Altı üstü bir kupa değil o

Altı üstü bir kupa değil o

15 Haziran 2014 0 Yazar: damladogan

Grevler, gösteriler, biber gazlı müdahaleler derken bu yıl bir farklı başladı Dünya Kupası maçları. Perşembe gününden beri futbolseverler için heyecan dorukta. İşte 13 Temmuz’a kadar sürecek bu maratonla ilgili ilginç notlar.


  14 milyar dolar gidecek

·         Brezilya bu işe kalkışırken organizasyon için 1.1 milyar dolar harcama öngörmüştü. Ama astarı yüzünden pahalıya geldi. Yeni stadlar, altyapı çalışmaları, güvenlik masrafları derken kupa bittiğinde tahminen Brezilya’ya 14 milyar dolara mal olacak. Tarihin en pahalı kupası…

Tartışmalar sürüyor
·         Brezilya’da halk yeni stadların inşasına da yapılan altyapı çalışmalarına da karşı. Aylardır sürüyor gösteriler. İnşaatlar nedeniyle ev fiyatları artınca evsiz kalanlar açılış töreninin yapıldığı stadın arkasına kamp kurdu. Metro çalışanları günlerce grev yaptı. Maçlar nasıl izlenecek, seyircilerin ulaşımı nasıl sağlanacak büyük tartışmalar yaşandı.

 Armadillo para basacak

·         48 yıldır Dünya Kupası’nın maskotunu düzenleyen ülke seçiyor. Bu yıl maskot Güney ve Orta Amerika’ya özgü, nesli tükenmekte olan bir hayvan: Armadillo. Çevreciler o maskotlu ürünlerden kazanılan para FIFA’ya değil, hayvanların korunmasına harcansın istiyor.

  Vuvuzela out Caxirola in

·         2010 Dünya Kupası’nın o unutulmaz sesi vuvuzela. Onun da halefi geldi. Caxirola… (Kaşirola diye okunuyor) Bu kez üflemeli değil, vurmalı bir çalgı. Sesi vuvuzelayla kıyaslandığında en azından tahammül edilebilir. Brezilya’nın Afro-Karayipli köklerini sembolize etme amacı taşıyor. Teknoloji sağolsun… Telefonlara indirip bu sesi dijital olarak çıkarmak için şimdiden bir sürü uygulama türedi.

 Kupanın eni, boyu, kilosu

·         Her takımın uğruna ter döktüğü o kupa… Yaklaşık 37 santimetre uzunluğunda. 6.1 kilogram. 1974’ten beri bu dizayn kullanılıyor. Dünyayı elinde tutan iki insanı tasvir ediyor. Kupanın 5 kilosu 18 karat altın. Kalan taban kısmı ise bakırdan. Çok ağır olmasın diye içi boş. Öbür türlü 50 kilo olurdu diye tahmin ediliyor.

 2030’da yer sorunu çıkacak

·         Final maçlarının sonunda kazanan ülkenin adı itinayla kupanın altına işleniyor. Ancak bir sorun var. Kupanın altı dolmak üzere. 2030’da, Dünya Kupası’nın 100. yılında kazanan son ülke de yazılınca yer kalmayacak. Ne yapılacağı merak konusu. Yeni bir kupa tasarımı gelebilir deniyor.

Hakemin saatine uyarı

·         2010 Dünya Kupası’nda Almanya-İngiltere maçında büyük olay olmuştu. İngiltere kaptanı Frank Lampard’ın attığı şut çizgiyi geçmiş ama gol sayılmamıştı. Aynı olay yine yaşanmasın diye bu kez yepyeni bir teknoloji uygulanacak. 12 staddaki kaleler kameralarla donatıldı. Sürekli 3 boyutlu video kaydı yapılacak. Top önce bilgisayar ekranında görülecek ardından da hakemin kol saatine gol mü değil mi diye bilgi düşecek.

Topun adı, Brazuca

·         Dünya Kupası’nda kullanılacak top da yeni. Adı brazuca… Daha görünür olması için renkli çizgileri var. Kupa boyunca 3 bin top kullanılacak. Bunların bir kısmı Çin’de, bir kısmı Pakistan’da yapıldı. Üretenlerin fabrikalardaki maaşı 100 dolar kadar. Bir topun satış fiyatı ise 160 dolar.

ÖYLE ŞEYLER İSTEDİLER Kİ

Şarkıcıların konser öncesi kulislerine veya otel odalarında bulundurulmasını istedikleri abuk sabuk şeyler her zaman haber oluyordu. Meğer futbol takımları da öyleymiş.

Fransızların sabun köpüğü

·          Fransa tüm oyuncuların odalarının birebir aynı olmasını talep etmiş. Her odada el yıkanması ve duşta kullanılması için iki ayrı sıvı sabun olmalıymış.

Ronaldo’ya özel koruma

·         Portekiz’in talebi güvenlik. Her oda önünde 6 güvenlik görevlisi bekleyecek. Onlardan ikisinin asli görevi ise Cristiano Ronaldo’yu korumak…

Klima, Kuran, muz, jakuzi

·        Uruguay ses çıkarmayan klima, Cezayir her odaya Kuran-ı Kerim, Ekvador kendi ülkelerinde yetişen özel muzlardan, Avustralya odalara yakın en az iki kahve makinesi, Japonya ise tüm odalarda jakuzi istiyor.

Çık sahada oyna

·          İngiltere oteldeki 3 restorandan birinin onların özel kullanımına açılmasını talep etti. En yeni oyunların olduğu bir bilgisayar oyunu odası da gelen taleplerden.

Almanya altyapı kurdu

·         Bunlar aşırı mı sanıyorsunuz? Daha Almanya’yı duymadınız. Almanya, Brezilya’nın altyapısını beğenmedi ve olaya el attı. Santo Andre’ye oyuncular için 13 ev, 65 oda, antrenman alanları, futbol sahası ve  restoranları olan kendi otel ve kampını kurdu. Masraflar sponsorlardan.

35 milyon dolar

·         Dünya Kupası’nı kazanan takım 35 milyon doların da sahibi olacak.

 Dalya diyecekler

·          Yarın Portekiz’le oynayacağı maç Almanya’nın 100’üncü Dünya Kupası maçı olacak.