Dinleyen dinleyene!

2013/01/06 Dünya,Teknoloji damladogan

Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde bulunan ‘böcek’i tartışıyor. Kim koydu, neler duyuldu merak konusu. Bu tarz skandallar ilk değil. İngiliz Kraliyet Ailesi’nden, Marilyn Monroe’ya dünya yıllardır bu dinlemeleri konuşuyor.


KGB: KRALİYET AİLESİNİ DİNLEDİK

Dinlemeler konusundaki son itiraf Rusya’dan geldi. Sovyetler Birliği döneminin istihbarat servisi KGB’nin İngiliz Kraliyet Ailesi’ni dinlemeye aldığı yıllardır iddia edilir, Rusya da bunu yalanlardı. Geçen hafta yayımlanan bir kitap konuyu aydınlattı. Buna göre KGB meğer Kraliyet Ailesi’nin yatak odasına kadar girmiş! Ajanlar 1964 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ı ziyaret eden Prenses Margaret’in yatak odasına, telefonuna, sigara kutusuna hatta çakmağına bile dinleme cihazı yerleştirmiş. Amaç aile sırlarını ifşa ederek İngiliz halkının moralini bozmakmış…

ABD IRAK’TAKİ GAZETECİLERİ BİLE DİNLEDİ

Sadece Rusya’nın değil, ABD’nin de gözü İngiltere’deydi. Amerikan ajanlarının 1997 – 2007 yılları arasında başbakanlık yapan Tony Blair’i dinledikler ortaya çıktı. 2003 yılında ABD’nin Irak işgali sırasında en büyük müttefiki olan Blair anlaşılan Amerikan yönetiminde güven sağlayamamış. Yıllar sonra dinlemeler sayesinde Blair’in özel hayatıyla ilgili bir dosya hazırlandığı belirlenecekti. Yayımlanan raporlar Amerikan ajanlarının Saddam sonrası göreve gelen Irak’ın geçici devlet başkanı Meşal El Yaver’in telefonlarının da dinlendiğini ortaya çıkardı. Irak Savaşı sırasında ABD’nin bölgedeki gazetecilerden yardım kuruluşlarının çalışanlarına kadar pek çok kişinin telefonlarını dinlediği de iddia ediliyor.

MONROE’NUN HER ODASINDA BÖCEK VARDI

Dinleme konusunda en muzdarip olan isimlerden biri de unutulmaz Amerikalı aktris Marilyn Monroe. Hakkında yazılan kitaplarda Monroe’nun 1962’deki ölümünden önce evini CIA ve FBI’dan, mafyaya; KGB’den, film şirketlerine pek çok farklı grubun dinlediği anlaşılıyor. FBI Monroe’nun komünist olabileceğinden şüphelenmiş. Diğer gruplar dönemin Amerikan Başkanı John F. Kennedy ile ilişki yaşadığı için Monroe’nun konuşmalarından devlet sırlarını ortaya çıkarmaya çalışmış. Film yapım şirketleri ise yeni projelerin peşindeymiş. Öyle ki evin neredeyse her odasında bir ‘böcek’ yerleştirilmişti. Evin bir sonraki sahibi dinleme cihazlarının sökülmesi için neredeyse 100 bin dolar harcadı.

İNGİLTERE’DE TELEKULAK SKANDALI

İngiltere’de geçen yıl ucu başbakana kadar uzanan telekulak skandalı ülkeyi derinden sarstı. Önce 2002 yılında İngiltere’de kaybolan ve daha sonra ölü bulunan 13 yaşındaki Milly Dowler’ın telefonuna bırakılan mesajların dinlendiği ortaya çıktı. Mesajları dinleyen 168 yıllık News of the World gazetesiydi. Muhabirler haber yakalamak için küçük kızın telefonuna bırakılan sesli mesajları dinlemiş, yeni mesajlara yer açmak için de bazı mesajları silmişti. Bu, günlerce ailede kızlarının yaşadığına dair büyük umut yaratmıştı. Soruşturmanın derinleşmesiyle gazete yönetiminin sadece Dowler’ı değil, terör kurbanlarının yakınlarından, Sienna Miller, Jude Law, Hugh Grant, Angelina Jolie, Brad Pitt gibi çok sayıda ünlüyü dinlettiği ortaya çıktı. Prestij kaybına uğrayan gazete Avustralyalı sahibi Rupert Murdoch tarafından kapatıldı. Medya-polis-siyaset ilişkisi soruşturulmaya başlandı. Gazetenin yöneticisi Rebekah Brooks ile yakın arkadaş olan İngiltere Başbakan David Cameron bile soruşturma kapsamında ifade verdi. Murdoch da dinlenenlere milyonlarca dolar tazminat ödemek zorunda kaldı. Sonuç olarak aralarında Cameron’ın eski iletişim danışmanı Andy Coulson ile Rebekah Brooks’un da yer aldığı sekiz kişi suçlu bulundu.

TARİHTEKİ EN ÜNLÜ DİNLEME SKANDALI WATERGATE

Her şey 1972’de ABD’de Demokrat Parti’nin Watergate’teki merkezine giren beş kişinin yakalanmasıyla başladı. Takım elbise giyiyor olmaları ve yanlarındaki dinleme cihazları şüphe yarattı. Bu kişilerin dönemin Amerikan Başkanı Cumhuriyetçi Richard Nixon ile bağlantılı olduğu anlaşıldı. Önce yakalanan bu beş kişinin amacının seçim öncesi Demokrat Parti Genel Merkezi’ndeki telefonlara böcek yerleştirmek olduğu ortaya çıktı. Savcının konuyu araştırmasıyla olaylar çorap söküğü gibi gelişti. Savcı Archibald Cox Beyaz Saray’daki tüm konuşmaların dinlendiği bilgisine ulaştı. Nixon, Cox’un görevine son verilmesi için uğraşsa da başarılı olamadı. Bunun üzerine Nixon bu talebini reddeden Adalet Bakanı’nı görevden aldı. Konuyu araştıran gazeteciler skandalın boyutlarını daha da büyüttü. Sonuçta Beyaz Saray’daki dinlemelerin Nixon’ın emriyle yapıldığı ortaya çıktı. Nixon’ın istifa etmekten başka çaresi kalmadı.
 

, , , , , , , , , , , , , ,

Related Post

ABD seçimlerini anlama kılavuzu

Y kuşağı dünya sahnesine İspanya’da çıktı

Aman Davos derdime bir çare

Bal kabağının İrlanda’dan ABD’ye yolculuğu

Yorumlarınız benim için çok önemli...