Ah bir yeni yıl gelse

2013/12/29 Sağlık,Seyahat,Yaşam damladogan

Her yeni yıl, yeni kararlar demek. 1 Ocak sabahı unutulacak olanlar değil… Hayatınıza yepyeni bir sayfa açmak için alınanlardan bahsediyorum. Bu kararları tüm yıla yaymak için motivasyona ihtiyacı olanlardansanız bu yazı tam size göre. İşte yeni yıl kararları ve o kararları neden uygulamanız gerektiği…


Daha fazla seyahat edeceğim

Günlük rutininizin dışına çıkmak stresi azaltmanın en güzel yöntemlerinden… Tabii yapılacak küçük kaçamaklar da bunun en kolay yolu. Yeni yerler görmek, yeni kültürleri ve yaşam tarzlarını tanımak zihninizde bambaşka bir sayfa açacaktır. Ertelemeyin ve önümüzdeki yılın seyahat planlarını şimdiden yapın. Böylece uçak biletinden otel rezervasyonuna tatilinizi çok daha ucuza getirebilirsiniz. Araştırmalar uçak bileti fiyatlarının en ucuz olduğu zamanın 2 ay öncesi olduğunu ortaya koyuyor. 21 gün kala ise fiyatlar hızla artmaya başlıyor. Pazartesi ve Salı günleri uçak bileti almak da daha ucuz teklifler bulmanızı sağlayabilir. FareIQ gibi uygulamalar ise aldığınız bileti takip ederek, eğer fiyat düşerse sizi haberdar ediyor. Böylece rezervasyonunuzu yenileyerek %8’e kadar tasarruf edebiliyorsunuz. Bu yılın popüler seyahat rotaları da şimdiden belli: Ağustos ayında 100’üncü yaşına girecek olan Panama Kanalı, 2014 Avrupa Kültür Başkenti Riga, Dünya Kupası nedeniyle Brezilya, Küba ve Zanzibar.

Yeni bir iş bulacağım

Sabahları işe mutlu gitmek hayatınızda büyük bir değişim yaratabilir. Yeni yılda işinizi değiştirmek istiyorsanız uzmanlar online ortamların önemine dikkat çekiyor. LinkedIn’de güncelleyeceğiniz profiliniz ‘bulunabilirliğinizi’ arttıracaktır emin olun. İş ilanlarına göz atın ve doğru anahtar kelimeleri profilinizde geçirdiğinizden emin olun. Böylece işverenler arama yaptığında size ulaşabilsin. Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızı da gözden geçirmekte fayda var. İşverenlerin %45’i iş görüşmesinden önce sosyal medyadan ufak da olsa araştırma yapıyor. Tabii bir de sağa sola iş aradığınıza dair haber salmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı işleyen bir mekanizmada işlerin %55’i kişisel bağlantılarla bulunuyor. Hatta bazı ülkelerde bu oran çok daha yüksek… Yani siz siz olun kişisel ağınızı geliştirmeye bakın.

Sigarayı bırakacağım

Neden sigara içmemek gerektiği konusuna girmeyeceğim bile. Ama nasıl bırakabileceğiniz noktasında pek çok yöntem var. İlaçların yanı sıra alternatif tıpta da çözüm için çok sayıda seçenek var. Ozon terapi ve hipnoz son yıllarda popülaritesi giderek artan yöntemlerden. 2007’den bu yana hayatımızda olan elektronik sigaralar da nikotin ihtiyacınızı gidermek için yardımcı olabilir. Kimilerine göre tütün içermediği için daha zararsız. Kimileri ise zararlarının henüz tam olarak bilinmediğini vurguluyor dikkatle. E-sigaralar ABD’de o kadar popüler ki ardı ardına sadece bunların satıldığı dükkânlar açılıyor. Önümüzdeki 10 yılda e-sigara satışlarının normal sigara satışlarını geçeceği bile tahmin ediliyor. Dünya devi sigara firmaları pazara girmek için çalışmalara çoktan başladı.

(Yasal uyarı: Sigara sağlığa zararlıdır. Denemeyin bile.)

Sosyal medyaya bağımlı değil, bağlı olacağım

Facebook, Twitter, Instagram hepimizin bağımlılığı. Fakat bu mecraların üzerimizdeki egemenliği aslında bizi mutsuz ediyor. Sosyal medya anksiyete bozukluğu yüzyılımızın yeni hastalığı. İngiltere’de yapılan araştırmaya göre sosyal medyada zaman geçirenlerin %50’si kendini başkalarıyla kıyasladığı ya da tanımadığı insanların hayatlarına tanık olduğunda kendini kötü hissediyor. Sosyal âlemlerde geçirdiğiniz vakti sınırlandırmak için geçerli bir neden olsa gerek… Dijital detoks yapmak için ABD’den Avrupa’ya, Karayipler’deki adalardan Afrika ülkelerine pek çok bölgede farklı merkezler var. Girişte elektronik aletlerinizi teslim edip sessiz bir hafta geçirebiliyorsunuz. ‘Pause’ gibi akıllı telefon uygulamaları da size ara ara telefonunuzu kapatmanız gerektiği konusunda uyarılar veriyor.
 

, , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...