Kemençeli Michael şarkısı kaç para eder?

2014/06/30 Dünya,Müzik,Portre,Yaşam damladogan

Geçen haftanın en çok paylaşılan videosu Zonguldak’tan geldi. Michael Jackson’ın 1995’te listeleri altüst eden ‘They Don’t Care About Us’ şarkısının bağlamalı, kemençeli, darbukalı versiyonu internette izlenme rekorları kırdı. Şarkı eğlenceli de işin bir de telif boyutu var. Jackson’ın menajerlerinin eli Ereğli’ye uzanır mı bilmem. Ama Jackson öldükten sonra da çok para ediyor o kesin. Neden mi? Buyrun…


Gece boyunca Michael dinledik

Beş yıl önceydi. Bir arkadaşımın doğumgünü partisinde öğrenmiştik öldüğünü. Tabii o zaman böyle son dakika uyarıları düşen, Twitter’a, Facebook’a her an erişebileceğimiz akıllı telefonlarımız yok. Daha ‘ilkel’ günlerimiz… Bulunduğumuz mekanın DJ’i anons etmişti haberi. Koca bir uğultu gelmişti ardından. Tüm gece Michael Jackson şarkıları çalmıştı DJ. En net orada anlamıştım ne büyük bir sanatçı olduğunu. Kocaman bir grup, sıkılmadan gece boyunca sadece ve sadece onun şarkılarıyla eğlenebilmiştik.

Hologram ile sahneye çıkardılar

Kör öldü badem gözlü oldu dedikleri belki de… Hayatını kaybetmeden önce büyük zorluklar içindeydi Michael Jackson. Hakkında açılan çocuk tacizi davaları yüzünden imajı altüst olmuş, çıkardığı albümler tutmamıştı. Uçan kuşa bile borcu vardı. O çocukluğumun yere göre sığdıramadığım ‘star’ı işin içine çocuk, taciz, davalar falan girince büyük kırgınlıklar yaratmıştı içimde. Ama ölümünün ardından ise her şey değişti. Tüm olanları unuttuk, Jackson’ın sadece müziğine odaklandık. Ve o anda işte, o eski, efsane sanatçı geri geldi. Yine devleşti. Hatta geçen ay ‘canlandı’. Las Vegas’da düzenlenen Billboard 2014 Music Ödülleri gecesinde hologram ile sahneye indi. Ölümsüzlüğünü kanıtladı.

 Bu kadar para nereden geldi?

Ölümünün ardından ailesi borçları kapattı. Üstelik şimdi paraya para demiyor. Teliflerden beş yılda en az 700 milyon dolar kazandılar. Yani yılda yaklaşık 140 milyon dolar. Bu, sanatçının yaşadığı dönemde kazandığından da, şuanda yaşayan bir çok sanatçının kazandığından da daha yüksek bir para.

Film –  255 milyon $

Ölümünün ardından ilk proje, konser provalarında çekilen görüntülerin derlenmesi oldu. ‘This is it’ ismi verilen film izlenme rekoru kırdı. Dünya çapında 255 milyon dolarlık bir ciroya ulaştı.

Albümler – 200 milyon $

Michael Jackson’ın yayınlanmamış onlarca şarkısı bulundu ölümünün ardından. Tam rakam açıklanmasa da aile tahminen 200 milyon dolara yedi albümlük anlaşma imzalandı Sony ile. İlk albüm, ‘Michael’ 2010’da çıktı. Pek beğenilmedi. Geçen ay çıkan ‘Xscape’ ise piyasaları deyim yerindeyse alt üst etti. Sadece üç haftada 2.3 milyon sattı. ABD, Kanada, Almanya, Japonya ve İngiltere’de bir ay geçmesine rağmen hâlâ en çok satanlar listesinde.

Şovlar – 360 milyon $

Aile akrobasi performans grubu Cirque du Soleil ile de anlaşma imzaladı. Jackson’ın şarkıları ve koreografisi ile Ekim 2011’de başladı şovlar. 27 ülkede, 135 şehirde, 3 milyondan fazla kişi izledi bugüne kadar. 360 milyon dolardan fazla para kazanıldı. Tabii aileye de büyük bir pay düştü bu paradan.

Beatles kataloğu – en az 1 milyar $

Beatles’ın şarkılarının telif haklarının olduğu kataloğu 1985’te 47.5 milyon dolara almıştı Jackson. Hakları daha sonra yarı yarıya Sony ile bölüşse de o kataloğun değeri bugün en az 1 milyar dolar.

Yaşasaydı 890 milyon dolar daha kazanacaktı

Peki ya yaşasaydı? Bugün 56 yaşında olacaktı… Doktorları aldığı ilaçlar nedeniyle yaşama şansı yoktu dese de, ‘This is it’ dünya turu kapsamında Avrupa, Asya, Amerika ve Avustralya’da 260 konsere çıkması planlanıyordu. 3 yılda 890 milyon dolar kazanmış olacaktı böylece. ABD’nin kendisine her zaman ‘acımasız’ davrandığını söyleyen Jackson’ın başka bir ülkeye yerleşmiş olacağı tahmin ediliyordu.

Maskeli çocukları ne alemde?

Ve en büyük serveti çocukları… Yıllarca magazin basınından saklamak için ne zaman dışarı çıksalar yüzlerini maskelerle gizlemişti üç çocuğunun. Dünya basını onları ‘maskesiz’ ilk kez Jackson için 2009’da düzenlenen bir anma töreninde gördü. Büyük oğlu Prince bugün 17 yaşında. Los Angeles’ta bir özel okula gidiyor. Kızı Paris 16 yaşında. Geçen yıl bileklerini keserek intihara teşebbüs ettiği için ailesinden uzakta, açıklanmayan bir yerde okula gidiyor. En küçükleri, 12 yaşındaki Blanket ise California’da babaannesiyle ultra lüks bir malikanede yaşıyor ve evde özel eğitim alıyor.


, , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...