Fidel Castro’nun lüks düşkünü oğlu

2014/07/05 Dünya,Portre damladogan

 Sosyalizmin beşiklerinden biri: Küba… Efsane lider Fidel Castro’nun devriminden bu yana çok zaman geçti. O kale de düştü…  “Herkes eşittir ama bazıları daha eşittir” sözü gerçek oldu orada da. İşte size Küba’dan bir hayat hikâyesi. Fidel Castro’nun oğlu, Antonio Castro’nun lüks düşkünü hayatına buyurun…


Babasının oğlu dedikleri… O yönüyle pek konuşulmaz. Ama Küba lideri Fidel Castro kadınlarıyla ünlüdür. Sayısız kadından, bilinen(!) sekiz çocuğu var Fidel’in. Onlardan biri de 1969 doğumlu Antonio Castro Soto del Valle. Ya da bilinen adıyla Tony Castro… O da babasına çekmiş.

Ayrılmaz ikili, kadın ve puro

İki büyük tutkusu var Tony’nin. Küba denince benim de aklıma ilk gelen iki şey: Puro ve kadın. İkisinin birbiriyle ‘yakın’ ilişkisi malum. Kadınların puroları bacaklarında sardıkları klişesinden kurtulmuş olabilirim. Ama yine de puronun kadınlar üzerinde ayrı bir etkisinin olduğu kesin. Belki iyi bir puro kadına benzer dediklerinden… Doğru şekilde ilgi göstermezsen söner ve senden gider…

Rock-star muamelesi görüyor

Genç, yakışıklı, zengin… Ve çok başarılı bir cerrah… Paket fazlasıyla süslü… Haliyle sayısız kadın var etrafında. Küba’da onu görenlerin ‘rock-star’mışcasına etrafını sardığı söyleniyor. Özellikle de kadınlar onunla fotoğraf çektirmek için yarışıyor. O da bundan memnun. Yanına gelenlere imza dağıtıyor, beğendiklerine e-posta adresini veriyor. Gece kulübüne davet ettiği de yine söylentiler arasında.

E-posta mesajları başına iş açtı

İlginç bir de anekdot var hakkında. İddiaya göre onun bu tavrından rahatsız olan bir Kübalı işletmek için 2006’da ona bir e-posta gönderdi. “Sizinle geçenlerde tanışmıştık,” diye Kolombiyalı seksi bir kadın gazeteci adına… Gerçekten tanışıyorlar mı bilinmez, ama Tony fırsatı geri çevirmedi. 8 ay boyunca flörtöz e-postalar geldi-gitti ikili arasında. Görüntülü mesajlar da yolladı Tony, gazeteciyi ülkesine de davet etti. Kübalı ‘şakacı’ sonrasında tüm o konuşmaları internetteki bloğunda yayınladı.

Halka yasak, ona sınırsız internet

Üstelik bu olay farklı bir noktayı daha gözler önüne serdi. Tony Küba halkından bambaşka bir hayat sürüyordu. Konuşmalarda sık sık ‘fazlasıyla’ lüks hayatına göndermeler vardı. Herkesin eşit olması gereken sosyalist Küba’da bu büyük bir skandaldı… Örneğin Kübalıların telefonlardan internete erişimi yasak… E-postalarının cep telefonlarına düşmesine ise henüz 4 ay önce izin çıktı. Ancak Tony ile ilgili bu anekdota göre Kübalılara bunlar yasakken o elinde akıllı telefonuyla sınırsız internet erişimine sahip. Zira e-postalarına anında cep telefonundan cevap yazabiliyordu.

Beyzbol, tutkulu olduğu spor

Siyasetle ilgisi yok. Ortopedi cerrahı. Fakat spora düşkünlüğü ile biliniyor. Tam bir beyzbol tutkunu. Mesleğini ve tutkusunu birleştirmiş. Olimpiyatlarda ve dünya kupalarında Küba Milli Beyzbol Takımı’nın doktorluğunu yapıyor. 2020’deki olimpiyatlardan beyzbolun çıkarılması üzerine de lobiye başladı. Sık sık toplantılar düzenleyip Olimpiyat Komitesi’ni beyzbolun tekrar müsabakaya alınması konusunda ikna etmeye çalışıyor. Zira Küba bugüne kadar olimpiyatlarda beyzbolda en fazla altın madalya kazanan ülke…

Çok sakin, fazla utangaç bir çocuk

Fidel Castro’nun korumalarının yayınladığı yeni bir kitap da geçmişteki yaşam koşullarına ilişkin iddiaları içeriyor… Buna göre Fidel Castro ve ailesi zamanlarının büyük bölümünü lüks yatlarında geçiriyordu. Yine o kitaptaki iddialara göre Tony çok sakin ve utangaç bir çocukmuş. Meraklı ama kaprisli diye hatırlıyorlar onu. Öğretmenleri ise daha önce yaptıkları açıklamalarda sürekli depresyonda olan bir öğrenciydi diye tanımlamıştı onu.

 

, , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...