Zengin olmanın 3 kuralı

Zengin olmanın 3 kuralı

22 Eylül 2013 0 Yazar: damladogan

Forbes Dergisi ABD’nin en zengin 400 ismini açıkladı. Peki milyarderlerin ortak noktaları ne? Hayal bile edemeyeceğimiz bu paralar nasıl kazanıldı? Hangi sektörlere yapılan yatırımlar ön plana çıktı? İşte zengin olmanın 3 kuralı!


Forbes Dergisi’nin yayınladığı ABD’nin en zenginler listesinin en tepesinde 20 yıldır aynı isim var: Bilişim devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Üstelik servetindeki artışla Gates bu yıl dünyanın en zengin ismi unvanını da elde etti. Aslında listeye kısaca bir göz atmak milyar dolarlar kazanmak için pek çok değişik yöntemin olduğunu fark etmek için yeterli. Emlak, kumar ve eğlence, otelcilik, perakende ya da teknoloji sektörlerine yapılan yatırımlar bunların başında geliyor. Tabi miras kalan servetleri de unutmamak gerek. Hepimiz hangi sektörlerin en gözde olduğunu kolayca görebiliyoruz. Peki neden bu alanlardaki yatırımlar bu denli kazandırıyor? ABD’nin ünlü iş ve yatırım dergisi Harvard Business Review’a göre aslında şirketin ne amaca hizmet ettiği ne kadar para kazandığını da doğrudan etkiliyor. İşte o amaçlar…

1. Dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek

Kozmetik ve moda ilahları ilk 400’de

Bu şirketlerin başlarındaki isimler bizim daha güzel görünmemizi, daha iyi şeyler yememizi ve daha iyi yaşamamızı sağlayanların ta kendisi. Hem iç hem de dış güzelliğimizde parmağı olanlar… En iyileri (tabi dolayısıyla en çok para kazananlar) bize kendimizi iyi hissettirenler. Ünlü kozmetik devi Estée Lauder’ın patronları Lauder Ailesi’nin pek çok ferdi listede üst sıralarda yerlerini alıyor. Listedeki modacıların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Nike’ın kurucularından Phil Knight, Ralph Lauren, Gap’in patronları Fisher Ailesi, New Balance’ın sahibi Jim Davis ve ailesi ABD’nin en zengin isimleri arasında bulunuyor. Son dönemdeki hızlı kazanımlarıyla servetini bir milyar dolara yükselten ve ilk 400 listesini zorlamayı başaran Tory Burch’u da unutmamak gerek.

Apple, en çok tasarıma önem veriyor

Dünyayı daha güzel bir yer yapmak sadece güzellik, stil ve moda demek değil. Bu kategoriye en çok yakışan marka şüphesiz Apple. Bu haftayı kasıp kavuran iOS7 işletim sistemi bir kez daha hepimize gösterdi ki Apple tüm ürünlerinde en çok tasarıma önem veriyor. Bu da onu bu kategorinin vazgeçilmezi yapıyor. Yıllardır listede yer alan Steve Jobs 2011’de kansere yenik düşerek hayatını kaybettikten sonra servetini eşi Laurene Powell Jobs’a bıraktı. Powell Jobs ayrıca Walt Disney’in de en büyük hissedarı. Bu iki servet birleşince Powell Jobs bu yıl ABD’nin de en zengin 35’inci ismi oldu.

2. Dünyayı daha eğlenceli bir yer haline getirmek

Kumarhane sahiplerinin üstünlüğü

Dünyaya eğlence katmak herhalde bir insanın en asil görevlerinden biri olsa gerek. Onlar hayatını yüzümüzü gülümsetmeye, bizleri mutlu etmeye adayanlar… Kumarhaneler kralı Sheldon Adelson eğlence aleminin en zengin ismi. 28.5 milyar dolarlık serveti ile Adelson ABD’nin en zenginler listesinde 11’inci sırada yer alıyor. Üstelik ABD’den Asya’ya uzanan kumarhaneler imparatorluğu ile her geçen gün servetine servet katıyor. Eğlence sektörünün dev ismi David Geffen en zengin 68’inci ABD’li. Geffen, müzik, film, bilgisayar oyunu ve televizyon sektöründe faaliyet gösteren DreamWorks’ün kurucularından. Ünlü işadamı ayrıca Geffen Records’un da sahibi. Plak şirketinin bünyesine Elton John, Guns N’ Roses, Aerosmith ve Nirvana’yı kattığı düşünülürse bizlere kazandırdıkları yadsınamaz.

Asıl işin yanında takımları da var

Eğlence denince farklı sektörler de işin içine giriyor. Dünyanın en büyük şekerleme ve çikolata firması Mars’ın sahipleri Jacqueline, John ve Forrest Mars en zengin ilk 15 isim arasında. Dünyanın en büyük deniz seyahati şirketi Carnival Cruises kurucusu Micky Arison ise en zengin 70’inci kişi. Arison, NBA’in önde gelen takımlarından Miami Heat’in de sahibi. Spor alanındaki yatırımlarıyla ön plana çıkan zenginlerden biri de Stan Kroenke. İngiltere Premier Lig’in en başarılı kulüplerinden Arsenal’in en büyük ortağı olan Kroenke NBA takımlarından Denver Nuggets’ın da sahibi.

3. Dünyayı daha bilgi dolu ve etkin bir yer haline getirmek

Teknoloji ve internet devi ol, yerin hazır

Bugün dünyada hiç olmadığı kadar çok ‘bilgi işçisi’ bulunuyor. Günlük hayatımızı kolaylaştıran teknoloji ve internet devleri sayesinde çok yol kat ettik. Hepimiz Microsoft’un patronu Bill Gates’e, Oracle’ın kurucusu Larry Ellison’a, Google’ın ortakları Larry Page, Sergey Brin’e çok şey borçluyuz. Onlar sayesinde teknolojik ve daha hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Artık ne yazı yazmak için daktilolara, ne de bilgi aramak için ansiklopedilere ihtiyacımız var. Tabi onlara olan minnettarlığımız nakde de döndüğünden bu onları en zenginler listesinde en üst sıralara yerleştiriyor.

29 yaşında, serveti 19 milyar dolar

Teknoloji ve eğlencenin bir araya gelmesi serveti de katlıyor. Bunun en açık örneği ise Facebook. Dünyanın en büyük sosyal iletişim ağı Facebook kurulduğundan bu yana ekonomik anlamda pek çok rekor kırdı. 19 milyar dolarlık serveti ile Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ABD’nin en zengin 20’inci ismi. 29 yaşındaki Zuckerberg listedeki en genç kişi. En zengin 400 ABD’li arasında Facebook ailesinden 5 kişinin bulunması da dikkatleri çeken bir başka nokta. Her geçen gün popülaritesi biraz daha artan profesyonel iş ağı LinkedIn’in kurucusu ve Facebook’un yatırımcılarından Reid Hoffman da ABD’nin en zenginleri arasında gösteriliyor.

Listeye 12 medya devi girdi

Bilgi çağında yaşadığımız şu günlerde medyanın listede yer almaması imkânsız. Şu anda New York Valiliği görevini yürüten medya devi Michael Bloomberg listede 10’uncu sırada. Amazon.com’un kurucusu ABD’nin en zengin 12’nci ismi Jeff Bezos da geçen ay 136 yıllık Washington Post gazetesini satın alarak bu kategoriye hızlı bir giriş yaptı. Cox Enterprises’ın sahibesi medya patroniçesi Anne Cox Chambers 13.5 milyar doları aşan serveti ile en zengin 29’uncu ABD’li. 2011’de sahibi olduğu gazetelerde telekulak skandalı ile çalkalanan Rupert Murdoch ise listede 30’uncu sırada yer alıyor. En zengin 400 listesinde medya dünyasından 12 kişi bulunması da tesadüf olmasa gerek.

Bu yıl listeye 20 yeni isim eklendi.

ABD’nin en zengin 400 isminin kişisel servetinin toplamı 2 trilyon dolar ile bu yıl rekor kırdı. Bu Türkiye’nin milli gelirinin 2.5 katından da fazla.

Eğitim ve para her zaman doğru orantılı değil. Listedeki 30 kişi üniversite terk.

En zengin 400 ABD’li listesindeki bir kişinin ortalama serveti 5 milyar dolar.