Alem sanal, milyar dolarlar gerçek

Alem sanal, milyar dolarlar gerçek

26 Mayıs 2013 0 Yazar: damladogan

Yahoo cesur satın alma kararıyla geçen hafta gündemdeydi. Blog sitesi Tumblr’a 1.1 milyar dolar ödemeyi gözden çıkaran Yahoo’yu eleştiren de oldu, alkışlayan da. Ancak bu, son dönemde gündeme gelen ‘satın almalardan’ sadece biriydi. Sosyal medya piyasası son aylarda fazlasıyla hareketli. İşte büyük balıkların satın alıp daha da büyüttüğü internet sitelerinden bazıları…


YAHOO – TUMBLR (1.1 milyar dolar)

Marissa Mayer Temmuz 2012’den bu yana Yahoo’nun CEO’su. Güzelliği, hamileliği, doğum iznine ayrılmak yerine çalışmayı seçmesi derken uzun süredir medyanın gündemindeydi. Ancak verdiği bu son satın alma kararı onu bu kez gazetelerin birinci sayfalarına taşıdı. Yıllar önce arama motoru olarak hayatımıza giren Yahoo bir süredir popülerliğini yitirmişti. Şirketi atağa geçirmek için yeni CEO Mayer’in ‘cesur’ adımlar atmasını pek çok kişi bekliyordu. Ancak bunun Tumblr’ı satın almak olacağı pek de tahmin edilmemişti. 2007 yılında kurulan mikroblog sitesi Tumblr kısa sürede popülaritesini artırdı. Sitede bugün 110 milyona yakın kayıtlı blog bulunuyor. Sitenin kârının 13 milyon doları bulduğu tahmin ediliyor. Üstelik en büyük özelliği siteyi kullanan gençlerin sayısının fazla olması. Araştırmalar Tumblr kullanıcılarının yüzde 61’inin 34 yaş altında olduğunu gösteriyor. Tumblr’ın kurucusu -yeni milyoner- David Karp bile 26 yaşında. Yahoo kullanıcılarının yüzde 56’sı ise 35 yaş üzerinde. Yani bu satın almanın ardından Yahoo kullanıcılarının ortalama yaşında büyük bir düşüş olacak. Yahoo şimdilik Tumblr’ı kendi sitesiyle birleştirmeyecek. Tumblr eskisi gibi bağımsız bir websitesi olarak yaşamaya devam edecek.

FACEBOOK – INSTAGRAM (1 milyar dolar)

 

Son dönemin en büyük satın almalarından biri de Facebook’un geçen yıl Instagram’a bir milyar dolar ödemesi oldu. Fotoğraf paylaşımı üzerine kurulu olan Facebook, yine aynı amaca hizmet eden Instagram’ın ondan ayrı kulvarda devleşmesine izin vermedi. Üstelik bu birleşme 2010’da kurulan Instagram’ın popülaritesini daha da artırdı. Bir yılda üye sayısı üçe katlanarak 100 milyonu buldu. Kâr gütmeyen Instagram’ın değeri buna rağmen arttı.

TWITTER – VINE (30 milyon dolar)

 

Twitter hayatı 140 karakterin içine sıkıştırırken, video paylaşım sitesi Vine da 6 saniye ile sınırlıyordu. Twitter’ın 30 milyon dolara almasının ardından adını duyuran Vine pek çoğumuz için artık günlük hayatın bir parçası. Sadece tek bir tuşa basılı tuttuğumuz sürece çekebildiğimiz altı saniyelik videolar bizlere kendi kendimize montaj yapma imkânı da sunuyor. Böyle olunca da ortaya yaratıcılığın sınırlarının zorlandığı şahaserler çıkıyor. Vine, bugün üç milyona yakın kullanıcıya sahip. Ancak büyüme hızının yüzde bin 300 olması şirketin geleceği için umudu artırıyor. Vine’ın iphone uygulamasının bu ay AppStore’dan en fazla indirilen uygulama olması da dikkat çekiyor. Şirketin başını ağrıtan porno görüntüler ve telif hakkı konusuna çözüm bulunması ise an meselesi.

GOOGLE – YOUTUBE (1.65 milyar dolar)

Biraz daha eski olsa da sanal alemdeki en büyük satın alma rakamı şüphesiz Google’ın 2006 yılında video paylaşım sitesi YouTube için ödediği 1.65 milyar dolar. Devrim niteliğinde bir websitesi olan YouTube, yine kendisi gibi zamanında devrim yaratan Google’ın bir parçası oldu. Bu anlaşma Google tarihinin en pahalı anlaşmalarından biri olarak da tarihe geçti. Halbuki YouTube sadece bir yıl önce 11 milyon dolarlık sermaye ile bir garajda kurulmuştu. Sadece 19 ayda baş döndürücü bir hızla büyümüş günde 100 milyon videoyu yayınlamaya başlamıştı. YouTube’un veri trafiğinin bugün geldiği nokta müthiş. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesinde artık günde üç milyar video izleniyor.

SIRADAKİ FOURSQUARE Mİ PINTEREST Mİ?

Sosyal medyadaki hareketlilik gelecekle ilgili merakları da artırıyor. Şimdi akıllardaki soru bir sonraki dev satımın Foursquare mi yoksa Pinterest mi olacağı. İnsanların gittikleri yerlerden ‘check-in’ yaparak ‘şuanda buradayım’ demelerine imkan veren Foursquare’in popülaritesi uzun süredir biliniyor. Başta Instagram ve Vine olmak üzere 40 bini aşkın uygulama artık harita yerine kullanıcıları doğrudan Foursquare’e yönlendiriyor. Bu da kullanıcı sayısında ciddi bir artışa neden oluyor. Ancak madalyonun diğer yüzündeki rakamlar çok da iç açıcı değil. Uygulama geçen yıl sadece iki milyon dolar kâr etmiş. Bu da yatırımcıların gözünü korkutan bir etken. Foursquare’in bu yaz 40 kişilik bir ekiple ‘çaktırmadan nasıl reklam alabileceği’ üzerine çalışmalar yapması bekleniyor.

Pinterest %1047 hızla büyüyor

 

Pinterest’te ise durum farklı. Kullanıcıların kendi çektikleri ya da bir yerde bulup beğendikleri fotoğrafları yapıştırabildikleri ve belli başlıklar altında sunabildikleri bir nevi mantar pano Pinterest. Bugün büyük bir kısmını gençlerin oluşturduğu 76 milyon kullanıcısı var. Şirketin değeri hızla artıyor. 2010 yılında kurulan Pinterest’in değerinin son bir yılda ikiye katlanarak 2.5 milyar dolara çıktığı tahmin ediliyor. Üstelik bu rakam deyim yerindeyse her geçen saniye daha da artıyor. Zira Nielsen’in araştırmalarına göre Pinterest yüzde bin 47’lik bir hızla büyüyor.