Bordeaux şarabına veda vakti!

Bordeaux şarabına veda vakti!

14 Nisan 2013 0 Yazar: damladogan

Küresel ısınma sonrası şarabın yeni haritası…

 

 

Küresel ısınmanın etkileri yıllardır konuşulur. Sıcaklıklar artacak, buzullar eriyecek… Ancak geçen hafta yayımlanan bir rapora göre küresel ısınma şarap üretimini de etkileyecek. Artık ne Fransa’nın Bordeaux bölgesinde ne de ABD’nin Napa Vadisi’nde şarap üretilebilecek. Yeni gözde yerler Kuzey Avrupa, Tazmanya ve Çin olacak… Ne zaman mı? Merak etmeyin çok uzakta değil…

 


Üzüm üretilebilen bölgeler yüzde 25-73 daralacak

 

Küresel ısınmayla sıcaklıkların artacak olmasının, en hassas tarım ürünlerinden üzüm üzerindeki etkisi büyük. Zira şaraplık üzümler sadece Akdeniz ikliminin hâkim olduğu yerlerde üretilebiliyor. Yani kitaplardan ezberlediğimiz tanıma göre; yazların sıcak ve kurak, kışlarsa ılık ve yağışlı geçtiği yerlerde… Ama sıcaklıkların yükselmesi iklim kuşaklarını da altüst ediyor. Geçen hafta ABD’nin en prestijli dergilerinden Proceedings of the National Academy of Sciences’te yayımlanan makaledeki bulgular çarpıcı. Araştırma sonuçlarına göre 2050 yılında kadar dünyanın farklı yerlerindeki şarap üretimine müsait olan bölgeler yüzde 25 ila 73 oranında azalacak.

 

 

En büyük değişim Avrupa’da

Araştırmaya göre en büyük değişim Avrupa’da yaşanacak. Fransa’nın Bordeaux ve Rhone bölgesi ile İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan şarap bağlarındaki üretim yüzde 85 oranında düşecek. Üretim daha kuzeydeki özellikle de yüksek bölgelere kayacak. Şarap üretiminde Hollanda, Belçika, Almanya, Polonya ve Litvanya gibi ülkelerin adı giderek daha duyulur hale gelecek. Avrupa gibi Avustralya, Kaliforniya, Güney Afrika’nın Kap bölgesi ve Şili’deki üretimler de büyük kayıplar yaşayacak.

 

 

Şarap üretiminde yaşanacak kayıplar

 • Avrupa…………………. %85
 • Avustralya……………… %74
 • Kaliforniya…………….. %70
 • Güney Afrika…………… %55
 • Şili……………………… %47

Türkiye de etkilenecek

 

Küresel ısınmanın pek çok alandaki tarım üretiminde etkisi olacağı biliniyordu. Ancak etkinin bu kadar büyük olacağı ilk kez ortaya konmuş oldu. Şüphesiz bu değişimden Türkiye de olumsuz etkilenecek. Zira Türkiye’de önümüzdeki 15 yıl içinde sıcaklıkların ortalama 2-3 derece artması bekleniyor. İklimin kuraklaşması üzüm üretimini de vuracak. Şu anda Türkiye’de geniş bir alanda üzüm yetiştirilebilirken, bu alan 2050 yılında büyük ölçüde daralmış olacak. Üretim İç Anadolu’nun doğusu ve Karadeniz’in iç kesimleri ve Güneydoğu Anadolu’yla sınırlı kalacak.

 

 

Yatırımcılara gün doğdu

 

Sıcaklıkların artmasıyla eskiden daha serin olan bölgelerde üzüm üretilebilecek. Bu da henüz yatırımın olmadığı Kuzey Avrupa’da, ABD’nin kuzeybatısında ve Çin’in iç kesimlerinde şarapçılık yapılabileceğini gösteriyor. Ön plana çıkan bir diğer bölge de Tazmanya. Araştırmaya göre 2050’de Avrupa’da değil, Avustralya’nın güneyindeki bu adada üretilen şaraplar sofralarımızı süslüyor olacak. Tabi tüm bu bölgelerdeki doğal yaşamın nasıl etkileneceği yeni bir tartışma konusu. Zira ABD’de 1872’de kurulan ve dünyanın en eski milli parkı olarak kabul edilen Yellowstone Ulusal Parkı’nın olduğu bölge en verimli şarap bağlarına ev sahipliği yapabilecek gibi görünüyor.

 

 

Küresel ısınmanın diğer etkileri

 • Önlem alınmazsa sıcaklığın yükselmesiyle buzulların yüzde 25’i eriyecek
 • Maldivler ve Tuvalu gibi küçük ada ülkeleri sulara gömülecek.
 • Bir milyon canlı türünün soyu tükenecek.
 • Kasırga ve seller artacak, salgın hastalıklar hızla yayılacak.
 • Mısır, buğday ve pirinç gibi tarım ürünlerinin üretiminde büyük düşüş yaşanacak.
 • Transatlantik uçuşlarda çok daha fazla ve şiddetli türbülanslar yaşanacak, uçuş rotaları değişmek zorunda kalacak.