Kızın mı var derdin var

Kızın mı var derdin var

7 Nisan 2013 0 Yazar: damladogan

Geçen hafta gözler Güney Kıbrıs’tan gelen haberlere çevrildi. Ortaya atılan iddialar dikkat çekiciydi. Buna göre Rum lider Nikos Anastasiadis’in kızı ve damadı AB’nin mevduatlarda kesinti şartından önce banka hesaplarındaki 21 milyon Euro’yu İngiltere’ya kaçırmıştı. Henüz bu skandalın etkisi dinmeden bir de OffshoreLeaks patlak verdi. Burada ilk açıklanan isimler arasında en dikkat çeken ise Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev’in kızlarının Virgin Adaları’nda kurdukları paravan şirketlerdi. Aile iddiaları reddetti. Ama bir siyasetçinin başı ilk kez kızı veya kızları nedeniyle derde girmiyor… İşte siyasetçi babalarına zor anlar yaşatan o kızlardan bazıları.

 


Kıbrıs Rumları, Elsa ve eşine kızdı

Kıbrıs Rum Kesimi’nin lideri Nikos Anastasiadis seçileli henüz iki ay bile olmadı. Ancak ülkede patlak veren ekonomik kriz pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Kurtarma planları, Rus oligarkların Güney Kıbrıs’taki saklı paraları derken geçen hafta gündem yeni bir skandalla sarsıldı. İddiaların hedefinde Anastasiadis’in kızı Elsa ve ‘first damat’ Yannis Lutsios vardı. Buna göre Anastasiadis Avrupalı liderlerle kurtarma paketini görüşmek için Brüksel’e giderken, kızı ve damadı kendi şirketlerinin 21 milyon Euro’sunu İngiltere’deki bankalara aktarmıştı. Yani Anastasiadis bankalarda 100 bin Euro’dan fazla parası olanlara kesinti öngören bir anlaşma imzalarken iddiaya göre
, Elsa ve eşi bunu ‘içerden haber almış’ ve yaklaşık sekiz milyon Euro kâra geçmişti.

Elsa Güney Kıbrıs’ın moda ikonu

Anastasiadis’in iki kızı Elsa ve Ino babalarının en büyük destekçileri. Seçim kampanyası boyunca da hep babalarının yanında yer aldılar. Ancak Anastasiadis’in büyük kızı Elsa sık sık farklı haberlerle gündeme geliyor. O da babası gibi bir avukat. Siyasetten uzak kalmayı tercih ediyor. Ancak güzelliği onu gazetelerin manşetine taşıyor. Ülkesinin moda ikonu olarak biliniyor. Verdiği röportajlarda iki çocuğu ve eşiyle mutluluk tablosu çiziyor. Son olarak neden olduğu skandalsa babasının makamını hayli zorlayacak gibi görünüyor.

 

OffshoreLeaks’te Leyla ve Arzu Aliyev çıktı

 

Gündeme bomba gibi düşen bir diğer iddia Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’le ilgili oldu. ABD’nin gizli yazışmalarını sızdıran 2010’daki WikiLeaks’ten sonra şimdi de OffshoreLeaks patlak verdi. 170 ülkeden 130 bini aşkın zenginin, siyasetçinin, eş ve çocuklarının offshore bankalarda bulunan hesapları ve vergi kaçırmak için kurdukları paravan şirketler ortaya döküldü. Aliyev’in aile üyelerinin en az dört offshore hesabının olduğu ortaya çıktı. Bu hesapların yönetimiyse Aliyev’in iki kızında. Üstelik ülkenin moda ikonu olarak görülen Leyla ve Arzu Aliyev’in aileye tek ‘katkısı’ bu da değil. Aliyev’in kızlarının İngiltere’ye bağlı Virgin Adaları’nda kurulan üç şirketteki ortakları olan iş adamı aracılığıyla Azerbaycan’da çok sayıda inşaat ve enerji ihalesine girdiği ve kazandığı iddia ediliyor. Ailenin bu sayede milyarlarca dolar kazandığı tahmin ediliyor. Şirketin kağıt üzerindeki direktörüyse Azeri iş adamı Hassan Gozal.

İspanya Prensesi Cristina ifade verecek

Son dönemde başı yolsuzluklarla dertte olan isimlerden biri de İspanya Prensesi Cristina… İspanya’da Kralı Juan Carlos’un küçük kızı şüpheli olarak ifade vereceği yolsuzluk davasıyla İspanyol gazetelerinin manşetlerinde. Prenses Cristina’nın eşi Naki Urdangarin, 2004 ve 2006 yılları arasında yöneticiliğini yaptığı vakıf aracılığı ile kamuya ait beş milyon Euro’yu zimmetine geçirmekle suçlanıyor. Prenses Cristina’nın eşinin ve ortağının e-maillerini inceleyen savcı Prenses’in de ifade vermesi gerektiğine karar verdi. Pek çok uzmana göre Prenses’in davanın sanıkları arasında yer alma olasılığı büyük. İki yıldır süren davaya karşı Kraliyet Ailesi ilginç bir karar almıştı. Ailenin prestijinin bozulmaması için damadın bir süre aile fotoğraflarında ve yapılan aktivitelerde yer almamasına karar verildi. Ancak bu adım bile aileyi davadan uzak tutmaya yetmedi.

Özbekistan’ın nefret edilen first kızı Gülnara

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara da gazete manşetlerinden inmeyenlerden. Aslında kariyeri parlak. Babasının yerine geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor. ABD’nin ünlü Harvard Üniversitesi’nden yüksek lisansı, Taşkent Üniversitesi’nden iktisat doktorası var. Ancak adı hep farklı şekillerde gündemde. Fransa ve ABD sosyetesi için Özbekistan’a bedava tatiller düzenliyor. Pek çok ünlü isimle yakın arkadaş. Son dönemde adı çekeceği bir filmle gündemde. Bu film için Halit Ergenç ve Gerard Depardieu ile görüştüğü biliniyor. Üstelik sadece bu da değil. Gülnara moda ve mücevher tasarımcılığına da el atmış durumda. Ama tasarımcılığı bazen sekteye uğruyor. Örneğin insan hakları grupları babası diktatör diye tepki gösterince 2011’de New York’ta düzenlenen moda haftasından çıkarılmıştı. Ama o yılmıyor. Bir de müziğe merak sardı. Babasının kendisine taktığı ‘Guguşa’ lakabını sahne ismi yaptı. Tarihi mekanlarda çektiği ‘Round Run’ klibi hayli ses getirdi. Gülnara Özbekistan’ın yeni divası olarak lanse ediliyor. Ama gerçekte durum farklı. Zira WikiLeaks’in sızdırdığı belgeler göre Gülnara ‘Özbekistan’ın en nefret edilen kadını’.

Bush’un partici ikizleri, Jenna ve Barbara

Şimdilerde sakin bir hayat sürseler de eski Amerikan Başkanı George W. Bush’un kızları da babalarına zor anlar yaşatanlardan. Bush’un kızları Jenna ve Barbara’nın alkol konusunda sabıkası hayli kabarık. 2001’de Bush henüz çiçeği burnunda başkanken kızları defalarca yaşları tutmadığı halde başkasının kimliğiyle alkol satın alırken ya da kullanırken yakalandı. O dönemde ikizler 19 yaşındaydı. ABD’deki içki kullanmak için yaş sınırıysa 21. Yüzlerce dolarlık para cezalarının yanı sıra ehliyetleri alındı, kamu yararına çalışma ve alkolün zararları konusunda derslere katılma cezaları aldılar. Olayların basına sızması Bush ailesine zor günler yaşattı. Üstelik haklarında yazılan bir kitaptaki iddialar da dikkat çekiciydi. Buna göre Jenna ve Barbara Gizli Servis’i atlatarak geceleri dışarı çıkabilmek için ellerinden geleni yapıyordu. Zaman zaman araçlarına binip nereye gittiklerini söylemeden hızla gaza basıyorlardı. Ancak korumaları atlatmaları pek de kolay değildi. Bir keresindeyse Jenna’nın şimdiki eşi Henry Hager barda bir kavgaya girişmiş, kavgayı ayırmak gizli servis ajanlarına kalmıştı. Korumalar Hager’i alkol komasına girdiği için hastaneye götürmek zorunda da kalmıştı.