Z jenerasyonuna klasik eğitim yetmiyor!

Z jenerasyonuna klasik eğitim yetmiyor!

9 Aralık 2012 0 Yazar: damladogan

 Türkiye’de eğitim sistemi her zaman tartışmaların odağında. 4+4+4 ile ilgili yorumlar bitmeden bu kez de kılık-kıyafet serbestisi gazetelerin manşetine çıktı. Biz bunları konuşurken Çin Z jenerasyonunun okullu olmasıyla online eğitime geçmeyi tartışıyor. Üstelik fitili ateşleyen 10 yaşında bir çocuk!


Teknoloji tutkunu, özgürlüğüne düşkün yepyeni bir kuşak Z jenerasyonu. Onlar 2000 yılından sonra doğanlar. En büyüğü henüz 12 yaşında. Ev ödevi yapamadıklarında klasik bahane ‘elektrikler kesildi yapamadım’ değil; ‘internet bağlantım koptu’ diyenler. Bilgisayar ve internet onların en yakın arkadaşları. İstekleri ve beklentileri çok farklı. İnternet de cep telefonları da her an ellerinin altında. Dolayısıyla mevcut eğitim sistemi onlara yeterli gelmiyor. Bu konuyu Çin’de tartışmaya açansa bu neslin temsilcisi Feng Shaoyi isimli bir çocuk.

Bir mesaj attı ülkenin gündemi değişti

10 yaşındaki Feng Shaoyi’nin hayatını değiştiren Çin’in Twitter’ı Sina Weibo’dan attığı bir mesaj oldu. Okulda öğrendiklerinin kendisine yeterli gelmediğini belirterek okulu bırakmak istediğini söyledi. Yazdıkları 18 bin kez paylaşıldı. Yedi bini aşkın da yorum aldı. Yazdıklarıyla medyanın da ilgisini çekti. Röportaj taleplerinin ardı arkası kesilmedi. Feng kısa sürede Çin’in yeni fenomeni haline geldi.

Eğitimde Komünist Partisi’nin etkisi büyük

Feng’in popülaritesinin hızla artması Çin’de onun gibi ezbere dayalı eğitim sistemini eleştiren çok sayıda kişinin olduğunu gösterdi. Zira Çin’de uzun süredir eğitim sisteminde köklü bir değişiklik yapılmadı. Üstelik ülkenin tek hakimi olan Çin Komünist Partisi’nin eğitim üzerindeki etkisi tartışılmaz. Özellikle ders kitaplarının yazımına partinin doğrudan etki etmesi pek çok öğretmene yaratıcılıklarını kullanmaları için fırsat bırakmıyor.

Başarı yıkımı beraberinde getiriyor!

Feng, sınav için kitaplarda yazanları ezberlemek başarılı olmanın ölçüsü olmamalı diyor. Dünyada en zenginler listesinde gördüğümüz Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi pek çok ismin üniversiteyi terk etmiş olmaları da düşünülürse Feng haksız sayılmaz. Üstelik Feng’e göre başarı ‘yıkım’ı da beraberinde getiriyor. Mesela Einstein örneğini veriyor. “Dünyanın en zeki insanı olabilir” diyor, “ama icat ettiği atom bombası milyonlarca insanın ölümüne neden oldu.” Ya da otomobilin mucidi Karl Benz. Arabaların sebep olduğu hava kirliliğinin dünyayı yaşanmaz bir hale getirdiğini savunuyor. Feng’in hayali çok daha basit: Sevdiği kızla mutlu bir hayat kurmak, “Gerekirse evimi ısıtmak için odun toplamaya razıyım” diyor. Hayallerini ders kitaplarına ve sınavlara gömmek istemiyor.

Her şeyin cevabı internette var

Feng Shaoyi üstün zekalı sayılan çocuklardan biri. Henüz 10 yaşında. Ancak zekası yaşıtlarının çok daha üzerinde. Altı yıllık ilköğretimi üç yılda bitirdi. Şimdi orta okulda. Fakat bu bile ona az geliyor. Ona göre Çin’deki eğitim sistemi yeni nesil için yeterli değil. Önerdiği internet üzerinden eğitim yapılabilecek yeni bir sistem. Okulda öğretmenlerine sürekli soru sorduğunu söylüyor. Ancak gelen çoğu cevabın onu tatmin etmemesinden şikayetçi. Ona göre internette her şeyin cevabı var. Kafasına bir şey takıldığında öğretmenine sormaktansa internete yöneldiğini itiraf ediyor. Bu yüzden de ona göre eğitim, çağı yakalayan güncel bir sistem olmalı. Zira kitaplarda yazanlar ihtiyaçların çok daha gerisinde. “Yaşımız küçük olsa da dünyada olup biteni takip etmek istiyoruz” diyor. “Kimse bize okulda Amerikan seçimlerinden bahsetmiyor, ama biz bunu da bilmek istiyoruz” diye ekliyor.