Schumi, hayatının virajını nasıl döndü?

2014/06/22 Sağlık,Spor damladogan

Beklediğimiz o iki kelimelik haber tam 6 ay sonra geldi:  Schumi uyandı! O nefes alınca sevenleri de aylar sonra rahat bir nefes aldı. Peki tüm bu süreç nasıl yaşandı? Efsane otomobil yarışçısı Schumi’yi bundan sonra ne bekliyor? İşte ayrıntılar…


 

Ortaokul yıllarında tanıştım onunla. Tam fırtına gibi estiği dönemlerdi. Sürekli Ferrari’nin kırmızı aksesuarlarıyla dolaşan bir arkadaşımız vardı sınıfta. İnanılmaz bir hayranıydı Michael Schumacher’in. Onun sayesinde tüm sınıf Schumi fanı oldu çıktı. Onun fotoğrafının olduğu kartlar toplanır, posterler biriktirilirdi. Biz kızlar tabii sporu falan bir kenara bırakıp yakışıklılığına hayrandık o ayrı. Hızdır, adrenalindir hiç sevmeyen ben bile, Formula 1 yarışlarını izlemek için ekran başına kitlenir olmuştum…

29 Aralık’tan beri tedavi görüyor

Beklenmedik bir haberle sarsıldı onu seven herkes 29 Aralık 2013’te. Formula 1 pistinde sayısız kaza atlatan Alman pilot, Fransa Alpleri’nde kayak yaparken düşüp beyin sarsıntısı geçirmişti. Hemen Fransa’da hastaneye kaldırıldı. Aile çok sertti. Dışarıya hiç bilgi sızmayacak diye kesin emir verildi. Bu yüzden hep tahmin yürütüldü, spekülasyonlar yapıldı durumuyla ilgili. Sonunda beklenen haber 6 ay sonra geldi. Schumi uyanmıştı!

Nasıl uyandı?

Schumacher’in beyninde hasar oluşmaması için yapay komada tutuluyordu. Yani her türlü ihtiyacı için makineye bağlanmış, vücut ısısı 33 dereceye düşürülmüştü. Kasları erimesin diye her gün masaj yapıldı. Fizik tedavi uygulandı. Ancak yine de 20 kilo kaybedip 55 kiloya düştü Alman pilot. Uyandırmak için önce ilaçlar kesildi. Saate 0.3 derece gibi çok yavaş bir hızla arttırılarak vücut ısısı tekrar 37’ye çıkarıldı. Ve beklenen oldu. Schumi gözlerini açtı, eşinin sesine tepki verdi. Hatta tıbbi cihazlara bağlı olmadan kısa süreli kendi kendine nefes almayı başardı.

Lozan’a nasıl götürüldü?

Bu olumlu gelişme üzerine Schumacher, İsviçre’nin Lozan kentinde çok özel bir rehabilitasyon merkezine nakledildi. Yine 007 cinsi özel bir operasyonla… Ambulans şirketine sahte bir hasta ismi verildi. Telefonları bile toplanan ambulans görevlileri hastanın kim olduğunu sedyeyle içeri alınca anladılar. Bu kadar önlem, basına bilgi vermelerinin önüne geçemedi tabii ki.  Böylece bizler Schumacher’in 193 kilometrelik yol boyunca gözlerinin açık olduğunu, sorulara başını sallayarak yanıt verebildiğini öğrendik.

VIP hastalar için çok ünlü bir yer

Lozan’daki merkez, Schumacher’in İsviçre’deki evine sadece bir saat uzaklıkta. VIP hastalar için özel… Matrix’in yıldızı Keanu Reeves’in kız kardeşinden 1970’lerin James Bond’u Roger Moore’a birbirinden ünlü hastaları büyük gizlilik içinde ağırlayan bir yer. Zehirlendi mi tartışmaları nedeniyle mezarı açılan eski Filistin lideri Yaser Arafat’la ilgili araştırmayı da yine bu kliniğin yürüttüğü iddia edilmişti.

Peki şimdi ne olacak?

Hayati tehlikesi kalmadı deniyor. Ancak Schumi’yi uzun bir rehabilitasyon süreci bekliyor. Bitkisel hayattan çıksa da şuan en düşük bilinç durumunda. Dr. Orhun Mete Çevik’e göre bilinç düzeyinin normalleşmesi için aylar hatta yıllar gerekebilir. Eğer beyinde kalıcı hasar oluşmamışsa, yürümekten konuşmaya her şeyi çocuk gibi tekrardan öğrenmesi gerek. “Fakat tamamen eski haline dönmesi mucize olur” diyor Dr. Çevik. Zira istatistikler net. Bugüne kadar 6 ay komada kalan hastaların sadece 10’da biri zihinsel ve fiziksel yeteneklerini tekrar kazanabilmiş.

Biyonik adam Schumacher

Eğer bu kadar fit bir vücudu olmasaydı Schumacher hayatta olmazdı diyor doktorları. Kazadan önce günde 6 saat süren bir egzersiz rutini vardı. Evde kokpit şeklinde bir  egzersiz aleti dizayn ettirmişti. Ağırlık bağlayıp saatlerce boyun ve kollarını güçlendiriyordu.  İple tırmanış yapıyordu. Vücudunu korumak için ne yağlı yiyecekler yerdi ne de alkol tüketiyordu. İşte uyandırılma sürecinde de bu ‘biyonik’ vücut ona çok yardımcı oldu.


, , , ,

Related Post

Piste dön Schumi!

Yorumlarınız benim için çok önemli...