Alex yine yaptı yapacağını

2014/02/16 Spor damladogan

Beşiktaşlı olsam da Alex De Souza’nın yeri bende hep bir başka olmuştur. Saha içi istatistiklerden pek anlamam. Ama saha dışındaki tavırları da duruşu da çok etkilemiştir beni. Fenerbahçe yönetimiyle kavga süreci de, takımdan ayrılışı da hep kendine yakışır bir şekildeydi. Heykeli dikilecek adamdı, öyle de oldu… O kadar çok sevdi Türk halkı onu çünkü. Sadece Fenerliler değil, hepimiz… Kimler geldi kimler geçti ama hiçbiri “bir Alex değildi.”


Brezilya’da futbolcular dertli

Geçen hafta gündeme geldiği haberlerle yine adam gibi adammış dedirtti hepimize. Hedefinde bu kez Brezilya Futbol Federasyonu vardı Alex’in. Biz futbolcuları, aldıkları dudak uçuklatan transfer ücretleriyle duymaya, lüks otomobillerinde görmeye alışığız. Ama durum herkes için aynı değilmiş meğer. Futbolcu cenneti Brezilya bu yaz yapılacak Dünya Kupası için kesenin ağzını açsa da hala birçok sahada koşullar yetersiz. Soyunma odaları kullanılamaz halde, güvenlik sorunlar var. Avrupa’daki futbolculardan çok daha fazla sayıda maça çıkıyorlar. Bazı futbolcuların aldığı aylık bin liraya tekabül eden ücretler de cabası…

Binden fazlası örgütleniyor

Bu yüzden de greve gitmeye hazırlanıyor Brezilyalı futbolcular. Öncüleri Alex De Souza ve milli oyuncu Gilberto Silva. Amaç binden fazla futbolcuyu sendika çatısı altında örgütlemek… Dünya Kupası öncesi ülkenin imajını zedelemek istemiyorlar. Ama seslerini duyurmak için tek çareleri bu. Onlar gibi bu yönteme başvurup grev kartını oynayan pek çok sporcu oldu aslında bugüne kadar. Çoğu da başarıya ulaştı. İşte akıllarda kalan bazı örnekler.

NBA’deki grev Türkiye’ye yaradı

Dünyada basketbol denince ilk akla gelen yer: Amerikan Basketbol Ligi NBA… Temmuz 2011’de oyuncuların grev kararıyla sarsıldı. Gerekçe havuzda toplanan paranın takım sahipleri ve oyuncular arasındaki paylaşımındaki anlaşmazlıktı. Çok konuşuldu, çok yazılıp çizildi. Sezonun iptali bile gündeme geldi. O süreçte NBA tatil olunca, 6 yıldız basketbolcu da forma giymek için Türkiye’ye geldi. Lokavt 149 gün boyunca sürdü. Basketçiler istediklerini aldı ancak bu uzlaşma başta Beşiktaş Milangaz olmak üzere birçok takım için tabii büyük hüsran yarattı.

Kral Kupası’ndaki grevi bir Türk çözdü

İspanya Ligi, La Liga bugüne kadar dört kez grevle sarsıldı. Ama bu kez haber ligden değil, Kral Kupası’ndan geldi. Geçen ay oynanması beklenen çeyrek final rövanşında Real Sociedad’ın rakibi Racing Santander greve gitti. Hakem maçın başlama düdüğünü çalmıştı aslında. Ancak kulüp başkanının kendilerine sürekli söz vermesine rağmen ücretlerini ödemediğini söyleyen futbolcular oynamayı reddetti. Sahada birbirlerine kenetlenip bir dakika boyunca beklediler. O bekleme süresi de Kupa’dan ömür boyu men edilmemek içindi. Tarihi anlar yaşandı yeşil sahada. Protestonun ardından takımın hisselerinin %98’ini elinde bulunduran Western Gulf Advisory Sports Holding harekete geçti hemen. Kriz bir Türk’e emanet edildi. Yöneticilerden Onur Arslan apar topar yönetim kurulunu topladı, ardından da kulüp başkanının görevine son verildiğini açıkladı. Üç aydır yapılmayan ödemeler için de söz verdi.

Fransızların derdi varlık vergisi

Fransa’da yıllık geliri bir milyon Euro’nun üzerinde olanlara getirilen %75’lik vergi futbolcuları isyan ettirdi. Ünlü modacı Louis Vuitton ve oyuncu Gérard Depardieu de bu vergiden kaçmak için Fransız vatandaşlığından çıkmıştı hatırlayacaksınız. Daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla bu vergiyi kişilerin değil, maaş ödemesini yapan şirketlerin vermesi konusunda uzlaşıldı. Bu kez de şirketler ayaklandı. Başta Paris Saint-Germain olmak üzere 13 kulüp için 44 milyon Euro’luk ek mali külfet demekti bu yeni düzenleme. Rekabet gücümüz kalmaz dediler, greve gitme kararı aldılar. Ancak Kasım ayında birinci ve ikinci profesyonel futbol ligi kulüpleri ortak kararla grevi ertelediklerini duyurdu.

Spor Toto 3. Lig’de grev var!

Türkiye’de de grev var. Üçüncü ligde… Türk Şeker Fabrikası Ankara Tesisleri’ni kullanan Şekerspor A.Ş. yargı kararı ile tesislerden çıkarıldı. Karara sadece Şekerspor A.Ş. değil, diğer takımlar da tepkili. Bunu da bu haftasonu yapılan maçlarda gösterdiler. Hakemin başlama düdüğünün ardından iki dakika boyunca topa dokunmayarak…

, , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...