Spor kulüpleri ‘şarapçı’ oluyor

2013/03/03 Şarap,Trendler,Yaşam,Yeme-İçme damladogan

David Beckham’lı Bordeaux ya da Lionel Messi’li Malbec… Artık en sevdiğiniz futbolcunun adına üretilen şarabı içmeniz mümkün. ‘Spor’ ve ‘içki’ yan yana pek hoş durmuyor ama birbirinden ünlü spor kulüpleri gelir için şimdi şarapçılığa da el attı.

 


Formalar, atkılar ya da şapkalar… Artık kulüplerin taraftarlarına yönelik açtıkları mağazalarında bu ürünleri satın almak out! Ünlü kulüplerin gözü şimdi şarapçılıkta. Bundan sonra mağazaların raflarını birbirinden şık, özel tasarım şarap şişeleri süsleyecek. Üstelik her birinin yapıldığı üzüm bağları da özel…

Paris Saint Germain’e ev yapımı Bordeaux

Şarapçılık kervanına katılan son kulüp Paris Saint Germain oldu. Kulüp, Fransa’nın şaraplarıyla ünlü Bordeaux bölgesinde 40 dönümlük üzüm bağına sahip olan Francis Lamblin ile prensipte anlaştı. Lamblin, PSG için ev yapımı Bordeaux şarapları üretecek. Üstelik her futbolcuya özel şarap şişeleri de tasarlayacak. Her şişenin üzerindeki etikette futbolcunun adı ve resmi yer alacak. Bu ay içinde anlaşmaya son halinin verilmesi bekleniyor. Ardından şaraplar önce kulübün mağazalarında, daha sonra restoran ve barlarda da yerini alacak.

Beckham’ın şişesini bile tasarladılar

 

En merakla beklenen şarap şişesi ise şüphesiz David Beckham’ınki. PSG’nin yeni transferi ülkede büyük ilgi görüyor. Hem İngiliz hem de Fransız basını tahmini şişe tasarımları yapmaya başladı bile. Beckham’ın doğum yılı olan 1975 Bordeaux’daki üzümlerin en iyi hasat verdiği yıllardan biri. Bu üzümlerden yapılan şarapların kullanılması durumunda satış fiyatının hayli yüksek olacağı tahmin ediliyor. Tabii Beckham’ın şarap tutkusu da biliniyor. İngiliz futbolcu, eşi Victoria Beckham’a 2008’deki doğumgününde Kaliforniya’da aldığı milyonlarca dolar değerindeki üzüm bağıyla büyük sürpriz yapmıştı. Çift o günden beri aileleri ve arkadaşları için o bağdan ‘çok özel’ şarap üretiyor.

FC Barcelona, bir yıldır piyasada

 

Şarapları raflarda yerlerini alan bir diğer takım ise FC Barcelona. İspanya’nın en ünlü şarap bölgesi Rioja’nın kalbindeki Bodegas Altanza üreticisiyle anlaşan kulüp son bir yıldır şarap üretiyor ve satıyor. Şarap şişelerin üzerinde kulübün Fabregas, Messi ya da Xavi gibi yıldız futbolcularının ismi ve forma numarası yer alıyor. Bir şişenin fiyatı yaklaşık 50 lira. Hedeflenen pazarsa takıma büyük ilgi duyulan Asya. Özellikle Çin, Hong Kong ve Singapur gibi ülkelerde satışlar patlamış durumda.

 

Messi’nın şarap geliri vakfına gidiyor


FC Barcelona’nın efsane yıldızı Lionel Messi’nin kendisi de şarap işine merak salanlardan. Arjantinli futbolcu geçen yıl ülkesinin ünlü şarap markalarından Bodega Valentin Bianchi ile anlaşarak şarap üretmeye başladı. Messi’nin doğum yılından esinlenerek üretilen şaraplara ‘Leo 87 Vintage’ adı verildi. Leo serisinin dört çeşidi var; Beyaz Torrontés, Kırmızı Malbec ve Malbec Premium ile bir de köpüklü şarap. Şarapların özelliğiyse Messi’yi bir kez daha takdir ettiriyor. Zira şarap satışlarından elde edilen tüm gelir yardım faaliyetlerinde kullanılmak üzere Lionel Messi Vakfı’nın kasasına gidiyor.

 

Yao Ming, Napa’da üretip Çin’e satıyor


Sadece futbol değil, basketboldan da ünlü isimler şarap işinde. Bunların başında da NBA’in Çinli yıldızı Yao Ming geliyor. NBA’de dokuz sezon Houston Rockets forması giyen Ming geçirdiği bir sakatlık nedeniyle sporu bırakmak zorunda kaldı. 2011’den bu yana Kaliforniya’daki Napa Vadisi’nin üzümlerinden üretilen şarapları kendi ülkesine satıyor. Bir şişe Cabernet Sauvignon’un fiyatı 300 lirayı buluyor. Sınırlı sayıda üretilen Chateau Petrus ise 4 bin 500 liradan alıcı buluyor. Ming’in iki yıl önce ürettiği ilk şişe şarap da geliri bir yardım kuruluşuna bağışlanmak üzere açık arttırmaya çıkarıldı. Bir hayırsever bu şarap için 42 bin lira ödedi.

, , , , , , ,

Related Post

Golünüz bol olsun

Şarabını söyle Angelina sofrana gelsin

Bayern Münih’te ne oluyor?

Bordeaux şarabına veda vakti!

Yorumlarınız benim için çok önemli...