Çikolata seven stok yapsın

2014/12/01 Yaşam,Yeme-İçme damladogan

Bu yazıyı okuyan tüm çikolata düşkünleri! Derin bir nefes alın ve okumaya öyle devam edin. Çünkü çikolata kıtlığı kapıda! Gerekçesi, ebola salgını, artan talep ve buna karşı azalan üretim.


Pek ‘tatlı’ bir haberim yok bu hafta… Çikolata stoku yapmaya başlayın. Son 6 yılımız kaldı. Geçen ay hazırlanan bir rapora göre eğer önlem alınmazsa 2020’de kakao yok denecek kadar azalacak. Tabii fiyatlar artacak. Öyle olunca da artık beğendiğimiz bir ayakkabıyı almak için değil, çikolata almak için biriktirmeye başlayacağız paraları… O gofretlere, suflelere birbirinden güzel tatlılara veda etmek zor… Peki, bu kıtlığın nedeni ne? Buyurun anlatayım…

Salgın kakao üretimini zorluyor

Dünyanın en büyük iki çikolata üreticisi Batı Afrika ülkeleri Fildişi Sahili, Gana ve Nijerya… Üç ülke tüm kakao üretiminin yüzde 60’ını karşılıyor. Ama şöyle bir hafızanızı zorlayın. Batı Afrika deyince aklınıza ilk ne geliyor son dönemde? Ebola. Kara kıtanın kâbusu oldu salgın hastalık. 5 bin 500’e dayandı ölen kişi sayısı. Salgının hâkim olduğu ülkeler ya bu iki ülkeye komşu ya da çok yakınında. Hal böyle olunca da Ebola korkusuyla önlemler tavan yapmış durumda.

‘Çikolatada ebola efekti’

Örneğin Fildişi Sahili salgın başlayınca ilk iş komşu ülkelerle tüm sınırlarını kapattı. Tabii bu ucuz iş gücü sorunu yarattı ülkede. Çünkü komşu ülkelerden mevsimlik işçiler gelip toplardı kakaoları ağaçlardan. Şimdi toplanamadan heba oldu o kakaolar. Sonuçta zaten yıllardır iç savaşlarla, siyasi krizlerle alt üst olmuş bir coğrafyadan bahsediyoruz Batı Afrika deyince. En küçük bir etken bile yıkıcı sonuçlar oluşturabiliyor. Uzmanlar “çikolataya ebola efekti” diye bir deyim yarattılar bile. Bu önümüzdeki dönemde artması beklenen fiyatları anlatmak için kullanılıyor.

 Bu yıl da talep arzı geçti

Tabii bir de Çin ve Brezilya faktörü var. Bu iki ülkeden çikolataya olan talep her geçen gün artıyor. Günümüzde gelişmekte olan ülkelerde yılda 50 gram çikolata tüketiliyor. ABD ve Avrupa’da ise 10-12 kilo. Fakat aradaki fark yılda yüzde 15-20 oranında artan bir hızla kapanıyor. Ama mevcut arz, artan bu talebi karşılamaya yetmiyor. Bu yıl üst üste ikinci kez talep arzı geçti. Çünkü Batı Afrika’da siyasi karmaşalar nedeniyle 20 yıldır kakao üretimi için yatırım yapılamıyor. Üstelik ağaçlar yaşlandığı için her geçen yıl daha az ürün veriyorlar. Bütün bu nedenler yüzünden önümüzdeki Ağustos ayı sonuna kadar kakao fiyatlarının yüzde 25 artacağı tahmin ediliyor.

Dikkat ucuz madde doldurabilirler

Geçen Eylül ayında konuyla ilgili düzenlenen kongreden sonra yapılan uyarı ise dikkat çekici: “Artık geleneksel ikramlarımızı değiştirmemiz gerekebilir. Çünkü kakao arzı talebi karşılamadıkça aldığımız çikolatanın içindeki kakao oranı giderek azalacak. Yerini ise daha ucuz olan şeker, nugat ya da üzüm doldurmaya başlayacak.”

 

, , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...