Ne yediğin değil, kiminle yediğine bakacaksın

Ne yediğin değil, kiminle yediğine bakacaksın

18 Ekim 2014 0 Yazar: damladogan

Ah şu bilinçaltı. Bugüne kadar ne çektiysek ondan çektik. Şimdi yepyeni bir araştırmayla karşımızda kendisi. Meğer yemek yeme alışkanlıklarımızı bile o belirliyormuş efendim. Yanımızda kilolu biri varken yemek masasına oturduğumuzda yediğimiz yemek miktarı artıyormuş. Gerekçe mi? “Sağlıklı beslenmem lazım” diye tekrarlayıp duran bilinç üstünü kapatmamız!


Arkadaşlar etkili ama, nereye kadar

Bugüne kadar hep arkadaşlarımın yaptığı diyetlerden gaza gelip her pazartesi yeni yine yeniden diyet kararları almışımdır. Arkadaşların bu yönde bir etkisi olduğuna bire bir şahidim. Ama meğer ters etkisi de varmış. ABD’deki Southern Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırma Appetite dergisinin son sayısında yayınlandı. Buna göre eğer oturduğumuz masada kilolu biri varsa istemsiz olarak yemek yeme oranımız artıyor.

Daha fazla makarna, daha az salata yiyoruz

Araştırma sonuçlarına göre oranlar bile belli… Masada kilolu biri varsa elimiz makarnaya yüzde 31.6 oranında daha fazla gidiyor. Salatayı ise yüzde 43.5 daha az yiyoruz. Üstelik bunda yanımızdaki o kilolu arkadaşımızın ne yediğinin hiç bir önemi yok. Yani o ister bir kibrit kutusu büyüklüğünde peynir yesin ister tabak tabak makarna, bizim davranışlarımız değişmiyor. Masada oturma süremizin uzaması da bunda hiç bir etkiye sahip değil.

Sağlıklı beslen diyen iç sesi bastırabiliyoruz

Peki neden o zaman? Araştırmacılara göre en önemli etken bilinç altı. Onlara göre bilinç üstümüzde her zaman “sağlıklı beslenmeliyim” diye haykırıp duran bir ses var. Belki o kadar çok reklama, kamu spotuna, sohbete, yazıya rastlıyoruz ki, artık bu hepimiz için yapmamız gereken bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Yağlı bir şey yediğimizde kendimizi suçlu hissetmemize neden olan… İşte araştırmayı yapanlar, yanımızda bizden daha kilolu biri olduğunda bu sesi bastırabildiğimizi söylüyor. Bu sayede sadece o anlık bile olsa gönül rahatlığıyla kaçamak yapabiliyoruz.

Yalnızken yüzde 44 daha az tüketiyoruz

Üstelik araştırma sonuçlarına göre masada oturanların sayısı da tüketimi etkiliyor. Buna göre kalabalık bir masada yemek yediğimizde, yalnız yiyeceğimize oranla yüzde 44 daha fazla yemek tüketiyoruz. 1989’da ABD’de yapılmış bir araştırma var bununla ilgili. Psikolog John de Castro imzalı. Eğer iki kişiysek tek başımıza olduğumuza oranla yüzde 33 daha fazla yemek yiyoruz. Eğer 3 kişiysek bu oran yüzde 47’ye çıkıyor. Öyle ki eğer sofrada 7 kişiden fazlaysak tek başımıza yiyeceğimize oranla yüzde 96 daha fazla yiyoruz. Biraz korkutucu sanki… Durum üstelik hayvanlarda da benzer. Farelerden tavuklara hatta köpeklere kadar aynı… Daha önce yemek yemiş olsalar bile, yanlarındaki kalabalık grup yemek yemeye başladığında o tok olan hayvan bile tekrar yemeğe başlıyor.

Kadınlar erkeklerin yanında daha çok yiyor

Kimle yediğiniz de tabii büyük bir etken tüketimde. Castro’nun 2000 tarihli bir başka araştırmasına göre kadınlar, erkeklerin yanındayken yüzde 13 daha fazla yiyor. Erkeklerin ise umurunda değil yanındakinin cinsiyeti. Araştırmaya göre hiç bir şey değişmiyor oranlarda. Ama ikisi için yanındakinin ‘kim’ olduğu etkili. Kadınlar da erkekler de eşlerinin yanında yüzde 22, ailelerinin yanında yüzde 23 daha çok yiyor. Yanlarında arkadaşları varsa masada oturan herhangi birine oranla yemek yeme oranı yüzde 14 artıyor. Yani yemek masasında bize eşlik eden bizi ‘rahatlatan’ biriyse, porsiyonlar da artıyor araştırma sonucuna göre.
Ne diyeyim. Herkese afiyet olsun.