Dan Brown’un yeni ‘Cehennem’i

Dan Brown’un yeni ‘Cehennem’i

12 Mayıs 2013 0 Yazar: damladogan

Dante’nin İlahi Komedya’sındaki dokuz katlı cehennem (Inferno), Dan Brown’un yeni kitabının ismi oldu. Gözler 14 Mayıs’a yani kitabın piyasaya çıkacağı güne çevrildi. Ancak işte o tarih büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Neden mi? Çünkü orada bile şifre gizli.


 

Sığınakta 45 gün çeviri yaptılar

İtalya’da ve İngiltere’de yer altında iki sığınak. Penceresiz. İçeride 11 kişi var. Kapıda eli silahlı güvenlik görevlileri… Haftanın yedi günü, akşam sekize kadar çalışıyorlar. Tuvalet molaları da sigara molaları da hep kayıt altında… Hayır kitaptan bir sahne değil anlattığım, hazırlık aşamasından. Zira bu ‘gizli görev’ Dan Brown’un yeni kitabının çevirisi içindi. Kapitalizmin cilvesi. Yayınevlerinin günümüzdeki en büyük korkusu kitapların henüz basılmadan korsan yayıncıların eline geçmesi. İşte bunun için de akıl almaz yöntemlere başvuruluyor. Üstelik yatırım ne kadar büyükse anlaşılan alınan tedbirler de o denli acımasızlaşıyor. 11 farklı ülkeden gelen çevirmenin 45 gün boyunca yaşadığı da işte buydu. Pasaportlarını ve cep telefonlarını, sığınakların girişinde teslim ettiler. Eğer etraftan ısrarlı sorulara maruz kalırlarsa diye her birine farklı ‘sahte’ kitap konuları verildi. Belki de tüm bu yöntemlerle çevirmenler ‘Cehennem’ kitabını çevirirken bir nevi cehennemi an be an yaşamış oldular. Ancak herhalde Dante’nin Inferno’su bile çevirmenler için böyle bir cezayı reva görmezdi.

Langdon’un bulmacalarla dolu 4. macerası

Peki neydi bu kadar gizli olan? Kitabın ana karakteri; Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ve Kayıp Sembol gibi romanlarından tanıdığımız Robert Langdon. Harvard’lı simgebilim profesörümüzün dördüncü macerası bu. Kitabın birkaç sayfası şimdiden internette yayımlandı. Buna göre kitap Langdon’ın İtalya’nın merkezinde bir anda kendini bambaşka bir dünyanın içinde bulmasıyla başlıyor. Adeta Dante’nin İlahi Komedya’sındaki infernoya yani cehenneme sürüklenmektedir. Dünyanın geri dönülmez bir dönüşüme uğramasını engellemek için mücadele etmesi gerekir. Ancak kime güveneceğini bilmediği bu dünyada çözmesi gereken bulmacalar onu beklemektedir.

Kitabın yayın tarihi bile gizli mesaj

Kitabın konusu aslında bir Dan Brown klasiği. Romanın mekanı İtalya’yı Fransa olarak değiştirirsek Da Vinci Şifresi’nin planına olan benzerlik dikkat çekiyor. Ama bu kez Brown’un tecrübeli ekibi pazarlama taktiklerine çok daha önceden çalışmaya başlamış gibi görünüyor. Zira kitabın yayın tarihi bile özellikle seçilmiş. 14 Mayıs 2013 tarihi Amerikan sisteminde 5-14-13 olarak yazılıyor. Tersten okuyunca 3,1415 olan bu rakam Pi sayısı. Yani tarih seçimiyle karakterimiz Langdon’un kitap boyunca çözmesi gereken cebir problemlerinden birine gönderme yapılıyor.

Kitap ilk Türkiye’de piyasaya çıkacak

Kitap ABD’yle birlikte 11 ülkede daha satışa sunulacak. Türkiye de onlardan biri. Bu ülkeler Dan Brown’un eski kitaplarının satış rakamlarına göre belirlenmiş. Almanya, Brezilya, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İsveç, İspanya, İtalya ve Norveç kitaba 14 Mayıs Salı günü kavuşacak diğer ülkeler. Ancak Türkiye bu konuda diğerlerinden daha şanslı. En doğudaki ülke olduğu için kitap saat farklı nedeniyle ilk olarak Türkiye’de piyasaya çıkmış olacak.

Langdon’ın 12 macerası şimdiden hazır

2012 yılı sonu itibariyle Dan Brown’un kitapları 200 milyon adet sattı. Sadece Da Vinci Şifresi’nden 250 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor. Tom Hanks’in başrolünde oynadığı Da Vinci Şifresi ile Melekler ve Şeytanlar’ın film adaptasyonlarından elde edilen hasılat ise bir milyar 250 milyon doları geçti. Üstelik yeni kitaplar yolda. Zira Dan Brown verdiği röportajlardan birinde Robert Langdon için 12 macera fikrinin daha olduğunu söylemişti.