Formula 1 elektrikleniyor

Formula 1 elektrikleniyor

21 Temmuz 2013 0 Yazar: damladogan
Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone geçen hafta yolsuzluk suçlamalarının hedefindeydi. Almanya’da Münih savcılığı, Ecclestone’un 2005 yılında F1 hisselerinin satışı sırasında BayernLB Bankası’nın eski Yönetim Kurulu Başkanı Gerhard Gribkowsky’e 44 milyon dolar rüşvet verdiğini iddia etti. Soruşturma başlatıldı. Gribkowsky bu parayı aldığı ve vergilendirmediği gerekçesiyle geçen yıl 8.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Alman bankacı şimdi hapiste. Ancak Ecclestone rüşvet iddiasını reddediyor. Ünlü iş adamı Gribkowsky’e kendisini İngiltere maliyesine şikayet etmemesi için susma parası verdiğini belirtiyor. Tansiyon bu denli yükselmişken F1’nin Singapur’da genişleme planlarını dava bitene kadar bir kez daha ertelemesi gündeme geldi. F1, geçen yıl Singapur’da halka açılmaya karar vermiş ancak piyasalarda dalgalanmadan ötürü bu durum ertelenmişti.

Çevreciler bastırdı, çözüm bulundu

Yaşananlar ünlü İngiliz işadamını bu denli zorlarken, Ecclestone’a son dönemde bir darbe de çevrecilerden geldi. F1 yıllardır en prestijli sporların başında geliyor. Teknoloji ve yeteneğin birleştiği F1 dünyanın en bütçeli sporu olarak da biliniyor. Pahalı ve hızlı arabalar, yarış tutkunu izleyiciler, meşhur partilerle her yarış, ayrı bir heyecanı da beraberinde getiriyor. Ancak günümüzün çevre duyarlısı toplumu için yarışlar bazı sorunlara da neden oluyordu. Özellikle yarışlar sırasında çevreye verilen zarar farklı alternatiflerin aranmasına yol açtı. Çözüm gecikmedi. Çevreye duyarlı elektrikli araçlarla yapılacak olan Formula E, Eylül 2014’te başlıyor.

Araçlardan karbon salınımı olmayacak

Formula E, şüphesiz motor sporlarının doruk noktası olarak kabul edilen F1 ile kıyas götürmez. Hız ve motor sesi tutkunları bu yeni spor dalını sevmeyebilir. Ancak çevreciler için Formula E büyük bir yenilik olacak. Elektrikli araçlarla yapılacak yarışlarda karbon salınımı olmayacak. Üstelik F1’e göre en büyük fark gürültü seviyesi. Zira Formula E için üretilen araçlar sadece bir otobüs kadar ses çıkaracak. Elektrikli araçların sıkıcı bir yarış çıkaracağını sananlar da yanılıyor. Son teknoloji ile üretilen bu araçlar üç saniye içinde 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Araçların çıkabildikleri en yüksek hız da 220 km/s.

Yarış yapılacak 10 şehir belli oldu

Formula E’nin bir diğer farkı da parkurlar. F1’den farklı olarak özel pistlerde değil, her şehrin turistik merkezlerinin etrafında belirlenen parkurlarda yarışılacak. Önümüzdeki yıl yapılacak yarış için 10 şehir şimdiden belirlendi: Bangkok, Berlin, Buenos Aires, Londra, Los Angeles, Miami, Pekin, Putrajaya, Rio de Janeiro ve Roma. Hummalı hazırlıklar sürerken yarışların nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Buna göre yarışacak 10 takımın ikişer sürücüsü ve dörder aracı olacak. Sürücüler yaklaşık bir saat yarıştıktan sonra aracın şarjı biteceği için pitstopta araç değişimi yapacak. İşte bu da muhtemelen yarışların el ilgi çekici anlarından biri olacak. Formula E’de yarışacak tüm araçlar sadece bu yıl için Renault tarafından üretilecek. 2015’teki ikinci sezondan itibaren ise her takım kendi araçlarını dizayn etmek için teşvik edilecek.

Ecclestone milyonlarca dolar kaybedebilir

Formula E’nin sloganı “Gelecek elektrik. Geleceğe hoşgeldiniz.” Ancak bu değişim herkes için ‘hoş’ olmayabilir. Bu süreçten F1’in patronu Bernie Ecclestone olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Yarışları küresel bir marka yapan 82 yaşındaki Ecclestone tüm servetini F1’e borçlu. F1’i olimpiyatlar ve futboldan sonra en çok izlenen 3. spor yapan kişi de kendisi. Ancak Formula E’nin en büyük amacı F1’e rakip olabilmek. F1 endüstrisinin gelişimi göz önünde bulundurulursa bu pastadan küçük bir pay çalması bile Ecclestone’a milyonlarca dolar kaybettirebilir. Zira F1’in mali durumunu denetleyen Formula Money’e göre geçen yıl elde edilen gelir iki milyar doları geçti. Bu rakamın 2016’da üç milyar dolara ulaşması bekleniyor. Reklam gelirlerinin ya da sponsorlukların Formula E’ye kayması herhalde bu aralar Ecclestone’un en büyük kabusu olsa gerek.