Herkese böyle bir patron lazım

Herkese böyle bir patron lazım

28 Eylül 2014 0 Yazar: damladogan

Virgin Grubu’nun CEO’su Richard Branson kendi şirketlerinde çalışan 50 bin kişinin istedikleri zaman, üstelik önceden haber vermek zorunda olmadan, süresiz ücretli izin kullanabileceklerini açıkladı. Sadece kendi şirketlerindekilerin değil, dünyadaki tüm çalışanların gönlünü fethetti.


Tam da tatil dönüşü krizindeyken

Tatilden döndükten sonra bir türlü iş hayatına tekrar adapte olamayanlardanım. Haftasonu Bodrum kaçamağı yapacağım derken dönüşümde tam bir haftadır boş boş bilgisayar ekranına bakıp kafayı toplamaya çalışıyorum. Önümde dizi dizi dizilen kahve bardakları da cabası… Ben tam “Hadi bu sefer oldu toparladım galiba” derken hayat beklemediğim bir yerden vurdu bu kez. Oldum olası çılgınlığını ve hayata karşı duruşunu çok sevdiğim adam, Richard Branson öyle bir açıklama yaptı ki, çalışmak için kalan ne motivasyonum varsa o da uçtu gitti.

50 ülkede 400 şirketi olan bir çılgın

Virgin Grubu’nun CEO’su Richard Branson. 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren 400 şirketi var. El atmadığı sektör yok desem yeridir. Plak şirketi, radyo, havayolu, içecek, sinema, gelinlik, kozmetik, kitapevi, banka, gaz ve elektrik, araba, elektronik… Ne ararsan var. İngiltere’ye üstün hizmetlerinden dolayı ‘sir’ unvanı bile… Ve tabii onun için çalışan 50 bin kişi… Ama belki de dünyanın en şanslı 50 bin kişisi. Çünkü birçok patronu şoke edecek bir açıklama yaptı Branson geçen hafta. Tüm çalışanlarının istedikleri zaman, üstelik önceden haber vermek zorunda olmadan, süresiz ücretli izin kullanabileceklerini duyurdu.

İşini iyi ve zamanında yap yeter

Çok düz bir mantık vardı bu kararının arkasında. “İnsanların ne yaptığıyla ilgilenirim” diyordu. “Kaç saat çalıştığıyla değil”… Sabahın 8’inde elinde en büyük boy kahvesiyle işbaşı yapan birçoğumuzun müdürü için biraz uzak… (Sözüm meclisten dışarı tabii!) Ama aslında ne kadar da saf ve düz. Çünkü ona göre mühim olan herkesin yapması gerekeni, gerekli zamana yetiştirmesi. Geri kalanına ‘birey’ karar vermeli… Eski bir röportajında ABD’deki çalışma koşullarını eleştirmiş mesela. Bu kadar az izin günü olan bir insan çocuklarını tanıyamaz, büyürken onların yanında olamaz diye. Ne kadar da doğru…

Ah benim de sınırsız iznim olsa

Ben de hayal dünyasına daldım bu açıklamayı okuduktan sonra. ‘Sınırsız izin yapma şansım olsa ne yapardım’ diye düşündüm birden. Mesela yıllardır hayalini kurduğum Küba tatili… Hafif yağmurlu bir günde, işe gitmek yerine güzel bir çay demleyip ne zamandır bitirmek istediğim kitabımı almak elime. Ya da en sevdiğim markalarda indirim başladığı gün işten ‘hafiften’ kaytarmak. Gidip en güzel ürünleri bedeni tükenmeden bulmak…

Kimin ne kadar izin hakkı var

Hayal kurmak güzel. Ama biz yine de şanslı kesimdeniz aslında. Çünkü gazeteciler olarak yılda 28 gün izin kullanabiliyoruz. Ee yıpratıcı meslek ne de olsa. Ama Türkiye’deki izin ortalaması da dünya ortalamasının çok daha üzerinde zaten. İşteki ilk beş yılda 14 gün izin alabiliyor herkes. İş kanununda çok net bir yasal düzenleme olmasa da mazeret izinleriyle bu süre 24 güne kadar çıkabiliyor. Kıdem arttıkça izin süresi deartıyor tabii. 15 yıllık bir çalışanın izin hakkı 26 gün. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, onların önceki ya da sonraki hafta sonuna bağlanması derken yan gelip yattığımız günlerin sayısı giderek artıyor.

ABD yasalarında izin düzenlemesi yok

Bu konuda en ‘tuhaf’ ülke herhalde ABD. Kapitalizmin göbeği işte… Yıllık izinlerle ilgili yasal herhangi bir düzenleme yok. Birçok şirkette çalışanlar yıllık izin yapmadan çalıştırılıyor. Ya da bu durum şirketlerin keyfine bırakılıyor. Bu bağlamda ABD listelerde Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka’yla aynı sırada… Onları 5 gün yıllık izinle çalışma koşulları konusunda en sert eleştirilere maruz kalan Çin, Filipinler ve Tayland takip ediyor.

Hangi ülkede ne kadar izin kullanılıyor

En şanslı ülke hangisi mi? Brezilya… Ters oran-orantılı bir sistemleri var. 5 günden daha az mazeret izni kullananlar 30 gün yıllık izin kullanabiliyor. Mazeret izni arttıkça yıllık izin sayısı azalıyor. Brezilya’yı 28 günlük yıllık izinle İngiltere izliyor. Ardından Avrupa ülkeleri sıralanmış durumda… Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Lüksemburg ve İsveç 25’er gün yıllık izne sahip… Bu listede beklenmedik iki ülke: İran ve Kuveyt’te de 25 gün izin var.

Bir de ‘Yorgan izni’ denen bir şey var

Bize tuhaf gelse de ABD ve Avrupa’daki birçok ülkede ‘yorgan izni’ diye yaygın bir kavram var. İlk kez 1997’de İngiliz bir şirket başlatmıştı uygulamayı. Ardından giderek yayıldı. Bir gece önce çok kaçırdığınızda ya da yataktan çıkasınız gelmediğinde giriyor devreye. Önceden haber vermeye ya da işe gitmemek için bir nedene gerek yok. Tek bir telefon yeterli… Sonrası çalar saatin ‘ertele’ tuşu yerine ‘kapat’ tuşuna basıp, mutlu son…