Zenginler gibi nasıl para harcanır

Zenginler gibi nasıl para harcanır

14 Kasım 2014 0 Yazar: damladogan

Alışveriş yaparken çok sevdiğim bir söz vardır. “Aklımda kalacağına dolabımda kalsın” diye. Tabii ay sonunda gelen kredi kartı ekstrelerine bakakaldığımda pek de iyi yapmadığım aşikar oluyor. Uzmanlar benim gibi alışveriş sevenler için ilginç önerileri derlemiş. Etikette yazan fiyatı, o ürünü ne kadar sıklıkla kullanacağınıza bölmek bunlardan biri. İşte ‘zenginler gibi para harcamanın’ yolları.

 


Atalarımız boşuna dememiş “hazıra dağ dayanmaz” diye. Ne kadar zengin olduğunuzun önemi yok. Eğer kötü para harcama alışkanlıklarınız varsa elinizde avucunuzda ne varsa eriyip gidebilir. Zengin kişilere alışveriş konusunda danışmanlık yapanlar ne kadar zengin olursa olsun birçoğu için etiketlerin hâlâ önemli olduğunu söylüyor.  Peki, biz onlar gibi nasıl alışveriş yapabiliriz? CNN Money bizler için derlemiş…

Ev yüzünden yoksullaşmayın

Mükemmel bir evde, yediğin önünde yemediğin arkanda yaşamak birçoğumuzun hayali olabilir… Ancak uzmanlar ev aldık diye başka hiçbir şeye paramızın kalmamasını ‘saçma’ diye yorumluyor. Aylık 14 bin dolardan fazla kazananların harcama alışkanlıklarını incelemişler. Buna göre aylık gelirin en fazla yüzde 30’u ev harcamalarına, yüzde 10’u da eğlenceye gidiyor.

Acil durum alışverişi akıllara zarar

İş görüşmesinde giyilecek bir takım elbise olsun ya da arabanız bozulduğu için almanız gereken yeni bir araba… Acil durumlarda yapılacak alışverişler bütçe için büyük zarara neden olabilir. Önceden hazırlıklı olmaya bakın. Çünkü acil durumlarda yapılan alışverişler hem stres yaratabilir, hem de mağaza mağaza gezip kıyas yapmak için yeterli zaman olmayabilir.

Lüks tüketimin de adabı var

Kadınlar bilir. Bazen gözümüz öyle döner ki bir topuklu ayakkabıya bir maaş bırakmayı bile göze alabiliriz. Ama işte o paranın ‘ne için’ verileceği büyük önem taşıyor. Klasik, kaliteli ve uzun süre kullanılabilecek bir ürün için yüksek meblağlar bazen gözden çıkarılabilir. Ama kalkıp da çok nadir kullanacağınız, mesela topuklu mor bir ayakkabı için savurganlık yapmayın.

Ürün-fiyat performansına dikkat

Bir ürünü alıp almama konusunda kararsız kaldığınızda hemen küçük bir hesaba girişin. Etikette yazan fiyatı, o ürünü ne kadar sıklıkla kullanabileceğinize bölün. Pahalı ama hemen her gün kullanılabilecek bir ürünü satın almak, uygun fiyatlı ama çok az giyilecek bir üründen daha mantıklı olabilir.

Bir pahalı, bir ucuz taktiği

Kıyafet alışverişinde lüks ve pahalı parçaları, uygun fiyatlılarla birleştirin. Üzerinizdeki her şeyin marka olmasına gerek yok. Tasarım çok pahalı bir etek giyiyorsanız, onu sade ve ucuz bir bluzla kombinleyebilirsiniz. Dikkatler zaten eteğin üzerinde olacaktır.

‘Günah’ harcamalarını kısıtlayın

Zenginlerin büyük bir kısmı alkol, sigara ve kumar harcamalarını en alt seviyede tutuyor. ABD’de yapılan araştırmaya göre aylık geliri 14 bin dolardan fazla olanların sadece yüzde 13’ü son bir ay içinde sarhoş olmuş. Aylık geliri 3 bin doların altında olanlarda ise bu oran yüzde 60’a kadar yükseliyor. İki grup arasında sigara tüketimi de çok farklı. Zenginlerin yüzde 21’i düzenli sigara kullanıyor. Bu oran diğer grupta yüzde 47’ye kadar yükseliyor.