Çek fıçıdan şarabı

2014/10/05 Şarap,Trendler,Yaşam,Yeme-İçme damladogan

Yakında bir restorana gittiğimizde şarap ısmarlarken, ‘kadeh olarak ne var’ diye sormak yerine ‘fıçıda ne var’ diye sormaya başlarsak şaşırmayın. Şarap artık o cânım şişelerden çıktı. Önce karton ve teneke kutulara girdi, şimdi de fıçıda satılmaya başlandı. Tabii büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi.


Eski alışkanlıklarınızı unutun

Biraz konservatif bir insanım sanırım. Şarap dedin mi hafif loş ışık olacak, biraz üzüm, biraz peynir, fonda romantik bir müzik… Aksi takdirde racona ters geliyor. Hani şarap içmenin adabı dedikleri… Ama dünya anlaşılan benimle aynı fikirde değil. Çünkü kutu ve fıçı şaraplar yayıldıkça yayılıyor!

Yeni değil 10 yıldan beri var

Kutuda şarap aslında 2000’li yılların başından beri var. İlk kez 2010’da Barcelona tatilim sırasında görmüştüm. Hem İspanya’nın geleneksel sangriaları, hem de kırmızı ve beyaz şarapları meyve suyu gibi kartona kutulanmıştı. Her ne kadar pratikliğine lafım olmasa da tuhaf gelmişti o zaman da. Sinmemişti içime. Ama kartonu geçtim teneke kutularda kola gibi içilen şaraplar, hatta fıçılardan dolum makineleri aracılığıyla doldurulan şaraplar bile yayıldıkça konuyu araştırıp, üzerimdeki muhafazakârlığı biraz atmam gerektiğini fark ettim.

Şarap da artık biralaşıyor!

Şarabı kutulayanlara göre araştırmalar 21-40 yaş arasındakilerin özellikle ‘teneke kutulara’ sıcak baktığını gösteriyor. “Bardağın içine ne koyulduğu, hangi bardağa konduğundan daha önemlidir” diye anlatıyor şirketler kendilerini. 250 mililitrelik teneke kutuların barlarda, otellerdeki minibarlarda ve uçaklarda çok tutacağına olan inançları tam. “Bu sayede şarap da bira gibi kolay erişilecek bir hale gelecek” diyorlar. Amaç algıyı değiştirip şarabı da günlük içecek haline getirmek.

Pazar her yıl yüzde 10-15 büyüyor

Avrupa’da son yıllarda teneke kutuda şarap pazarının her yıl yüzde 10-15 büyüdüğü belirtiliyor. Üstelik araştırmalara göre 2018’e kadar pazarın her yıl ortalama yüzde 4 daha büyümesi bekleniyor. Kutu şarabın sloganı bile var. Twitter’da #PinkiesDown yani ‘serçe parmaklar aşağı’ sloganıyla reklamı yapılıyor. Bir diğer slogan ise benim en çok ilgimi çeken. ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008’deki seçim kampanyasında kullandığı “Yes We Can” yani “Evet Yapabiliriz” sloganı ile oynanmış. “Can” kelimesinin İngilizce’de aynı zamanda ‘teneke kutu’ anlamına gelmesi ile söz oyunu yapılmış ve “Yes We Canned” yani “Evet kutuladık” sloganı yaratılmış.

Fıçının sağladığı avantaj

Sadece kutu değil, fıçı şarap da son dönemde hayli popüler. Özellikle firmaları epey cezbediyor. Lojistik faydalarını bir düşünsenize… Ne cam şişelerin hassas nakliye derdi var ne de kırılan şişelerin zayiatı. Ambalaj masrafını % 40 azaltıyor bu yeni sistem. Üstelik mantarlılardaki gibi şişe açıldıktan sonra hava aldı diye bozulma sorunu da yok. Koca fıçıda haftalar sonra bile her kadeh ilk günkü tazelikte…

Sadece bir firma 260 ton atık tasarruf etti

Fıçılar çevre için de faydalı… Bir fıçı yaklaşık 26 şişelik şarap alıyor. Mesela bu konuda en ön plana çıkan firmalardan biri 2012’de 347 bin şişe tasarruf ettiklerini söylüyor. Yani şişe, mantar, etiketi derken, diğer bir deyişle 260 ton ambalaj atığından tasarruf edilmiş oluyor.

, , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...