Kahvede kapsül savaşları başlıyor!

Kahvede kapsül savaşları başlıyor!

3 Kasım 2013 0 Yazar: damladogan

Kahvenin kapsüle girmiş hali yıllardır piyasanın tozunu attırıyor. Beş milyar dolar ciro yapan Nestlé’nin kapsül kahve markası Nespresso Avrupa’da açılan patent davasını kaybetti, pazar karıştı. Artık diğer markalar da yasal bir şekilde kapsül kahve üretebilecek. Er meydanı şimdiden doldu!


Kahve 27 yıl önce kapsüle girdi

Kahvenin kapsül hali yepyeni bir savaşı da beraberinde getirdi. Aslında kahveyi kapsüle koyma fikri 27 yıl öncesine dayanıyor. Amaç dışarıda zevkle tükettiğimiz espressonun evde kolayca yapılmasıydı. Böylece Nestlé her daim taze kahve yudumlamak için pratik bir yöntem keşfetti. Kapsüle giren kahve çekirdekleri kendi özel makinesiyle leziz espressolara dönüşmeye başladı.

Kahve estetikle buluştu

İyi bir espresso içmek için çekirdek alıp çekmek ya da kahve makinesini temizlemek gibi angaryalar ortadan kalktı. Makineye takılan ve saniyeler içinde hazır olan kapsül şeklindeki kahveler sayesinde kahve kültürü, kafein bağımlılığının ötesine geçti ve estetikle buluştu. George Clooney’in oynadığı reklamlar da işin içine girince Nespresso yarattığı imajla, piyasanın tozunu attırdı. Rengarenk kapsüller hem damak tadına hem de göze hitap eder oldu.

20 farklı tat var

İsviçreli firma İtalyanları bile baştan çıkardı. Makineler tüm dünyada yok satmayı başardı. Fikrin bu denli tutması yepyeni tatların üretimine de yol açtı.  Bugün piyasada 20’yi aşkın tatta kapsül kahve var. Bu konudaki patent ise Nestlé’deydi. Nestlé yıllardır kendi ürettiği makinesiyle uyumlu kapsüllerin yaratılmasını engellemeye çalışsa da başarılı olamadı. Pazarın büyüklüğünü görenler ardı ardına yarışa girdi. Açılan davalar birbirini izledi.

Nestlé patent savaşını kaybetti

Nestlé’ye asıl darbe Ekim ayı başında Avrupa Patent Ofisi, EPO’dan geldi. İngiltere ve Almanya’daki yerel mahkemeler zaten Nespresso makinelerine uyumlu kapsüllerin üretimine karşı açılan davalarda Nestlé’yi haksız bulmuştu. En üst mercii olan EPO da Nestlé’nin Nespresso kahve sistemlerini de içeren patentini iptal etti. Böylece kararın geçerli olduğu Avrupa’daki 28 ülkede Nespresso makinelere uygun kapsüllerin üretimi yasallaştı. Savaş da başlamış oldu.

100’den fazla şirket üretiyor

Hesaplamalar altı gram kahve içeren bir kapsülün fiyatının kiloyla satın alınan kahvelere oranla altı kat daha pahalı olduğu yönünde. Kârın bu denli yüksek olması diğer firmalara oyun için geniş bir alan bırakıyor. İçindeki kahve çekirdeğinin kalitesi düşse de neredeyse yarı fiyatına satılan kapsüller şimdiden hayli popüler. Fransa ve İspanya’da Sara Lee, İsviçre’de Migros, Denner ve Kanadalı Ethical Coffee gibi 100’ü aşkın şirketin ardından perakende devi Alman Aldi de artık Nespresso makinelerine uyumlu kapsül üretimine başladı. Görünen o ki önümüzdeki yıl büyük kapsül savaşlarına gebe.

 

  • Nestlé’nin en hızlı büyüyen markalarından biri olan Nespresso’nun şirkete yılda 5 milyar dolar kazandırdığı tahmin ediliyor.

  • Kapsül kahve pazarının 2014 yılında 8 milyar dolara ulaşması bekleniyor.