Rakamlarla Oscar ekonomisi

Rakamlarla Oscar ekonomisi

2 Mart 2013 0 Yazar: damladogan

85’inci Oscar Ödülleri geçen hafta sahiplerini buldu. Heykelciği kapanlar mutluydu. Şarkıcı Adele ise sahneye çıktığı anda 950 bin 586 tweet alarak farklı bir rekora imza attı… İşte kırmızı halısından, şampanyaya; partilerden, akupunktur seansına rakamlarla Oscar ekonomisi.

 


130 milyon dolar
Oscar ekonomisi
Yıllardır Los Angeles’ta düzenlenen tören ekonomide büyük canlanma yaratıyor. Oteller, tasarımcılar, kuaförler, catering şirketleri… Bu dönemde herkes para kazanıyor. Akademi Ödülleri nedeniyle piyasada en az 130 milyon doların döndüğü tahmin ediliyor.

51 milyon dolar
Şov
Dolby Tiyatrosu’ndaki tören başlı başına bir gider kaynağıydı. Öyle ki düzenlenen tören, hazırlanan gösteriler ve törenin ardından yapılan partilerin toplam masrafı 51 milyon doları buluyor.

26.5 milyon dolar
Davetlilerle ilgilenmek
Oscar Töreni’ne davet edilenler için yapılan masraflar neredeyse bir film bütçesine denk geliyor. Davetlilerin tören alanına gelmesi için 750 limuzin kiralanıyor. Güvenlik masrafları, çalışanların giderleri, hediyeler derken gider 26.5 milyon doları buluyor.

5.5 milyon dolar
Medya
Kırmızı halıdan geçen ünlülerin poz verdiği her gazeteci, bütçeye de ek masraf demek. Dünyanın dört bir yanından bu töreni takip etmek için gelen gazetecilerin otel masrafları ve giderleri için kesenin ağzı açıldı.

25 bin dolar
Kırmızı halı
3 bin 700 metrekarelik kırmızı halıda yürümek tüm ünlülerin rüyası. Ancak bu halının da bir bedeli var. Akademi kırmızı halıyı kiralamak için her yıl 25 bin dolar ödüyor.

400 dolar
Oscar heykelciği
Heykelciğinin değeri sadece manevi değil, maddi olarak da yüksek. 24 ayar altınla kaplı. 34 santimetre ve 3.85 kilogram. Ancak bir heykelciğin yapımı 400 dolara mal oluyor.

1 dolar
Ödülü satmak
Oscar heykelciğini kazanan oyuncuların bu ödülü satma hakkı bulunmuyor. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa tek çare ödülü Akademi’ye 1 dolar karşılığında vermek.

45 bin dolar
Kaybetmek bile masraf
Oscar’a aday olan her sanatçı için hediye paketi hazırlanıyor. Pakette yok yok. Bu yılın paketinde 12 bin dolar değerinde Avustralya tatili, 5 bin dolar değerinde yüz gerdirme işlemi, 600 dolarlık akupunktur seansı ve adayların çocukları için sirk çalışanlarından 400 dolar değerinde ders ve bol sayıda prezervatif gibi ilginç hediyeler vardı.

1.7 milyon dolar
Şimdi reklamlar
40 milyon ABD’li ödül törenini izlemek için ekran başına toplandı. Kazanansa medya patronları oldu. Aralarda 30 saniyelik reklam filmi yayınlamak isteyen şirketler 1.7 milyon doları gözden çıkarmak zorunda kaldı.

72
Şampanya şişesi
Sunucuların sahneye çıkmayı beklerken içmeleri, kazananlarınsa kutlaması için 72 şişe şampanya kuliste hazır bekletildi.

4 milyon dolar
Partiler
Oscar Ödül Töreni’nin ardından düzenlenen partiler de hayli masraflı. Şampanyalar, havyarlar derken Los Angeles’ta düzenlenen yedi farklı partinin gideri dört milyon doları buldu.

Bin 600
Vali’nin davetlileri
Los Angeles Valisi her yıl verdiği davetlerle meşhur. Bu yıl da bin 600 davetli için Avusturyalı şef Wolfgang Puick ve 350 kişilik ekibi mutfaktaydı. Partide 7 bin 500 jumbo karides, 5 bin yumurta, bin 300 istiridye, bin 250 yengeç, 113 kilo ton balığı ve 14 kilo altın tozu tüketildi. Tüm bunlar için 6 bin kokteyl çatalı kullanıldı.

9 bin dolar
Michelle Obama’nın elbisesi
Oscar Ödül Töreni’nde gecenin sürprizi Michelle Obama’ydı. First Lady, Argo’nun En İyi Film ödülünü aldığını açıklarken giydiği metalik elbise göz kamaştırdı. Naeem Khan tasarımı olan elbisenin fiyatının 9 bin dolar olduğu tahmin ediliyor. İran medyasıysa fotoğrafı yayınlarken photoshop hilesiyle Obama’nın dekoltesini sansürledi.

14 milyon dolar
Takılar
Kırmızı halıda şıklık yarışı veren kadınların bir diğer tutkusu mücevherlerdi. Oscar gecesi üzerlerinde servet taşıyan kadınların sayısı hayli yüksekti. O gece takılan mücevherlerin toplam değeri 14 milyon doları geçti.

2.5 milyon dolar
Jennifer Garner’ın takıları
Ben Affleck Argo filmiyle ödülleri topladı. Eşi Jennifer Garner ise gecenin en pahalı mücevherlerini takan isim oldu. Garner’ın göz kamaştıran 200 karatlık Neil Lane tasarımı platin takılarının değerinin 2.5 milyon dolar olduğu açıklandı. 1.5 milyon dolarlık mücevherle Naomi Watts ikinci, bir milyon dolarlık mücevherle Zoe Saldana üçüncü oldu.

650 dolar
En ucuz elbise
Helen Hunt herkesi şaşırtarak kırmızı halıda H&M’in kendisi için tasarladığı bir elbiseyle yürüdü. Tahminler saten-ipek kumaştan yapılan elbisenin fiyatının 650 dolar civarında olduğu. 1998 yılında en iyi kadın oyuncu ödülü almış olan Hunt’ın takılarının değeriyse 700 bin doları geçiyordu.

%81
Aktörlerin ücretindeki artış
Yapılan bir araştırmaya göre aktörlerin film başına aldıkları ücret, Oscar heykelciğini kaptıktan sonra yüzde 81 artıyor. Ancak işin ilginç yanı araştırma kadınlar için böyle çarpıcı bir değişikliğin olmadığını gösteriyor.