Topuklu ayakkabı aşkına

2014/12/14 Kadınsal Mevzular,Yaşam damladogan

O topukluları ayaklarımız acıya acıya boşuna giymiyoruz yıllardır. Sonunda kanıtlandı. Fransa’da yapılan yeni bir araştırmaya göre topuklu ayakkabıların gerçekten de erkekler üzerinde büyük bir gücü var! Haydi kızlar, alışverişe!


Cindrella’nın cam ayakkabılarıyla belki de çok küçük yaştayken girdi topuklu ayakkabılar hayatımıza. Daha küçücüktük. Beyaz atlı prensimizi o ayakkabıyla bulacağımız inancına kapıldık bir kere… Sonra yaş ilerledi. Bu kez Sex and the City dizisinden Carrie Bradshaw’la tanıştık. Onun ayakkabı aşkı ve servetini yatırdığı ayakkabı dolabı süslemeye başladı rüyalarımızı. Yemeyip içmeyip o âşık olduğumuz ayakkabı için para biriktirmeye başladık. Yeri geldi asaletimizden ödün vermemek adına ayaklarımız su topladı onların içinde, yeri geldi onları ayağımıza geçirince kendimizi kraliçeler gibi hissettik. Ee Marilyn Monroe boşuna dememiş: “Bir kadına doğru ayakkabı verirseniz dünyayı bile fethedebilir.”

Topukluların erkekler üzerinde gücü var

Topuklu ayakkabılar çok ilginç bir araştırmaya gündeme geldi bu kez. Fransa’nın Güney Breton Üniversitesi (UBS) tarafından geçen ay yapıldı o araştırma. Bugüne kadar insanların boyu, kıyafetlerinin stili ve renginin erkeklerin davranışları nasıl etkilendiği incelenmişti. Ama bu denli ‘çarpıcı’ farklara ulaşılamamıştı. Meğer olay bizim topuklularımızda gizliymiş. Üstelik üzgünüm beyler ama araştırmacıların diline bile düştünüz. Araştırmanın sonuç kısmında şöyle bir not düşmüş sevgili bilim insanları: Yardıma ihtiyacı olan kadınlar, topuklu ayakkabı giyin yeter.

Topuklu giyene iki kat daha fazla yardım ediliyor

Araştırma şöyle yapılmış. Üç ayrı ayakkabı var: Biri topuksuz, biri 5, diğeri 9 santimetre topuklu. Farklı farklı ortamlarda deneniyor bu ayakkabılar. Hepsinde çok benzer görünüşteki kadınlar, aynı kıyafetleri giyiyor. Sadece ayakkabıların topuk boyu değişiyor. O araştırmalardan en dikkat çekeni… Fransa’nın Breton kentinde yoldan geçen rastgele 180 kadın ve 180 erkek üzerinde yapılmış. Yöresel yemekleri ne kadar tükettikleri konusunda bir ankete katılmaları istenmiş. Sonuçlar çarpıcı. Düz ayakkabı giyen kadının sorduğu 60 erkekten sadece 25’i kabul ediyor bu isteği. Topuk 5 santimetreye yükselince kabul edenlerin sayısı 36’ya çıkıyor. Topuk 9 santimetre olunca sorulan 60 erkeğin 49’u bu isteği geri çevirmiyor. Yani topuksuz ayakkabıda cevap alma oranı yüzde 41.7 iken yüksek topuklu bir ayakkabıda bu oran yüzde 81.7’ye çıkıyor. Kadınlarda ise oranın değişmediği, topuk boyunun artışına göre sırasıyla cevap verme oranının yüzde 31.7, 36.6 ve 30 olarak gittiği görülüyor.

Eldivenini düşürenin de yardımına koştular

Ve araştırmanın bir diğer ayağı… Böyle çarpıcı veriler bulunca bir adım daha ileriye taşıyor bilim insanları tabii. Yine yaşları 20-45 arasında değişen 180 erkek ve 180 kadın yoldan rastgele seçiliyor. Deneyi yapacak olan kadın, deneğini seçip önünden yürümeye başlıyor. Sonra da ‘yanlışlıkla’ eldiveninin bir tekini düşürüyor. Amaç hazırlıksız durumlarda insanların davranışlarını ölçmek… Düz ayakkabı giyerken 60 erkeğin 37’si arkasından seslenerek kadına eldivenini uzatıyor. (Deneyin yapıldığı yer Fransa tabii insanlar zaten kibar). Beş santimetrelik topuklu ayakkabı giyen hanım kızımız eldiveni düşürünce 60 erkeğin 47’si sesleniyor. Dokuz santimetrelik topukluda ise yardım eden erkeklerin sayısı 60’da 56 oluyor. Kadınlarda ise yine oran değişmiyor. Sırasıyla 26, 30 ve 31 kadın yardımcı oluyor.
Yani kıssadan hisse… Topukluların gücü adına, güç bizde artık!


, , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...