‘Kocam eşcinsel değil’ diyen bir başbakan: Helle Thorning-Schmidt

‘Kocam eşcinsel değil’ diyen bir başbakan: Helle Thorning-Schmidt

9 Eylül 2012 0 Yazar: damladogan

Ünlü insanların özel hayatları pek çok kişinin ilgisini çeker. Bu bir şarkıcı da olsa, sanatçı da olsa fark etmez. Hele ki söz konusu ülkeyi yöneten genç ve güzel bir kadınsa tüm gözler onun üzerine çevrilmiş durumdadır. İşte bugün böyle bir kadının hikâyesini anlatacağım. Danimarka’nın başbakanı Helle Thorning-Schmidt bir yandan pahalı kıyafetleri ve gösterişli yaşam tarzı nedeniyle vergi mi kaçırıyor iddialarıyla boğuşuyor, diğer taraftansa insanları ‘eşinin eşcinsel olmadığı’ konusunda ikna etmeye çalışıyor.

 


Helle Thorning-Schmidt Danimarka’nın ilk kadın başbakanı. Geçen yıl eylül ayında yapılan seçimlerde Sosyal Demokratların oluşturduğu Kırmızı Blok mecliste 89 sandalye kazanarak seçimlerden galip ayrıldı. Ülkeyi on yılı aşkın süredir yöneten liberallerse 86 sandalyede kaldı. Thorning-Schmidt seçilmesinden bu yana iktidarda tam bir yılını doldurdu. Ancak daha seçimler başlamadan patlak veren skandallar 45 yaşındaki siyasetçinin yakasını bırakmıyor. Tüm iddiaların odağındaysa İngiliz asıllı eşi Stephen Kinnock var.

Verdiği röportajda söyledikleri hayatını zindan etti

Helle Thorning-Schmidt’in eşi, İngiliz İşçi Partisi’nin eski lideri Neil Kinnock’un oğlu. İkili Belçika’da üniversitede okurken tanışmış, 1996 yılında da evlenmişlerdi. Stephen Kinnock her yıl Davos Zirvesi’ni düzenleyen Dünya Ekonomik Forumu’nun Avrupa ve Orta Asya Bölgeleri Başkanı. İşi gereği İsviçre’de yaşıyor. Helle Thorning-Schmidt ise iki kızı ile birlikte Danimarka’da… Yıllardır ilişkilerini meraklı bakışlar altında yaşıyorlar. Herkes onların bu kadar az görüşmelerine rağmen nasıl bir evlilik yürüttüğünü merak ediyor. Muhalefet lideri olduğu ve seçimlere hazırlandığı dönemde Helle Thorning-Schmidt bu merakı gidermek için gazeteye bir röportaj vermeyi kabul etti. Ancak Thorning-Schmidt’in röportajda “eşinin her hafta sonu ailesini görmek için Danimarka’ya geldiğini” söylemesi ikiliyi tahmin edemeyecekleri büyük bir girdaba itti. Stephen Kinnock yılda 175 bin dolar (318 bin lira) kazanıyordu. Cenevre’de yaşadığı için de vergilerini burada ödüyordu. Ancak Danimarka yasalarına göre eğer her hafta sonu Danimarka’ya geliyorsa, yani her yılın belli bir süresini bu ülkede geçiriyorsa, Danimarka’da da vergi ödemeliydi. Üstelik Danimarka’nın gelir vergisi oranı İsviçre’ninkinin üç katıydı. Yani iddia o ki Thorning-Schmidt ve Kinnock çifti vergi kaçırıyordu.

Gazeteciler, ‘Watergate’ gibi adını koydu: Taxgate Skandalı

Thorning-Schmidt’in lüks yaşam tarzı zaten pek çok kişinin dikkatini çekiyordu. Özel tasarım kıyafetlere olan merakı nedeniyle ülkedeki lakabı Gucci Helle’ydi. Herkes bu değirmenin suyunun nereden geldiğini merak ediyordu. Tabii savcılar da… Vergi kaçırdığı iddiaları pek çok kişinin aradığı cevap olmuştu. İkili hakkında 2010 yılında soruşturma başlatıldı. Tüm banka hesapları, kişisel bilgileri, bilgisayarları incelemeye alındı. Soruşturmanın sonunda Kinnock’un Danimarka’da vergi ödemesinin gerekli olmadığı belirlendi. Ancak 2011 Eylül’ündeki seçimlere birkaç ay kala bir skandal daha patladı. Soruşturma sırasında elde edilen bilgiler basına sızdırılmış, başbakan adayının tüm e-mailleri deşifre olmuştu. Danimarka medyası bu skandalı ABD’nin ünlü Watergate skandalına benzeterek ‘Taxgate’ olarak anmaya başladı.

“Bir kadınla hiç birlikte oldunuz mu?” sorusuna cevap verdi

Gazetelere göre e-mailler arasında Thorning-Schmidt’in eşinin eşcinsel olduğuna dair yazışmalar vardı. Danimarka lideri bu iddialara sert bir dille karşı çıktı. Hatta gazetelere “eşim eşcinsel değil” diye demeçler vermesi tüm dünyada ilgi çekti. Danimarka’da basının büyük bir kısmı da başbakanın özel hayatının bu denli gündemde olmasının doğru olmadığını savunuyordu. Tüm bu iddialarla boğuşurken geçen haftalarda Danimarka’da yapılan eşcinsel festivaline katılması gözleri bir kez daha Thorning-Schmidt’in üzerine çevirdi. 15 bin eşcinselle birlikte yürüyüş yapan Başbakan, bir gazetecinin “bir kadınla hiç birlikte oldunuz mu” sorusuna verdigi “Hayır. Gerçeği söylemem gerekirse ben daha çok karşı cinse ilgi duyuyorum” cevabıyla dikkat çekti…

Ekonomik kriz yüzünden Thorning-Schmidt’e halkın desteği giderek azalıyor

Avrupa Birliği üyesi Danimarka, ortak para birimi Euro’yu kullanmasa da Birlik’te yaşanan ekonomik krizden etkilendi. 2012’nin ikinci çeyreğinde Danimarka ekonomisi yüzde 0.5 küçüldü. İşsizlikse rekor kırarak yüzde 4.7’ye yükseldi. Geçen yılki seçim kampanyaları sırasında Sosyal Demokrat Parti lideri Thorning-Schmidt ekonomik kriz ne kadar derinleşirse derinleşsin asla bütçeden kesintiye gitmeyeceğinin sözünü vermişti. Bunun yerine önerisi kamu harcamalarını ve zenginlerin vergilerini artırmaktı. Bir diğer fikri ise herkesi günde 12’şer dakikadan haftada bir saat daha fazla çalıştırmaktı. Bu sayede ülkedeki büyümenin hız kazanacağına inanıyordu. Ancak kendisi hakkında çıkan ‘vergi kaçırıyor’ iddiası tüm savunduğu değerlere aykırıydı. Görkemli bir hayat yaşamasına rağmen Danimarka’da vergi ödemezken zenginlerin vergilerini artırma talebi ülkede büyük tepki çekti. Yapılan resmi soruşturmadan aklansa da yapılan anketler halkın ona bu konuda destek olmadığını gösteriyor. Metroxpress Gazetesi’nin yaptırdığı son kamuoyu anketine göre geçen Eylül ayında Thorning-Schmidt’in partisine oy verenlerin yüzde 21’i bugün seçim olsa ona oy vermeyeceğini söylüyor. Öte yandan onu tekrar ülkenin başbakanı olarak görmek isteyenlerin oranı yüzde 33’e kadar gerilemiş durumda. Geçen yılki seçimleri kıl payı kaybeden eski Başbakan Lars Lokke Rasmussen’in başbakanlığa dönmesini isteyenlerin oranıysa yüzde 52. Bu gelişmeler Thorning-Schmidt’in de yepyeni bir politika izlemeye itti. Thorning-Schmidt tüm malvarlığını ve elindeki belgeleri halka açıklayacağını söyledi. Bu sayede sadece savcıların değil, halkın da kendisine inanmasını sağlayacağını dile getirdi.