İşyerinden işyeri beğen

İşyerinden işyeri beğen

28 Temmuz 2013 0 Yazar: damladogan

Çalışma hayatının dünü ve bugünü

Ofis hayatı son dönemde hızlı bir değişime uğradı. İçeride sigara içilen günler geride kaldı, ofise gelmeden çalışmaya imkân veren ‘home-office’ kavramı hayatımıza girdi. Ancak değişti zannettiğimiz pek çok şey aslında yüzyıllar öncesinde de vardı. İşte 10 maddede ofis hayatının dünü ve bugünü.


 

1. Starbucks’tan çalışmak

Bizlere yeni gibi gelse de aslında bu trend 500 yıllık. İstanbul’daki ilk kahvehane 1550’lerde açıldı. O zamanlar yeni insanlarla tanışmak için gidilen kahvehaneler daha sonra ticaret ve takas için de uğrak nokta oldu. Fakat bu sosyalleşme amacı zamanla yerini laptopuyla başbaşa kalmak isteyenlere bıraktı. Tabi bir de sohbetlere eşlik eden acı Türk kahvesi tahtını karamelli frappuccinoya kaptırdı.

 

 

2. Evden çalışmak

 

Bu gelenek de aslında yüzyıllardır varolanlardan. Rahatlığından ya da benzinden tasarruf etmek amacıyla değil. Eskiden bunun tek nedeni ‘ofis’lerin olmamasıydı. Mesela 1762’de Londra’da açılan ilk banka Barings bir evde kurulmuştu. Alt katta banka işlemleri yapılırken üst katta Bayan Baring 12 çocuğunu yetiştirmekle meşguldü.

 

 

3. Masada yapılan kahvaltılar

 

Ofiste mısır gevreği ya da tostla karnını doyurmak da yeni sanılan ama aslında hayli eski olan geleneklerden. Zira ünlü İngiliz düşünür ve devlet adamı John Stuart Mill bunu 170 yıl önce yapanlardan biri. Mill her sabah ofise geldiğinde haşlanmış yumurtası ve bir fincan çayı masasında hazır onu bekliyor olurmuş.

 

 

4. Güzelliğin mükafatı

 

Uzun boylu olmak ve göze güzel görünmek iş hayatında her daim avantaj sağlıyor. ABD’de yapılan bir araştırma üst düzey yöneticilerin boyunun ortalamanın 6 cm üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan onlarca çalışma da güzel ve bakımlı olmanın iş hayatında daha hızlı yükselişi sağladığını kanıtlıyor.

 

 

5. Tatilde bile gelen e-postalar

 

Tatilde bile telefonun durmadan yanan ışığı ve gelen e-postalarla hayatımız cehenneme dönmüş durumda. Ama bu da aslında yeni bir olgu değil. 1910’lu yıllarda da insanların ‘her an telefonla ulaşılabilir olma’ psikolojisi nedeniyle zor anlar yaşadığı biliniyor. 1914 tarihli bir telefon reklamı “tatilde bile olsanız ofise uzak kalmayın” sloganıyla aslında hayatımızın ne yöne kayacağı ile ilgili yıllar öncesinden mesaj veriyor.

 

6. Yöneticiler

 

20. Yüzyıl’a kadar çoğu kişi ya kendi işini yapıyor ya da köle kullanıyordu. Endüstri Devrimi’nin ardından hayatın her alanında buram buram kendini hissettiren kapitalizm ‘yönetici’ sınıfının oluşmasına yol açtı. Böylece toplantılar, sunumlar ve performans değerlendirmeleri gibi onlarca yeni kavram ortaya çıktı. Bugün ise dünyada 200 milyondan fazla yönetici olduğu tahmin ediliyor.

 

7. İş hayatına giren kadınlar

 

Özellikle de 1. Dünya Savaşı sırasında erkeklerin cepheye gitmesi kadınların fabrikalarda işçi olarak çalışmasının önünü açtı. Pozisyonları ve aldıkları maaş tartışma konusu olsa da Birleşmiş Milletler’e göre bugün her 10 çalışandan 4’ü kadın.

 

 

8. İş için ‘mücadele’

 

İş için ‘yeterli’ olmak da yeni olan kavramlardan. Özellikle 19. Yüzyıl’a kadar tanıdıklar üzerinden yürüyen işe alımlar bu tarihten sonra farklılaştı. Artık bir işe girmek için özgeçmişler durmadan yenileniyor, sınavlar, mülakatlar derken aylar geçiyor. Herkes kendini farklılaştırmak için seminerler, kurslar kovalıyor, yeni diller öğrenmek, yeni hobiler edinmek için çaba sarf ediyor.

 

 

9. Rahat kıyafetler

 

Steve Jobs ve arkadaşları bir garajda ilk Apple Macintosh’u icat ederken aslında iş hayatına bir başka yeniliği daha getirdi. Onların rahat giyim tarzı 1980’lere de damga vurdu. O güne kadar ofiste çalışmak takım elbise giymek anlamına geliyordu. 80’li yıllar ise ‘smart-casual’ giyim tarzının da ortaya çıkışı oldu.

 

 

10. Kağıt desteleri

 

BusinessWeek dergisi 1975 yılında kağıt kullanımının sona ereceği öngörüsünde bulunmuştu. Ancak aksine ofislerdeki kağıt kullanımı azalmak yerine arttı. ABD’de bir çalışanın günde 50 sayfa kağıt tükettiği tahmin ediliyor. Geri dönüşüm için çabalar artsa da kimi zaman aralarında kaybolacağımız kadar yığılan kağıtlardan kurtulmak şimdilik uzak görünüyor.