Başörtüsüz TV spikeri olay oldu!

Başörtüsüz TV spikeri olay oldu!

10 Ağustos 2014 0 Yazar: damladogan

Birçoğumuz için çok alışılageldik bir görüntü Arap Dünyası’nı ayağa kaldırdı geçen hafta. Suudi Arabistan’da Al Ahbariye kanalı ülkeyi ikiye bölen bir adım attı, ekrana ilk kez başörtüsüz bir kadın spiker çıkardı. Sosyal medya çalkalandı. Kimi kadın hakları için devasa bir adım dedi, kimi kanalı ahlaksızlıkla suçladı. Tepkiler öyle arttı ki kanal açıklama yayınlayıp aydınlattı o olayı. “Kadın spiker kanalımızın Londra stüdyosundan yayına katıldı, Suudi Arabistan geleneklerine aykırı bir şey yapmadık,” diye.

 


TV kanalı devlet kontrolünde

Ancak bu büyük bir dönüm noktası Suudi Arabistan’da… Kadınların araba kullanmasının bile yasak olduğu bir ülkeden bahsediyoruz zira… Üstelik Al Ahbariye devlet kontrolünde olan bir kanal. Atılan her adımın önceden planlandığı kesin. 2004’te yayın hayatına başladığında da kanal yine böyle çok tartışılan bir ‘devrim’ yaratmıştı ekranlarda. O zamana kadar sadece erkek spikerlerin yayın yaptığı ülkede ilk kez modern kıyafetler giyen başörtülü kadınları ekrana spiker olarak çıkararak yine tartışmaları alevlendirmişti. Bir süre sonra ise kadınların başörtü ile ekrana çıkması ülkede normal karşılanır olmuştu.

Türk TV dizileri neyi değiştirdi

Sadece Suudi Arabistan’da değil, bu değişim rüzgârı son yıllarda tüm Orta Doğu’da esiyor. Avrupa’da kadınların iş hayatına katılması 1. Dünya Savaşı ile olmuştu. Erkekler savaşa gidince, fabrikalarda kadınlar çalışmak zorunda kalmıştı… O değişim çok yıllar sonra Orta Doğu’ya Arap Baharı’yla beraber geldi. Devrimler sırasında en ön saflarda yer alan kadınlar döngüyü kırdı. Üstelik özellikle de Türk TV dizileri ‘kadın’ algısını değiştirdi… Bir Bihter olmaları zor olsa da kadınlar artık daha güzel ve şık olmak, birer birey olmak istiyor. Bunun ilk yansıması da haliyle giyim kuşama oluyor.

Arap kadınların moda merakı

Kuralların dışına çıkamasalar da Arap kadınlarının kıyafetleri artık çok daha ‘şık’. Arap dünyasındaki genç nüfus bunun öncüsü. Instagram’da, Pinterest’te ya da Blogger’da onlarca moda meraklısı Arap kadının kendi sayfaları var. Modacılar, daha sınırlı haklara sahip olan Arap kadınlarının kendilerini ifade etme yolu bulduğuna dikkat çekiyor bu sayede. Üstelik bölgede artan lüks tüketim çılgınlığı modacıları da ateşe aşık pervane böcekleri gibi bölgeye çekiyor. Örneğin dünyanın en ünlü online lüks alışveriş sitelerinden Moda Operandi, New York’tan sonra en çok satışı Abu Dhabi’de yapıyor. Araştırmalar Orta Doğu’nun lüks tüketim pazarının 2012’de 7.7 milyar dolar olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik her yıl büyüyor bu rakam. Modacılar da bunun farkında.

11 bin dolara abaya sattılar

Tüketimin artması birbirinden ünlü tasarımcıların artık ‘çarşaf’ tasarlamaya itiyor. Orta Doğu’da kadınların kullandığı pardösü ya da kaftanı andıran dış giysi, abaya, bu tasarımlar arasında en yaygın olan. 2009’da ABD’nin ünlü tasarım marka zinciri Saks Fifth Avenue Riyad ve Cidde mağazalarında özel bir ‘abaya’ defilesi düzenlemişti. O dönemde henüz kendi markasını kurmamış, Christian Dior’un tasarımcısı John Galliano, Fransa ve İtalya’dan Nina Ricci, Jean Claude Jitrois, Blumarine ve Alberta Feretti gibi birbirinden ünlü markaların tasarımları yer almıştı defilede. O abayalar 5 bin 500 dolar ile 11 bin dolar arasında değişen fiyatlara satılmıştı. 2010’da da Swarovski, Abu Dhabi’deki bir moda eviyle yaptığı anlaşmanın ardından mücevherli abaya tasarımları yapmaya başlamıştı. Pazarı gören Chanel’den Hermes’e onlarca moda evi de bölgede hızla mağazalar açmıştı.