Büyük birader gözünü WhatsApp’a dikti

2015/01/18 Sosyal Medya,Teknoloji damladogan

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın yasaklansın istemiyle gündeme geldi WhatsApp geçen hafta. Cameron’ın gerekçesi istihbarat birimlerinin akıllı cep telefonlarında kullanılabilen WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarını göremiyor oluşuydu. Peki, WhatsApp gerçekten de o kadar gizli mi?

 


“Özel hayatın gizliliği” kelime öbeğinin sadece yazılı olarak kaldığını gösterdi 2013 yılı bizlere. ABD’nin eski ajanlarından Edward Snowden belge sızdırdıkça hayretlere hayret eklendi. ABD’nin izlemediği ne e-postalar, ne telefon konuşmaları kalmıştı. Telefonların mikrofonları istedikleri zaman açılmış, kameralardan istedikleri anda ortamın fotoğrafı çekilmişti. Tam birini sindirmişken yenisini patlattı Snowden. Tüm bu zamanlarda en pirüpak kalansa bizim yadigâr WhatsApp oldu. Ona da tepki gecikmedi.

Cameron: Ulusal güvenliğe tehdit

Sadece Fransa değil, tüm dünya Charlie Hebdo saldırılarının şokunu atmaya çalışıyor. Tam da bu gerginlik yüksekken İngiltere Başbakanı David Cameron’dan çok konuşulacak bir açıklama geldi. WhatsApp ve iMessage gibi uygulamaların yasaklanmasını istedi. Gerekçesi de fazlasıyla iddialıydı. Zira Cameron’a göre iki kişi arasında geçen ancak istihbarat birimlerinin gerekli zamanlarda da olsa göremediği mesajlar ‘ulusal güvenliği tehdit’ unsurları arasındaydı…

Seçilirse WhatsApp yasaklanacak

Cameron’ın bu hamlesi Mayıs ayındaki seçimlerden önce kritik bir karar. Herhalde yerel seçimlerden önce Twitter ve YouTube’un kapatılmasına rağmen oy kazananları örnek almış olmalı. Aynı söylemi tekrarlıyor. ‘Seçildiğim takdirde yeni bir istihbarat yasası yürürlüğe girecek” diyor. O yeni yasayla İngiltere’de istihbarat birimlerinin göremediği her türlü mesajlaşma sistemi yasaklanmış olacak. 700 milyon kullanıcısı olan WhatsApp da Snapchat de iMessage da yasaklanacak. Bunu yaparsa gençlerden oy alamayacağı kesin. Ama belli olmaz, SMS’in dibe vurduğu şu günlerde kâr etmek isteyen telekom firmalarının çalışanlarından oy almayı umuyor olabilir.

Bu kadar rahatsız eden ne?

İngiltere Başbakanı’nın bahsettiği mesajlaşma uygulamaları mesaj içeriklerini kriptolu bir şekilde tutuyor. WhatsApp bu uygulamaya Ağustos 2012’de geçti. O tarihten önce biraz teknik bilgiyle aynı kablosuz interneti kullanan herkes giden mesajları çözebiliyordu. Artık bu mümkün değil. Kasım ayında gelen yeni güncellemeyle kripto çözümesi daha da zor bir hale getirildi. Cameron, telekom operatörlerinin daha fazla kayıt tutmasını zorunlu hale getirecek bir düzenleme üzerinde zaten çalışıyor. SMS’ler de telefon konuşmaları da istihbarat için daha da şeffaflaşacak. Cameron aklındaki yasağı getirirse Büyük Birader gözünü WhatsApp’ımıza da dikmiş olacak.

Endişelenmeyin gizli uygulamalar da var

Peki, bunun alternatifi yok mu? 1990’lardan bu yana en çok kullanılan yöntemlerden biri PGP. Özel bir şifreleme yazılımı. Özellikle ‘köstebekler’ arasında yaygın. Çok özetle WhatsApp’ın yaptığı kriptolama sisteminin kişiye özel hali… Bir de sohbet uygulaması var. Adı Telegram. 2013’te “hakkımız olan gizliliği geri alıyoruz” sloganıyla çıktı. Mesajlardan fotoğraflara her şeyi şifreleyerek gönderen ve ardından da imha eden bir program Telegram. Yazılımcılar kendilerine o kadar güveniyorlar ki eğer şifreleme sistemini kırmayı başaran olursa 300 bin dolar ödül vereceklerini söylüyorlar. Uygulama uzun süredir “ismini vermek istemeyen” kaynaklarla iletişim kuran gazeteciler ve siyasiler arasında popüler. 2014’te 34 milyon yeni kullanıcının indirdiği uygulamayla Telegram kullananların sayısı 50 milyona ulaştı.


, , , , ,

Related Post

Konum değil ilişki, durumunu bildir:)

OK kib bye SMS!

Yorumlarınız benim için çok önemli...