58 yılda 251 ülke gezen adam yeni ziyarete hazırlanıyor

2012/11/04 Dünya,Portre,Seyahat,Yaşam damladogan

Tüm dünyanın gözü Batı Afrika ülkesi Mali’nin kuzeyinde mayıs ayında bağımsızlığını ilan eden Azavad devletinde. Bölgeye askeri müdahale yapılması için başı çeken ülke Fransa. Ancak gelişmeleri en yakından takip eden Fransız, sandığınız gibi siyasilerden biri değil; bir gezgin. O kişi kim mi? İşte yanıtı…


75 yaşındaki André Brugiroux’nun tutkusu dünyayı gezmek. Lâkabı “Modern Çağın Marco Polo’su”… Çocukluk hayalinin peşine düşerek 17 yaşındayken Paris’i terk etti. Cebinde sadece 10 frank (3.5 lira) parası vardı. Otostop çekerek altı yıl boyunca Avrupa’yı dolaştı. Burada geçirdiği sürede beş dil öğrendi. Seyahatleri boyunca kendine restoranlarda yemek yemeyi, taksiye binmeyi ve otellerde kalmayı yasakladı. Avrupa’nın ardından Kanada’ya gitti. Oradan ABD’ye, Pasifik Adaları’na, Uzak Doğu’ya, Sibirya’ya, Hindistan’a, Orta Doğu’ya ve Afrika’ya… Günde en fazla bir dolar harcayarak tüm dünyayı dolaştı. Arabalara, otobüslere, gemilere hatta uçaklara ‘otostop’ çekerek bindi. 18 yılda 135 ülke gezdi, 400 bin kilometre yol gitti. Daha sonra Fransa’ya geri dönen Brugiroux, Alaska’da eksi 45 derecede yaşadıklarından, Avustralya çöllerinde 50 derece sıcaktaki zorluklara, atlattığı ölüm tehlikelerine, San Francisco’da hippilerle, Tayland’da Budist rahiplerle yaşadığı tüm anılarını kitaplaştırdı. Kitabın adını dünya vatandaşlığı inancını savunan Bahailiğin öğretilerinden biri olan “Dünya Tek Bir Ülke” (The Earth is but One Country) koydu.

 

Güney Sudan’ı ziyaret etti, tüm dünyayı gezme hayalini gerçekleştirdi

Brugiroux’nun serüvenleri Fransa’ya dönüp evlendikten sonra da devam etti. Daha sonraki 30 yıl boyunca dünyadaki tüm ülkeleri tek tek gezdi. Anılarını satırlara dökerek kitaplaştırmayı hatta filmleştirmeyi de sürdürdü. Tam 2005 yılında hayallerini gerçekleştirdiğini düşünüp rahatlamışken Afrika’da yaşanan gelişmeler onu bir kez daha yollara düşürdü. Brugiroux’nun son durağı dünyanın en yeni ülkesi Güney Sudan oldu. Brugiroux, geçen yıl Temmuz ayında bağımsızlığını ilan eden bu ülkeyi 12 Aralık’ta ziyaret etti. Böylece tüm ülkeleri gezdiği konusundaki ününü korumuş oldu. Fransız gezginin şimdi gözü Mali’nin kuzeyinde kurulan Azavad devletinde. Zira kurulan bu devletin akıbeti onu yakından ilgilendiriyor. Azavad’ı uluslararası arenada tanıyan ülke yok. Üstelik bölgeye askeri müdahale söz konusu. Şüphesiz gelişmeleri en yakından izleyen isimse biran önce seyahat planları yapması gereken Brugiroux.

 

 

MALİ’YE ASKERİ MÜDAHALE TARTIŞILIYOR

Libya’da Tuareg kabilesinin pek çok mensubu yıllarca Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin paralı askerleri olarak görev yaptı. Ancak Kaddafi’nin ölümüyle birlikte dengeler değişti. Üç bini aşkın Tuareg isyancısı ellerindeki silahlarıyla birlikte Mali’ye geldi. Yüzyıllardan beri; Mali, Nijer ve Cezayir’in bir bölümünü içine alan bir devlet hayali kuran Tuareg’ler bu amaçla Mali yönetimiyle çatışmaya başladı. Mali ordusu ise hükümetin kendilerine yeterli silah desteği sağlamadığı gerekçesiyle mart ayında askeri darbe yaptı. Cunta, uluslararası baskılarla geri adım atmak zorunda kalarak yönetimi sivil bir geçiş hükümetine devretti. Ancak yaşanan bu kaostan faydalanan Tuareg’ler ülkenin üçte ikisini ele geçirdi. El Kaide bağlantılı Ensar ed Din örgütüyle birleşen Tuareg’ler, mayıs ayında ülkenin kuzeyindeki bu bölgede kendi Azavad devletlerini kurdu ve yönetimde ‘şeriat’ ilan etti. Çatışmalar sırasında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde olan Timbuktu başta olmak üzere pek çok şehir yerle bir edildi, 250 bin kişi şiddetten kaçarak mülteci kamplarına sığındı.

ABD, KOMŞU CEZAYİR’İ İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR

Ölümlerin artması uluslararası kamuoyunu da harekete geçirdi. Fransa, her fırsatta bölgeye askeri müdahale yapılması gerektiğini dile getirdi. Konu geçen haftalarda BM Güvenlik Konseyi’nin de gündemine geldi. Konsey üç bin kişilik müdahale gücü konusunda ayrıntılı bir askeri plan hazırlanması için Batı Afrika Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi komşu ülkelere 45 gün (26 Kasım’a kadar) süre verdi. Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise geçen hafta komşu ülke Cezayir’de temaslarda bulundu. Clinton, Mali’ye ‘Cezayir merkezli bir askeri müdahale’ konusunda ikna etmeye çalıştığı Cezayirli yetkililerden olumlu yanıt alamadı.

 

 

, , , , , , , , , ,

Related Post

Bizde çekik göz, ABD’de derinin rengi

Yorumlarınız benim için çok önemli...