Papa’yı istifaya götüren 3 neden

2013/02/17 Dünya,Papa damladogan

Geçen hafta gündem 1.2 milyar Katolik’in ruhani lideri Papa 16’ncı Benedict’in görevini bıraktığı haberiyle sarsıldı. Papa, kararına gerekçe olarak bozulan sağlığını göstermişti. Ancak komplo teorileri gecikmedi. İşte Papa’yı istifaya götüren senaryolardan bazıları…

 


1) ÇOCUK İSTİSMARI DAVALARI

Skandal 2010 yılında patlak verdi. Avrupa’dan, ABD’ye; Avustralya’dan Kanada’ya kadar Katolik Kilisesi’ne bağlı kurumlarda yıllardır on binlerce çocuğun cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. Üstelik çoğu taciz, kilisenin itibarı zedelenmesin diye Vatikan tarafından örtbas edilmişti. Papa 16’ncı Benedict bu süreci en yakından bilen isimdi. Zira Papa seçilmeden önce 23 yıl boyunca papazlara yönelik suçlamaları değerlendiren İnanç Doktrini Topluluğu’nun başkanlığı görevini yürütmüştü. Pek çok kişiye göre de 2005 yılında Papa seçilmesi bir tesadüf değildi. ‘Derin güçler’ yıllardır süren başarısından dolayı yine bu skandalı saklayabileceğini ummuştu.

Mektup yazması yetmeyince özür dilemek zorunda kaldı

Papa 16’ncı Benedict uzun süre mağdurlara ‘Bunu yapan rahipleri affetmeniz için dua ediyorum’ mektupları yolladı. Ancak çabası yetmedi. Olay Vatikan – İrlanda ilişkilerini de kopma noktasına getirdi. Soruşturmayı engellediğini öne süren Dublin yönetimi 2011 yılında Vatikan’a nota verecek kadar kızmıştı. Sonunda Papa, şikâyetlere engel olamayacağını fark etti ve mağdurlardan resmen özür diledi. Ancak ardı ardına açılan davalarla Vatikan çok zor durumda kaldı.

Vatikan’a gelecek zarardan mı korktu?

Sivil toplum kuruluşlarının tahminlerine göre Vatikan bugüne kadar mağdurlara en az 2 milyar dolar tazminat ya da sus payı ödedi. Üstelik sivil mahkemelerde süren davaların sayısı 4 bini geçiyor. Bu da önümüzdeki dönemde Vatikan’ın yüz milyonlarca dolar daha tazminat ödeyeceğini gösteriyor. Bunun Vatikan’a vereceği maddi zarar malum. Ancak asıl sorun karşı karşıya kalınacak manevi yıkım. Papa’nın işte bundan endişe ederek istifasını vermiş olabileceği konuşuluyor.

2) VATİKAN’DA YOLSUZLUK

Papa’nın istifasının arkasında Vatikan’daki yolsuzluk iddialarının olabileceği bir başka senaryo. Roma Cumhuriyet Savcılığı 2010’da bir soruşturma raporu yayımlamış ve Din İşleri Enstitüsü adıyla faaliyet gösteren Vatikan Bankası’nın kara para akladığı iddia etmişti. Avrupa’daki bankalara havale edilen 23 milyon Euro’ya el konulmuş, yaklaşık 140 milyon Euro’luk transfer de incelenmişti. Bunun üzerine bankanın Başkanı Ettore Gotti Tedeschi istifa etmek zorunda kalmıştı.

Yaveri bu yüzden mi köstebeklik yaptı?

Papa’nın özel yardımcısı Paolo Gabriele’nin geçen yıl Vatikan’daki gizli belgeleri bir gazeteciye sızdırdığı gerekçesiyle tutuklanması herkesi şoke etti. Zira Vatikan’a yakın kaynaklar Gabriele’nin Papa’yı babası gibi gördüğünü söylüyordu. Gabriele savunması boyunca Vatikan’da gizli işlerin döndüğünü ancak Papa 16’ncı Benedict’in bunları fark etmediğini söyledi. Belgeleri gazetecilere vererek kendince bu yolsuzlukların da önüne geçmeyi amaçlamıştı. Papa’nın bir süre sonra yaverini affetmesi de spekülasyonlara yol açtı. Papa’nın aslında yaşananların ortaya çıkmasından memnun olduğu konuşuldu. Tabii bu başka gizli güçleri huzursuz etmişti.

3) YAHUDİ YANLILIĞI KATOLİKLERİ KIZDIRDI

Papa 16’ncı Benedict’in Yahudi yanlısı tutumu aşırı sağcı Katolikler’in tepkisine neden oluyordu. Yıllarca iki din arasında diyalog kurmaya çalıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Yahudi Soykırımı’nın inkâr edilemeyeceğini dile getirdi, İsrail’i ziyaret etti. Hatta 2011’de yazdığı kitabında Hz. İsa’nın hayatını kaybetmesinde sanılanın aksine Yahudilerin sorumluluğunun olmadığını iddia etti. Ancak bu söylem, koyu Katolikler’in sert tepkisine neden oldu. Tepkilerden bunalan Papa’nın bu nedenle görevini bırakmış olabileceği de konuşuluyor.

, , , , , , , , , , , , ,

Related Post

Bayern Münih’te ne oluyor?

Bal kabağının İrlanda’dan ABD’ye yolculuğu

Çin’de Bo-Gu Skandalı

Yorumlarınız benim için çok önemli...