İmdat iştahımızla oynuyorlar!

İmdat iştahımızla oynuyorlar!

11 Mayıs 2014 0 Yazar: damladogan

Tam da yaza bu kadar az zaman kalmışken neden durmaksızın abur cubur yediğimi düşündüğüm günler geçiyorum. Neden irade kontrolüm sıfırlandı? Meğer suçlu ben değilmişim. Hepsi iş yerimin dekorasyonundanmış!

 


Yıllardır çevrenin iştah üzerindeki etkisini araştırıyor bilim insanları. Renkler, ışık, fiyat… Geçen hafta bu araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Ben de bu yüzden en yeniden başlayacağım anlatmaya. ABD’nin ünlü üniversitelerinden Cornell’den aralarında Türk Özge Sığırcı’nın da olduğu bir grup bilim insanı fiyatların yemek algısı ve tüketimi üzerindeki etkisini araştırdı. Sonuçlar epey ilginç.

Yüksek fiyat = yüksek beğeni

Aynı açık büfeden yemek yiyenlerin bazılarına 4 dolar, bazılarına ise 8 dolar dendi fiyat. Ardından da yedikleri yemeğin lezzetine puan vermeleri istendi müşterilerden. 8 dolar ödeyenler yemeği yüzde 11 oranında daha lezzetli buldu. 4 dolar ödeyenler ise miktar olarak daha fazla yemelerine rağmen yemeği daha az beğendi. Yani yüksek fiyat, hem az tüketim hem de daha fazla kâra denk geldi.

Mekan sahiplerinin ‘ıstakoz’ oyunu

Araştırma yeni bir ışık tutsa da fiyatlandırma yıllardır menüde en büyük silahlardan aslında. Şık bir restoranda şarap siparişi verdiğinizi hayal edin. Pek çoğumuz için en ucuz şarabın birkaç üstündekini söyleme refleksi vardır. Ama en üstte 2-3 bin liralık bir şarap varsa ortalardaki 100 liralık şaraplar bile daha makul görünür göze. Uzmanlar buna ‘ıstakoz efekti’ diyor. Menüye çok pahalı fiyattan ıstakoz koyup, diğer yemeklerin fiyatlarını daha makul hissettirme sanatı…

Renkler tam bir tuzak

Gelelim benim durmaksızın yemek yeme sorunuma. Meğer cevabı iş yerimin kırmızı dekorasyonunda gizliymiş. Araştırmalara göre canlı ve sıcak renkler yemek tüketimini yüzde 25 artırıyor. Biraz komik ama, bu oyuna gelmemek için restorana gittiğinizde güneş gözlüğüyle oturun diyor uzmanlar. Böylece renklerin sizi kandırmasını engelleyebilirsiniz.

Renk renk kilo

Kırmızı: Yapılan tüm araştırmalara göre kırmızı en iştah açan renk. Dünya devi fast-food ya da içecek firmalarının logolarını geçirin bir aklınızdan… Tesadüf değil… Uzmanlar kırmızı tabaktan yemek yemenin, mutfak ya da yemek odalarını kırmızıya boyamanın o sonradan verilemeyen kilolar için tehlikesine dikkat çekiyor her fırsatta.

Turuncu: Enerji ve heyecan yaratıyor. Kırmızı ile birleşince insanlarda çok fazla ve hızlı yemek yeme hissine neden oluyor.

Sarı: Beynin serotonin yani mutluluk hormonu salgılamasına neden olan renk. Sarı rengin hâkim olduğu bir ortamda ağır bir yemek ile tatlı yenmesi ve bol içki içilmesi ihtimali yüksek.

Yeşil: ‘Doğal’ göründüğü için tehlikeli. Yeşil her türlü gıda ya da yeşil dekorasyon bizde ‘bu zararsız, yenilebilir’ izlenimi yaratıyor.

Mavi: Kırmızının tersinde, en zararsız renk hangisi derseniz mavi… Diyetteyken buzdolaplarına mavi ışık takın diyor uzmanlar. Yemek takımlarınız için de maviye yatırım yapabilirsiniz.

Pembe: Yapay bir renk olduğu için zararsız. Pembe yiyecekler ‘doğal olmadığı’ algısı yarattığı için beyin inatla itiyor.

Diken üstü kalori hesabı

Yapılan tüm araştırmalarda çıkan ortak bir sonuç var. İnsanlar rahat ve gevşemiş haldeyken daha çok yemek yer çünkü farkına varmaz. Ama algıların yükseldiği, gergin bir ortamda aldığın her kalorinin hesabını yaparsın. Mesela çok seksi ve çekici karşı cins bireyleri algıları yükseltip az yemek yemeye neden olur. Garson seçimlerinde önemli bir etkendir bu… Mevzu ışık ve müzik seçimi için de benzer. Müşteriyi uzun süre tutmak isteyen restoranlar hafif müzik ve az aydınlatma tercih eder. Aydınlık ışık ve hızlı müzik ise daha hızlı yemeye neden olur bu yüzden de fast-food restoranlarda kullanılır.

Diyetteyken restorana kazakla gidin

Sıcaklık da bir başka etken… Almanya’da yapılan bir araştırma 10 derece daha soğuk bir odada insanların yüzde 20 daha fazla yemek yediğini ortaya koydu. Çünkü iştahı kontrol eden hormonlar soğukta daha az çalışıyor. Yani diyetteyseniz restorana giderken yanınıza kazak aldığınızdan emin olun, oyuna gelmeyin.