Manşetlik Madonna

2013/10/13 Müzik,Portre damladogan

Çıkarttığı albümler bir yana, Madonna yıllardır attığı her adımla, giydikleriyle, söyledikleriyle manşetlerden düşmüyor. Son olarak verdiği bir röportajında 19 yaşındayken tecavüze uğradığını açıkladı, bir kez daha dikkatleri üzerine çekti. Acısıyla tatlısıyla Madonna’nın dünyasına buyurun.

 


Gerçek adı Madonna Louise Veronica Ciccone. Annesiyle aynı ismi taşıyor. Yedi kardeşi var. 55 yaşında. Ama söz konusu Madonna olunca yaş sadece sayıdan ibaret olarak kalıyor. Gerek enerjisi gerek fiziği halen pek çok gence taş çıkartıyor. Popun kraliçesi geçen yıl çıkardığı 12’inci stüdyo albümü ve ardından çıktığı MDNA dünya turuyla başarısına başarı kattı. 29 ülkede 88 konser verdi. Turne gelirleri, giysi ve parfüm satışları ile birleşince Forbes Dergisi’ne göre Madonna 125 milyon dolarla bu yılın en çok kazanan sanatçısı oldu.

Her zaman aykırı tarzıyla bilindi

Madonna yaptıklarıyla oldum olası çok konuşuldu. O hep ‘farklı’ydı. 1984 yılında ilk MTV Müzik Ödülleri’nin açılışında ‘Like A Virgin’ şarkısını söylerken yaptığı performansı sayesinde adını duymayan kalmadı. Transparan gelinliği, jartiyerleri ve erotik koreografisiyle herkesin ağzını açık bırakmıştı. MTV’nin 2003’teki töreninde bu kez aynı şarkıyı Britney Spears ve Christina Aguilera seslendirdi. Madonna şarkının sonunda sahneye gelerek iki şarkıcının dudaklarına ateşli birer öpücük kondurunca manşetlere taşındı. Geçen yıl Moskova’da verdiği konserdeyse Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtlığı ile bilinen ve o dönemde üç üyesi hapishanede olan Pussy Riot grubunun ismini vücuduna yazarak sahneye çıktı. Yine dikkatleri üzerine çekti.

19 yaşında tecavüze uğradı

Madonna son olarak Harper’s Bazaar Dergisi’ne hayatıyla ilgili bilinmeyenleri yazdı. Her zaman kalıpların dışında yaşamak istediğini anlattı. Sırf farklı olmak için lise boyunca bacaklarını ve koltukaltını almadığı söyledi. Röportaja damgasını vuran 19 yaşındayken doğduğu kent olan Michigan’dan New York’a taşındığında yaşadıkları oldu. Madonna’nın amacı hayallerinin peşinden gitmek ve dans etmekti. Fakat daha orada geçirdiği ilk yıl onun için felaketler silsilesini beraberinde getirdi. Bıçak zoruyla bir binanın çatısında tecavüze uğradı. Buna rağmen inandıkları uğruna ayakta kalmayı başardı. Yine aynı yıl evine üç kez hırsız girdi.

Ayrımcılığa ve zulme karşı başkaldırın!

Aradan geçen yıllar Madonna için bambaşka bir hayat getirdi. Çıkardığı albümler 300 milyon sattı, Grammy’ler, BRIT ödülleri derken her geçen gün müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı. Diğer yandan da oyunculuk kariyerini sürdürdü. 22 Hollywood filminde yer aldı. 1997’de Evita filmindeki performansıyla Altın Küre ödülü kazandı. Bir yandan da en kötü oyunculuk, ekrandaki en kötü çift gibi dallarda Altın Ahududu Ödülleri’ni sıraladı. Son dönemde çektiği kısa film ve belgesellerle gündemde. Steven Klein ile ortak çalışması olan Gizli Proje Devrimi (Secret Project Revolution) isimli 17 dakikalık son kısa filmi geçen ay yayınlandı. Konserlerinde sürekli ‘bir şeyleri değiştirebiliriz’ diyen Madonna’nın filmdeki mesajı net. Son turnesinde gezdiği ülkelerde hoşuna gitmeyen onlarca şey gördüğünü söyleyen Madonna yaşadığımız dünyada ifade özgürlüğünün, tahammülün ya da demokrasinin kalmadığını vurguluyor. Her türlü ayrımcılığa ve yaşanan bu zulme başkaldırın diyor.

Evlat edinmek istedi, çocuk kaçakçısı denildi

Madonna’nın Doğu Afrika ülkesi Malavi ile ilgili çektiği belgeseller de dikkat çekiyor. Bir röportajında anlattığına göre her şey bir gün kendisine gelen bir telefonla başlıyor. Telefondaki kişi ona Malavi’de AIDS yüzünden öksüz ve yetim kalan bir milyonu aşkın çocuk olduğundan ve yetimhanelerin yetersizliğinden bahsediyor. Madonna konuyu araştırdıkça ilgisi artıyor, ülkeyi ziyaret etmeye karar veriyor. Onu bu ziyarette manşetlere taşıyansa David isimli bir erkek çocuğunu evlat edinmek istemesi oldu. Madonna’nın hayırseverliğinden bahsedenler kadar ülkede yabancıların evlat edinmesiyle ilgili yasalarının olmaması nedeniyle onu çocuk kaçakçılığı yapmakla suçlayanlar da oldu. Sonuç olarak 2008’de David Banda’yı, bir yıl sonra ise kızı Mercy James’i evlat edindi. Malavi’ye yaptığı yardımlar, inşa ettirdiği okullarla dikkat çekerken yine eleştiri oklarının hedefinde olmaktan da kaçınamadı.

Madonna’yla ilgili ilginç bilgiler

–          1990’lardan bu yana bir Yahudi öğretisi olan Kabala’ya inanıyor. İnancı öyle büyük ki Kabala’ya inanan Britney Spears oğlunun doğumundan sonra ‘benim dinim de inancım da artık oğlum’ dediği için Spears ile yıllardır görüşmüyor.-          Her dinin bilinmesi gerektiğine inandığı için şu sıralarda Kuran-ı Kerim okuyor.

–          Yemek yapmayı bilmiyor. Sevmediği için öğrenmek de istemiyor. Ama ev süpürmek onun için adeta bir terapi.

–          Canı sıkıldığında ve zaman geçirmek istediğinde kaşlarını alıyor.

–          Okul hayatı boyunca sınıfta hep en yüksek notları alan kişi oldu. IQ’sunun 140 olduğu söyleniyor.

–          Gök gürültüsünden aşırı derecede korkuyor.

–          New York’a ilk geldiği yıllarda ünlü Fame müzikali için seçmelere katıldı ancak reddedildi.

, , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...