Beyaz dumanı beklerken

2013/03/17 Dünya,Papa,Portre damladogan

 Çarşamba akşamı Sistine Şapeli’nin bacasından çıkan beyaz dumanı görünce ekrana kilitlendim. Yeni Papa belirlenmişti. Yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından Papa’nın halkı selamlayacağı balkonun ışığı yandı. Heyecan başlamıştı… Önce perdelerde kıpırtı oldu, sonra balkonun kapıları açıldı. Fransız Kardinal “Habemus Papam” yani “Papa’mız var” dedi ve yeni Papa’nın ismini açıkladı. İsim büyük bir sürprizdi. Nitekim ekranda da 2-3 dakika süren koca bir sessizlik oldu. Spikerler ‘kusura bakmayın ismin kim olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz’ derken tek duyulan klavyelerden gelen tıkırdama sesiydi. Papalık seçimi olan konklavda yıllardır olduğu gibi yine seçilen aday favorilerden biri değildi. Bir milyar 200 milyon Katolik’in yeni ruhani lideri beklenmedik bir şekilde Buenos Aires Başpiskoposu Jorge Mario Bergoglio’ydu.


Futbol tutkunu

76 yaşındaki Jorge Bergoglio’nun yedi kardeşi var. İtalyan göçmeni olan babası demiryolu işçisi. Felsefe, edebiyat ve psikolojinin yanı sıra kimya masterı yapmış. Ancak laboratuvarda geçirdiği vakit ona pahalıya patlamış. Yaşadığı solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle akciğerlerinden biri alınmış. Tek akciğerle yaşıyor. Kendini dine vermesinin nedeni de bu… Yemeklerini kendi yapıyor. Toplu taşıma kullanıyor. Roma’ya uçarken biletini Business’tan değil, ekonomi sınıfından alıyor. Tango seviyor ve büyük bir futbol tutkunu. Arjantinli Maradona ve Messi en sevdiği futbolcular.

Yoksulların sesi

Papa Francis medyanın ilgisinden hoşlanmıyor. Hatta Papa olmak istemediğine dair pek çok iddia var. Sekiz yıl önceki konklavda 16’ncı Benedikt’le son ikiye kaldığı biliniyor. Ancak Kardinal arkadaşlarına ‘beni seçmeyin’ diye baskı yaptığı söyleniyor. Tüm bu özellikleriyle yeni Papa öncekilere göre pek çok farklılık gösteriyor. Papa Francis’in en büyük derdi sosyal adaletsizlik. Bergoglio’nun Francis ismini seçmesinin nedeni olarak 12. yüzyılda yaşayan ve yoksullara yaptığı yardımlarla bilinen Aziz Assisili Francesco gösteriliyor. İsimle ilgili bir diğer tahminse ilk Cizvit azizi olan ve tarikatın kurucularından Francis Xavier’e bir atıf olabileceği. Zira Papa Francis muhafazakar ve sıkı disiplinli tutumuyla bilinen İsa’nın Tarikatı yani Cizvit’e bağlı ilk Papa.

Kilisenin geleceği Latin Amerika’da

Tarikatın özellikle misyoner faaliyetleriyle biliniyor olması bir mesaj olarak yorumlanıyor. Papa Francis’in Latin Amerika’dan seçilen ilk Papa olması bu olasılığı daha da artıyor. Latin Amerika’da 480 milyon Katolik yaşıyor. Özellikle Afrika’da ve Asya’da Müslüman nüfusun hızla artıyor olmasıyla ilgili Katolik Kilisesi içinde büyük tartışma vardı. Hatta sırf bu nedenle yeni Papa’nın Afrikalı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyordu. Ancak Vatikan yaptığı bu tercihle kilisenin geleceğinin Latin Amerika’da olduğunun da sinyalini verdi.

İlklerin Papa’sı

Jorge Bergoglio seçilmesiyle çok sayıda ilke imza attı. Bunların başında da seçtiği isim geldi. Zira Francis iki bin yıllık Papalık tarihinde daha önce hiç seçilmemiş bir isimdi. Anne ve babası İtalyan asıllı olsa da Arjantin vatandaşı olan Papa Francis bin 300 yıl sonra Avrupalı olmadığı halde seçilen ilk Papa oldu. Papa Francis’in bir diğer ilkiyse seçildikten hemen sonra yaşandı. Seçilir seçilmez selefi Emeritus (Emekli) Papa 16’ncı Benedikt’e telefon ederek tarihte bir ilke imza attı. Bir Papa en son 598 yıl önce yani telefon icat edilmeden çok daha önce görevinden ayrıldığı için böyle bir olay Vatikan’da hiç yaşanmamıştı. Bunun yanı sıra hakkında süren davalar da onu diğer Papalardan farklı kılıyor. Daha önce beraat etmiş olsa da 5 Mart’ta Bergoglio hakkında insanlığa karşı suç işlediği için yeni bir dava açıldı. Suçlama Bergoglio’nun 1976’da cunta rejimiyle işbirliği yaparak iki Cizvit rahibi kaçırması ve işkence görmelerine neden olması. Bir Papa’nın yargılanıp yargılanamayacağıysa yeni bir tartışma konusu.

Sosyal medyayı salladı

Yeni Papa’nın seçilmesi sosyal medyada da yankılandı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yeni Papa’yla ilgili dakikada 130 bin tweet atıldı. Papa’nın Twitter’daki hesabı olan @pontifex’ten atılan ilk tweet ise “Habemus Papam Franciscum” yani “Yeni Papa’mız Franciscum” oldu. Bu tweet sadece birkaç saat içinde 78 bin kişi tarafından retweet edildi. Sistine Şapeli’nin bacasına konan ve saatlerce gitmeyen martı için bile Twitter hesapları açıldı. Facebook da en fazla yazılan kelimelerin sırasıyla; Papa, Jorge Bergoglio, Vatikan, beyaz duman ve kardinal olduğunu açıkladı.

, , , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...