İspanya’nın en kral ailesi

2014/06/08 Dünya,Portre damladogan

İspanya Kralı Juan Carlos 39 yılın ardından tahtı oğluna bıraktığını duyurdu, tartışmalar başladı. O ‘genç nesil göreve gelsin’ diyor ama asıl amaç ailenin yerle bir olan imajını düzeltmek. Neden mi? Gelin İspanya Kraliyet ailesini daha yakından tanıyalım.


Halk monarşi istemiyor

Kimi ülkelerde devlet başkanlarının soyunduğu, astığım astık, kestiğim kestik padişahlık rolünden daha sembolik olduğu kesin… Ama yine de monarşi kavramı, 21. yüzyılda tuhaf geliyor. Neticede kraliyet denince önce beyaz peruklar, kabarık elbiseler, davetler geliyor insanın aklına. Bugün öyle valsli balolar var mı bilmem, ama masraflar aynen devam… Tabii sembolik de olsa monarşinin olduğu her ülkede büyük tartışma yaratıyor bu masraf meselesi. Hele bir de aile üyeleri vukuatlıysa. İspanya da o bol tartışmalı ülkelerden. Halk monarşi sona ersin diye sokakta bu yüzden de. İşte son dönemde Kraliyet ailesine imaj kaybı yaşatan ve o imajı tekrar toparlaması için gözlerin çevrildiği isimler…

Fil avında bir Kral: Juan Carlos

Yıl 2012. İspanya ekonomisinin en zorda olduğu günler… Kral Juan Carlos çıkıp ‘ülkemdeki işsizlik uykularımı kaçırıyor’ diye duygusal bir konuşma yaptı. Herkes çok etkilendi. O güne kadar sade yaşamı, motosikletle yaptığı hız denemeleri, zaman zaman da çapkınlıklarıyla gündeme geliyordu. Sevilen bir isimdi. Ancak henüz bu konuşmanın üzerinden birkaç hafta geçmişti ki Kral’ın kalçasını kırdığı Madrid’e getirilerek acil ameliyata alındığı haberleri çıktı. “Neredeydi ki” soruları doğdu… Resmi açıklamaya yapılınca, Kral’ın Afrika’nın güneyindeki Botsvana’da fil avında olduğu öğrenildi. Hem de geceliği 10 bin dolar olan bir tatilde… Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu dendi…  1975’te göreve geldiğinde ülkeyi diktatörlükten kurtardı diye çok sevilen Kral, bir anda ülkede büyük tepki çekmeye başladı. O para vergilerden değildi diye ardı ardına yapılan açıklamalar da durumu düzeltmeye yetmedi.

Prenses Cristina yolsuzluktan sorgulanıyor

Daha bu olay soğumadan bu kez Kral’ın küçük kızıyla ilgili yolsuzluk iddiaları gündeme geldi. Prenses Cristina’nın eşi Naki Urdangarin, 2004 ve 2006 yılları arasında yöneticiliğini yaptığı vakıf aracılığı ile kamuya ait beş milyon Euro’yu zimmetine geçirmekle suçlanıyor. Damadın kraliyet etkinliklerine de aile fotoğraflarına da katılması engellendi bu iddiaların ardından. Ancak skandalın aileye bulaşmasının önüne geçilemedi. Kral Juan Carlos’un imajı deyim yerindeyse yerle bir oldu. Üstelik Prenses Cristina’dan da sanık sıfatıyla ifade verdi geçen aylarda. Böylece ilk kez bir kraliyet üyesi mahkeme karşısına çıktı İspanya’da.

Uzun boylu yeni Kral Felipe

Şimdi gelin yeni Kral’ı tanıyalım… Yaş 30 civarlarında olunca herhalde kadınlarda bir beyaz atlı prens hayali başlıyor. Hormonal olsa gerek. Hayır, atı olmasın da sadece prens olsun derseniz yine kabulüm. İşte yazının kalan kısmı bu duygularla yazılmıştır bilginize… Yeni Kral Felipe… 46 yaşında. 1.98 boyunda, ülkesini olimpiyatlarda temsil etmiş bir yatçı. Şimdi ülkenin dümenini ele geçirmeye hazırlanıyor. Hukuk mezunu. ABD’de uluslararası ilişkiler yüksek lisansı yapmış. Ülkenin ilk üniversite mezunu kralı olacak.

CNN sunucusuydu şimdi Kraliçe oluyor

Ve ülkenin yeni kraliçesi… 1972 doğumlu Letizia Ortíz Rocasolano… Aileden gazeteci. 11 Eylül saldırılarını ve Irak Savaşı’nı yerinde takip etmiş deneyimli bir muhabir. CNN İspanya’nın eski sunucularından. Aşk yaşadıkları ortaya çıkınca Kraliyet ailesi onları ayırmak için her şeyi yaptı. Filmlerdeki gibi Felipe’yi ABD’de bir okula bile yazdırdılar. Ama evlenmelerine engel olamadılar. Letizia bugün İspanya’da en sevilen isimlerden. İlahi adalet, kraliyet ailesinin imajını düzeltmesi için bugün tüm umutlar onda.  Ne diyeyim darısı başımıza…

, , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...