Yok mu trafik derdine bir çare

2013/10/20 Dünya,Yaşam damladogan

İstanbul trafiği içinden çıkılmaz bir hâl almış durumda. Öyle ki yeni çekeceği film için Türkiye’de olan ünlü aktör Russell Crowe’un bile diline düştük. Twitter’dan salyangoz fotoğrafı paylaşan Crowe onun bile İstanbul trafiğinden daha hızlı ilerlediğini söyledi. Sinirler iyiden iyiye gerilmişti ki Kurban Bayramı imdadımıza yetişti. Şehir boşaldı, rahat bir nefes aldık. Ancak 9 günlük tatilde sona gelindi. Yarın sadece İstanbul’da değil birçok büyük şehirde kabus yine bizi bekliyor. Teselli olur mu bilmem ama trafik sadece bizim değil, tüm dünyanın en büyük sorunlarından. İşte trafik çilesi çeken diğer şehirler ve çözüm bulma çabaları…


Rusya, Moskova

Hollandalı navigasyon şirketi TomTom’un dünya genelinde yaptığı araştırmaya göre trafik sorunundan en muzdarip olan şehir Moskova. Rusya’nın başkentinde geçen yıl bir sürücü trafikte olması gerekenden 127 saat daha fazla zaman geçirdi. Merkezdeki devlet binalarının şehrin dışına taşınması fikri gündeme gelse de proje çok pahalı bulunduğu için ertelendi. (Bu arada TomTom’un listesinde 2’nci sırada olan şehir neresi mi? İstanbul!)

Belçika, Brüksel

Brüksel denince aklına Avrupa Birliği, çikolata ya da waffle gelenlerdenseniz bir daha düşünün. Zira bu küçük şehir araştırma şirketi INRIX’e göre Avrupa’da en fazla trafik yaşanan başkent. Belçika Ticaret Odası’na göre harcanan benzin, kaybedilen zaman, hava ve ses kirliliği derken trafik sorunu ülke ekonomisine yılda 693 milyon dolar zarar veriyor. Çözüm alternatifi olarak 2003’ten bu yana Londra’daki uygulama gündemde. Başbakan Erdoğan’ın da İstanbul için bahsettiği yöntemde gün içinde şehir merkezine girmek isteyen araçlar ekstra ücret ödüyor. Ancak bunun Londra trafiğine çözüm olduğunu söylemek zor.

ABD, Los Angeles

Texas A&M Transportation Institute’un  araştırması ABD’deki 250 milyon sürücünün 2011’de trafik nedeniyle araçları içinde fazladan 5.5 milyar saat geçirdiğini ortaya koydu! Üstelik tıkalı yollar Amerikalılara 121 milyar dolarlık benzini heba ettirdi. TomTom’un araştırmasına göre ABD’de en fazla trafik yaşanan şehir Los Angeles. Listenin 2’nci sırası hayli ilginç. Los Angeles’ı Hawaii Adaları’nın 390 bin nüfuslu başkenti Honolulu takip ediyor. Artan turizme karşı şehirdeki yolların yetersizliği yoğunluğun en büyük nedeni olarak gösteriliyor. ABD’de en fazla trafik tıkanıklığı yaşanan üçüncü kent ise San Francisco.

Çin, Pekin

2008’de olimpiyatlar yapılmadan önce kurulan Pekin Trafik İdare Bürosu yıllardır trafiği azaltmak için pek çok yöntem deniyor. Bunların başında da belirli yolların kullanımını günlere göre farklı plakalı araçlara tahsis etmek geliyor. Ancak bu bile şehirdeki trafik sorununu çözmeye yetmiyor. 2010 Ağustos’unda başkent Pekin’de yaşanan yaklaşık 100 kilometrelik araç kuyruğu tam 10 gün boyunca sürmüş ve tarihe geçmişti. Yoldaki tadilat nedeniyle sürücüler günde sadece bir kilometre ilerleyebilmişti.

Mısır, Kahire

Temmuz ayında yaşanan askeri darbenin ardından trafik büyük ihtimalle Mısır halkının sorunları arasında geri plana itilmiştir. Ancak yine de başkent Kahire’deki problem hayli büyük. Dünya Bankası’na göre ekonomik kayıp yılda 8 milyar dolar. Trafiğin nedeni olarak hatalı planlama ve toplu taşımadaki yetersizlik gösteriliyor. Darbe ile görevinden uzaklaştırılan Devlet Başkanı Muhammed Mursi’nin vaatleri arasında trafik sorununa çözüm bulmak da vardı.

Trafik Sezar’ın bile başına belaydı

Otomobil henüz icat edilmemiş olsa da trafik antik zamanlarda bile yaşanıyordu. Bugünkü trafik düzenlemelerinin mimarı olan Roma İmparatorluğu’nda yoğunluğun azaltılması için tek yönlü yollar, kaldırımlar ve yaya geçitleri oluşturuldu. Ancak bunlar çare olmadı. Milattan önce 40’larda trafik tıkanıklığı öyle bir noktaya geldi ki Jül Sezar at arabalarının gün içinde Roma’ya girişini yasaklamak zorunda kaldı.
 

, ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...