İyi de nereden çıktı bu Harlem Shake?

2013/03/10 Sosyal Medya,Trendler,Yaşam damladogan

Apaçi dansı, Gangnam Style derken şimdi de Harlem Shake fırtınası esiyor. Her gün dört bini aşkın video YouTube’a yükleniyor. İşte yeni internet fenomeni Harlem Shake’in 1980’lerden bugüne hikâyesi…


Harlem Shake single’ı 2012 Mayıs’ında Dj Baauer imzasıyla çıktı. Asıl patlamayı; 2 Şubat’ta Filthy Frank isimli komedyenin, ardından da Avustralyalı bir grup gencin çektikleri videoyu YouTube’a yüklemesiyle yaptı. Su altı, asker kışlası, metro, market, uçak, ev, ofis, kütüphane hatta müzede çekilmişi derken ardı arkası kesilmeyen yüz binlerce video geldi. Videolar en fazla 30 saniye sürdüğü için izlenmesi hayli kolay ve eğlenceli. Ancak pek çok ülkede bu dans figürleri, yapanların başını derde sokmaktan geri kalmıyor.

Tek ihtiyacınız olan bir kamera ve birkaç insan

İlk karede iki-üç kişi sessiz sakin durup başka şeylerle ilgileniyor. Kameranın önündeki kişi, bir anda bir ileri bir geri, sağa sola, abuk-sabuk hareketlerle dans etmeye başlıyor. Şarkıdaki ‘Then do the Harlem Shake’ yani ‘Harlem Shake yapın o zaman’ sözleriyle o sessiz-sakin duran insanlar da kendinden geçiyor. Çoğu zaman; kostümler, şapkalar, maskeler ya da aksesuarlar dansı daha da renklendiriyor.

Harlemliler dünyaya küstü

Dansın yaratıcı 2006 yılında 43 yaşında ölen Albert Leopold Boyce. Alkol sorunu olan Boyce ya da bilinen adıyla Al B, 1980’lerde annesinin dans hareketleri taklit ederek sarhoş olduğu zamanlarda ‘tuhaf’ ama komik dans figürleri sergilemeye başlamıştı. Kısa sürede bu dans okulda ve mahallede çok sevildi. New York’un Harlem bölgesinde yaşayan Al B, daha sonra mahalledeki basket maçlarının aralarında bu dansı yaparak izleyicileri coşturmayı başardı. 1981’de dansın adı konmuştu: Harlem Shake. Bugün o videoları izlemek keyifli olsa da Harlemliler durumdan memnun değil. Semt sakinleri dansın itibarlarını bozduğunu savunuyor. Zira internette yayılan dans onlara göre orijinaline hiç benzemiyor.

Askerler de furyaya katıldı

Harlem Shake salgını asker kışlalarına da sıçradı. Özellikle Norveçli askerlerin çektiği video internette şimdiden 53 milyon kişi tarafından izlendi. Yüklenen videolardan en ilginçlerinden biri de Kıbrıs’tan geldi. 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Lefkoşa’da terk edilen bir uçak dans pisti haline getirildi. Ama dans edenler Birleşmiş Milletler’in Barış Gücü askerleri olunca kıyamet koptu. Üniformalarıyla uçağın üzerinde dans eden askerler krize neden oldu. BM konuyla ilgili soruşturma başlattı. Kıbrıs Rum Kesimi de hayal kırıklığına uğradıkları mesajı yayımladı.

Yerin altında Harlem Shake

Havada, karada, sualtında çekilen çok sayıda videonun ardından çılgınlık son olarak Avustralya’da yerin altına da indi. Ancak Harlem Shake dansı yapan 15 madenci videoyu YouTube’a koyunca olanlar oldu. Madenciler iş güvenliğini tehlikeye soktukları gerekçesiyle işlerinden kovuldu. Altın madenindeki işçiler baretlerini çıkarmadıklarını dile getirerek suçlamaları reddediyor.

Muhaliflerin sembolü oldu

Harlem Shake, Arap Baharı sürecinden sonra yeniden karışıklık yaşayan ülkelerde hızla popüler hale geldi. Belki de figürler gerçekten yaşanan devrimlerin ardından ne yapacağını bilmeden ‘savrulan’ halkların sembolü olmuştu. Tunus’ta da, Mısır’da da gençler alaycı bu dansla baskıya karşı isyan etti. Ancak bu sivil itaatsizlik cezasız kalmadı. Tunus’ta Selefiler dansın İslam’a aykırı olduğunu öne sürünce yedi genç gözaltına alında. Mısır’da, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi protesto etmek için Harlem Shake dansı yapan dört üniversite öğrencisi tutuklandı. Fakat çılgınlık ülkeye bir kez sıçramıştı… Çok geçmeden, internette Mısır’da yönetimi elinde bulunduran Müslüman Kardeşler’in videosu ortaya çıktı. Partinin üst düzey yetkilileri, yüzlerinde muhaliflerin fotoğraflarından oluşan maskelerle muhteşem Harlem Shake dansının figürlerini sergiliyordu. Herkes şaşkındı. İslamcı örgüt, parti üyeleri hakkında hemen soruşturma başlattı. Ceza geleceği kesin. Ama bu fırtına kısa sürede dinecek gibi görünmüyor.

, , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...