. Halk, Ellison’dan bu alanları geri istiyor. Ancak pek çok kişi Ellison’ın önceliğinin turizm olacağına inanıyor. Adada henüz havaalanı ve trafik ışığı bile yok. Asfalt yolların uzunluğu ise sadece 50 kilometre.

 

Facebook’un kurucusunu neden tebrik etti?

Larry Ellison ve eski eşi Melanie Craft
 
Ellison’ın özel hayatı da hayli ilgi çekici. Yeni insanlarla tanışmak için Facebook’u kullandığını itiraf ediyor. Hayatı değiştiren bir teknoloji olduğu için bu konuda Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ü tebrik bile etmiş. Ellison bugüne kadar 4 kez evlenmiş. 4 kez de boşanmış. Son karısı Melanie Craft bir yazar olduğu için aşk romanlarının karakterlerinden biri olmuş. Üstelik ünü sadece romanlarla sınırlı değil, Ellison Hollywood’un ünlü yapımlarından Demir Adam 2 filminin ilk beş dakikalık kısmında rol almış. Ellison’ın son zamanlardaki takıntısıysa bir NBA takımı satın almak. Daha önce Memphis Grizzlies, Golden State Warriors ve New Orleans Hornets takımlarını almak için defalarca tekliflerde bulunmuş. Şimdilik Ellison’ın bir takımı yok. Sadece stadyumu var.