Bu fikirleri nereden buluyorlar?

2014/08/09 Dünya,Yaşam damladogan

Üç adamın hikâyesini paylaşacağım bugün sizlerle. Üçü de birbirinden ilginç ‘kafalar’ yaşayan isimler. Biri elinde bayrağı çölde krallığını ilan ediyor, diğeri arsasına ‘paralel’ otoyol inşa edip geçenlerden para almaya başlıyor. Bir İngiliz binbaşının 1967’den itibaren yaptıklarını ise uzun uzun anlatmam lazım. Bu neyin kafası denecek hikâyelere buyurun…


Paralel otoyol yaptırdı köşeyi döndü

Geçen hafta İngiltere en çok onu konuştu. Adı Mike Watts. 62 yaşında İngiliz iş adamı. En zeki girişimler ihtiyaçtan doğar dedikleri…  Yaşanan toprak kayması sonrası evinin yakınlarındaki otoyolun uzun süreli tadilata girmesinden bıkınca çare aramaya başlamış. Otoyol yakınlarında bir arsa satın alıp 150 bin sterlin (546 bin TL) harcayarak o otoyola ‘paralel’ 365 metrelik bir yol inşa ettirmiş. Üstelik bu sayede yol da 22 kilometre kısalmış. ‘Özel’ yoldan geçmek isteyenler 2 sterlin ödemek zorunda. Birçok kişi yolu uzatmaktansa buna razı. Watts harcadığı parayı 3 ayda çıkaracağını söylüyor. Girişimcilik dedikleri tam da bu olsa gerek…

Kızı prens olsun diye krallık kurdu

Bir diğer haberse ABD’den… Babalar ve kızları temalı… Hepimiz küçükken yaşamışızdır herhalde. “Ben prensesim” diye etrafta gezip, pembe pembe kıyafetler giyip taç takmalar, üzerinde prenses yazan kalemler, defterler kullanmalar… Virginialı Jeremy Heaton ise 7 yaşındaki kızının ‘prenses olma’ isteğini biraz ciddiye alanlardan. Google’dan araştırıp kimsenin hak iddia etmediği bir toprak parçası bulmuş Sudan ve Mısır arasında. Haziran ayında oraya gidip, kızıyla beraber tasarladıkları bayrağı dikerek “Kuzey Sudan Krallığı”nı ilan etti. Böylece o kral, kızı da gerçekten prenses oldu. Krallık adına vizyonlarının anlatıldığı internet sitesi bile var. Buna göre amaçları tarımı ve yenilenebilir enerjiyi geliştirmek, dijital özgürlük sağlamak ve dijital para birimi kullanımını yaygınlaştırmak.

1+1 deniz manzaralı ülke: Sealand Prensliği

Kendisinden yeni haberdar olduğum için bu aralar nereye gitsem anlattığım kişi var sırada. Bu yüzden de en uzun yeri ona ayırdım yazıda. Roy Bates. Kendisi 2012’de 91 yaşında hayatını kaybetmiş eski İngiliz binbaşısı. Onu özel kılansa kurduğu ‘Sealand Prensliği’. 1+1 deniz manzaralı bir ülke Sealand. Ailesiyle birlikte İngilizlerin 2. Dünya Savaşı’nda savunma amaçlı deniz üzerine kurdukları bir platform adaya yerleşip 1967’de burada kendi prensliklerini ilan etmiş Bates. Üstelik iki kez işgal girişimi yaşamış ada.

Anayasası, bayrağı, milli marşı ve parası var

İlkinde bir grup İngiliz’in adaya girmeye çalışması. Yaşanan çatışmalar üzerine İngiliz donanması müdahale edip Bates ve oğlunu tutukladı. Ancak İngiliz mahkemesi adanın İngiliz karasularının dışında olduğuna hükmederek, mahkemenin yargı yetkisi olmadığına karar verdi. Bunun üzerine ülkesinin İngiltere tarafından ‘de facto’ olarak tanındığını söyleyen Bates 1974’te anayasa ilan etti, bayrak ve milli marş belirledi.

Almanya bu ülkeyi resmen tanıyor

2. işgal girişimini bir grup çılgın Alman yaptı. Bates’in o sırada yurt dışında tatilde olabileceğini hesaba katmamışlardı ama… Adanın ele geçirildiğini duyunca av tüfeğiyle dönerek ‘darbe’ girişimini durdurdu. Almanları da ‘savaş esiri’ diye tutukladı. Bunun üzerine Alman hükümeti 75 bin mark ‘fidye’ ödeyerek anlaşma imzalamak zorunda kaldı Bates’le. İşte Bates’e göre bu anlaşmayla Almanya Sealand’i resmen tanımış oldu.

KKTC ile milli maç yaptılar

Ve Sealand’in bugünü… Geçen ay doğan 4. nesil veliaht prensle adanın nüfusu 50’yi geçti. Resmen tanıyan yok. Ama Sealand Milli Futbol Takımı 2006’da KKTC ile maç bile yaptı. 6-1 yenildi. Sealand’in en büyük gelir kaynağı internet isim hakkı. İnternet konusunda daha kısıtlayıcı olan ülkelerdeki insanlara ‘gelin bizim ülkemizde internet sitesi kurun’ diyorlar. Her şey serbest… Wikileaks’in bile buraya ‘taşınması’ gündeme gelmişti. 30 sterline prens ya da prenses, 45 sterline lord ya da leydi olmak da mümkün. İnternetten satın aldığınız bu unvan, Sealand prensliğinin özel armalı zarflarıyla çok fiyakalı bir çerçeve içinde 10 gün içinde verdiğiniz adrese postalanıyor. Doğum günleri için değişik hediye fikri arayanlara duyurulur.


, , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...