Nicole’ün prenses zarafeti

Nicole’ün prenses zarafeti

20 Eylül 2014 0 Yazar: damladogan

‘Grace of Monaco’ filmi dün vizyona girdi. 30 milyon dolarlık prodüksiyonda Grace Kelly’i canlandıran Avustralyalı aktris Nicole Kidman sadece Amerikan aksanı dersi almakla kalmadı, saç renginden stiline adeta bir prensese dönüştü.

 


Grace Kelly… 1950’lerin moda ikonu, asalet ve zarafetin simgesi… Oscar ödüllü Hollywood aktrisinin tüm hayatını ve kariyerini geride bırakarak Monako Prensi Rainier ile evlenmesi şüphesiz dönemin en çok konuşulan olaylarındandı. Prenses Grace olarak attığı her adım dikkatle izlendi, giydiği her şey moda oldu. Ancak Kelly geçirdiği bir trafik kazası sonucu henüz 52 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Ölümünün 31’inci yılında hayatı beyazperdeye taşındı.İşte Nicole Kidman’ın yeniden hayat verdiği, tüm zamanların en zarif prenseslerinden birinin stil sırları…

Kısa dalgalı saçlar

Yıllar geçse de Grace Kelly’nin kısa ve dalgalı sarı saçlarının modası geçmiyor. Bu saç modeli Hollywood klasiğine dönüşmüş durumda. Filmde de Nicole Kidman hem şık hem de doğal duran dalgalı saçıyla ön plana çıktı. Kelly ile özdeşleşen yumuşak bukleler adeta filme damgasını vurdu.

Günlük tarzı da sade

Hollywood’un altın kızı günlük yaşamda da tercihini sade kıyafetlerden yana kullanıyordu. Yüksek bel ya da kapri pantolonlar, kalem etekler ve ipek bluzlar vazgeçilmezleri arasındaydı. Kombinlerini omuzlarına aldığı oversize paltolarla tamamlıyordu.

Kırmızı ruj

Hollywood’da fırtına gibi estiği 1950’li yıllarda Grace Kelly efsane yönetmen Alfred Hitchcock için ‘ideal güzellik’ kavramının beyazperdeye yansımış haliydi. Amerikalı aktris Hitchcock’un üç filminde yer aldı. Filmlerde ünlü yönetmen onu kırmızı rujun her tonuyla ekranlara taşıdı. Bu, zamanla Kelly’nin makyajının bir parçası haline geldi. Öyle ki düğününde bile gelinliğini kırmızı dudaklarıyla bütünleyerek herkesi şaşırttı. Nicole Kidman da filmde düğün sahnesini kırmızı ruju ile ölümsüzleştirdi.

Pastel tonlar

Zarafetiyle hem Hollywood’da hem de Monako’da ışıldayan Grace Kelly kıyafetlerinde pastel tonlardan vazgeçmiyordu. Koyu renk giymesi gerektiğinde ise tercihi lacivertten yana oluyordu. Filmin Kıyafet Tasarımcısı Gigi Lepage’ın film sırasında tercihi de bu renklerden yana oldu. Filmde Nicole Kidman su yeşili, açık sarı ve pudra rengi kıyafetlerle karşımıza çıkıyor.

Omuzlar fora

Güzel oyuncu geniş omuzlara ve ince kollara sahipti. Bunu da sergilemekten zevk duyuyordu. Sık sık omuzlarını açıkta bırakan derin V yaka ya da straplez elbiseler tercih ediyordu. Bu asil duruşunu taktığı bir çift inci küpe ile tamamlıyordu.

Eldivenler

Gündüz kısa, geceleri ise dirseklerine kadar uzanan eldivenler Grace Kelly’nin dolabının vazgeçilmeziydi. Gece elbiseleri ile kombinlediği uzun beyaz eldivenleri, gündüz ise kullandığı siyah deri eldivenleri adeta onunla özdeşleşmiş ve kusursuz asaletinin simgesi haline gelmiş durumdaydı.

Aksesuar tutkusu

Sadece eldiven değil, unutulmaz prenses, her türlü aksesuara olan düşkünlüğüyle dikkat çekiyordu. Sade tarzını, mutlaka büyük güneş gözlükleri, bazen boynuna bazen saçına taktığı ipek eşarplar ya da büyük şapkalarla zenginleştiriyordu. Mücevherler de Kelly’nin olmazsa olmazıydı. Öyle ki filmde Kidman’ın takması için Grace Kelly’nin koleksiyonunun vazgeçilmez beş parçasını Cartier yeniden üretti.

Kelly çantası

Filmde dikkatleri üzerine çeken aksesuarlardan biri de Kelly’nin ünlü Hermes çantası. Grace Kelly 1956’da hamile olduğu yeni yeni öğrenildiği dönemde kendisini görüntülemeye çalışan magazincilere karşı büyüyen karnını çantası ile gizlemeye çalışmıştı. Fotoğraf magazin basının gündemine oturdu. Fakat hamileliği kadar fotoğrafın odağındaki çanta da konuşulmaya başlandı. Monako Prensesi tam bir moda ikonuydu ve çantanın satışları beklenmedik bir şekilde patladı. Hatta çanta onun adıyla anılmaya başladı. Fransız moda devi HermËs artan bu ilgi karşısında 1977 yılında o modeline resmen Kelly adını vererek Grace Kelly’i ölümsüzleştirdi.