Uzaydan haber almak isteyenler için son bir hafta!

Uzaydan haber almak isteyenler için son bir hafta!

5 Mayıs 2013 0 Yazar: damladogan

Chris Hadfield Kanadalı bir astronot. Uzayda geçirdiği beş ayın ardından 13 Mayıs’ta dünyaya dönüyor. Dönüşüne yaklaşık bir hafta kala Hadfield’in eğlenceli dünyasına buyurun.


Chris Hadfield 53 yaşında. O da küçükken çoğumuz gibi “büyüyünce astronot olacağım” diyenlerdenmiş. Ailesi çiftçilik yapan Hadfield, Neil Armstrong’un Ay’a ayak basışını televizyondan izlediğinde henüz dokuz yaşındaymış. Koşarak evden çıkmış. Ay’a bakmış ve geleceğine işte o gün karar vermiş. Hadfield ilk uzay yolculuğunuysa bundan 18 yıl önce yapmış.

İnternet fenomeni oldu

Bu aslında Hadfield’ın uzaya üçüncü gidişi. Ancak bu kez gitme amacı diğerlerinden farklı. Yıllardır adının bilinmemesinden rahatsız olan Kanada Uzay Ajansı için bir nevi bir proje Hadfield. Sosyal medyanın gücünü keşfeden ajans Hadfield’ı bir ‘reklam’ aracı olarak kullanıyor. Hadfield her gün uzaydan dünyanın fotoğraflarını çekip tweet atıyor. Camdan bakıp da gördüğü şehirlerin, okyanusların, çöllerin, nehirlerin uzaydan görüntülerini paylaşıyor. Meraklısına bulunmaz bir fırsat sunan Hadfield’ın Twitter’da 750 bin takipçisi var. Attığı her tweet binlerce retweet alıyor. Gelen Kutusu’na her gün yüzlerce mesaj yağıyor.

Uzayda bir günü videolarla anlatıyor

Attığı tweetlerin yanısıra video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen videoları da tıklanma rekorları kırıyor. Videolarında uzayda sıradan bir gün nasıl geçer sorusuna yanıt arıyor. Uzayda elini yıkamak ya da dişlerini fırçalamak istediğinde ne yaptığı, nasıl uyuduğu, fıstık ezmeli bir sandviçi nasıl hazırladığı gibi günlük yaşama dair onlarca videoyla yerçekimsiz hayatı anlatıyor. Üstelik Twitter’dan gelen soruları da yine çektiği birbirinden eğlenceli videolarla cevaplandırıyor. Pek çok öğretmen artık derslerde onun videolarını izlettiklerini söylüyor. Son günlerde en dikkat çekense Hadfield’ın çok sevdiği Kanadalı müzik grubu Barenaked Ladies’in konserine canlı bağlantı kurması oldu. Konserde Hadfield grupla birlikte gitar çaldı ve uzaydan düet yaptı.

Kaptan Kirk ile sohbeti unutmadı

Ünlü Uzay Yolu dizisinin Kaptan Kirk’ü William Shatner ile Twitter’dan mesajlaşması da çok konuşuldu. Shatner astronota henüz uzaya yeni gittiği sırada Twitter’dan mesaj yollayarak uzaydan tweet atıp atamadığını sordu. Hadfield’ın 358 kilometre yukarıdan verdiği ‘evet’ yanıtıyla konuşmaya başlayan ikilinin sohbeti kısa sürede derinleşti. Hadfield konuşmanın sonunda ünlü oyuncuyu Ontario’daki evine davet etti. Shatner ise daveti kabul etti ve sohbete viski ve puro ile devam edebileceklerini belirtti. Bu konuşmanın yarattığı sansasyonun ardından eskiden sadece bilimkurgu filmlerinde olabilecek bir şey oldu ve Hadfield ile Shatner’in telefonla görüşmesi sağlandı. Video link aracılığı ile kurulan bağlantıda Shatner, Hadfield’e uzay yolculuğunun nasıl gittiğini, korku duyup duymadığını ve uzaydan Dünya’ya baktığında ne hissettiğini sordu. Hadfield ise yaşadıklarının tüm risklere değdiği cevabını verdi.

Peki ya bundan sonra?

Dönüş tarihinin yaklaşması bundan sonra ne olacak sorusunun da gündeme getiriyor. Beş ayda tam bir internet fenomeni olan Hadfield sadece internet kullanıcılarının değil pek çok girişimcinin de dikkatini çekti. Prodüktörler ve yayınevleri onun dönüşünü bekliyor. Ancak Hadfield’ın gözü yine uzayda. Mars’a gitmek istiyor. Hatta geri dönüş olmasa bile gitmeye razı olduğunu söyleyecek kadar gözü kara. Bu hayal olarak kalsa ve o hayattayken gerçekleşmese bile Hadfield’ı dönüşünde bambaşka bir hayatın beklediği şüphesiz.