Aaaa o da ajanmış

Aaaa o da ajanmış

1 Aralık 2013 0 Yazar: damladogan

 Ajan kavramı hayallerimizde James Bond ile yer etmiş olabilir. Ancak geçen hafta gündemi sarsan itiraf Hollywood’dan geldi. Dövüş Kulübü ve Özel Bir Kadın gibi ünlü filmlerin yapımcısı Arnon Milchan 1960’lardan bu yana İsrail adına ajanlık yaptığını kabul etti. Bu itiraf pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Fakat bu aslında bir ilk değil. İşte dünden bugüne deşifre olmuş ünlü ajanlardan bazıları.


KGB’den Kremlin’e: Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bilinen en ünlü eski casuslardan. Gençlik yıllarında Sovyetler’in istihbarat birimi KGB için çalışıyordu. 1999 yılında, başbakan olmadan bir yıl önce Rusya İç İstihbarat Servisi FSB’nin başkanlığına getirilmişti. Putin’in o dönemlerde çekilmiş fotoğrafları bile ortaya çıktı. Bu fotoğraflardan birinde genç Putin dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan’ın yanına adeta bir turistmiş gibi yaklaşırken görülüyor. Kimbilir belki de Putin’in bu geçmişi NSA bilgilerini sızdıran, ardından da Rusya’ya sığınan ABD’li ajan Edward Snowden’a Putin’in neden kucak açtığının da bir nevi cevabıdır.

Kadınların sevgilisi Casanova

Tüm zamanların en büyük aşığı Giacomo Casanova da hayatını ajan olarak yaşayanlardandı. Venedikli zengin bir ailenin oğlu olarak hukuk eğitimi aldı. Tüm hayatını Avrupa’da gezerek ve anılarını yazarak geçirdi. Birbirinden nüfuzlu kadınlarla yaşadığı ilişkiler sayesinde 18’inci yüzyılın en güçlü isimlerinden biri haline geldi. Ancak kumar tutkusu zaman zaman bir gecede 1 milyon Euro’ya denk tutarda para kaybetmesine bile yol açtı. Tabii bu zararını telafi etmek için de 1774 ve 1782 yılları arasında Venedik için casusluk yaptı.

En güzel ajan Anna Chapman

2010 yılında ABD ve Rusya arasında Soğuk Savaş’tan sonra en büyük casus takası anlaşması imzalandı. Ancak anlaşmadan çok,  takas edilen ajanlardan biri gündeme oturdu. O isim saçları nedeniyle ‘Kızıl Ajan’ olarak bilinen Anna Chapman’di. 2005 yılında yerleştiği ABD’de Rusya adına istihbarat topluyordu. Hatta albümündeki fotoğraflarından bu süreçte İstanbul’a bile geldiği ortaya çıktı.

Mata Hari, en unutulmaz ajan

Mata Hari hakkında bugüne kadar onlarca kitap yazıldı, film çekildi. O adeta, femme fatale sözünün karşılığıydı. Erkekleri kolayca baştan çıkarabiliyordu. Dans ederek hayatını kazanan Mata Hari’nin ünü, güzelliği ve erotik dans figürleri sayesinde Paris’i aşmıştı. 1. Dünya Savaşı patlak verdiği sırada pek çok farklı ülkeden iş adamı ve ordu mensubu ile ilişkisi olduğu biliniyordu. Eski eşi sayesinde savaşta tarafsız kalan Hollanda pasaportuna sahipti. Sınırlardan istediği gibi girip çıkabiliyordu. Tabi bu da fazlasıyla şüphe çekti. Önce İngilizler tarafından Fransız ajanı olduğu iddiasıyla tutuklandı. Daha sonra ise Fransızlar tarafından Almanya’ya bilgi sızdırdığı gerekçesiyle… Hiçbir zaman tamamen kanıtlanamasa da sızdırdığı bilgilerle 50 bin Fransız askerinin ölümüne neden olduğu öne sürülerek 1917’de idam edildi.