Bir garip Davos…

Bir garip Davos…

25 Ocak 2015 0 Yazar: damladogan

Dünyanın gözü İsviçre’nin küçücük bir kasabasındaydı geçen hafta. Davos’ta… Bizde Erdoğan’ın 2009’daki “One minute” çıkışından sonra adını duymayan kalmamıştır. Dünya Ekonomik Forumu’nda 40 devlet ve hükümet başkanıyla 2 bin 600 yönetici bir aradaydı. Onlarca konu tartışıldı. Ancak gündemler ve gerçekler arasında ‘ufak’ farklar var.

 

küppür


Küresel ısınmayı tartışmaya bin 700 özel jetle gittiler

Geçen hafta Davos’taki forum kadar orada olan bitenler de çok tartışıldı. Davos’ta en önemli gündem maddelerinden biri küresel ısınmaydı. Liderler de kamuoyu önderleri de çare aramak için oradaydı. Hatta Yeşil Davos uygulaması kapsamında, katılımcılar için havalimanına servisler konmuş, onları kullanmaları istenmişti. Limuzinler ve özel minibüsler için de karbon emisyonu limitleri açıklanmış, uymayan araçların bölgeye alınmayacağı söylenmişti. Ama paranın gözü kör olsun. Araçlar uysa da geliş yöntemleri uymadı yeşil standartlara. Birbirinden zengin isimler küresel ısınmayı tartışmaya bin 700 özel jetle gitti. Yani anlaşılan karbon emisyonunun nasıl azaltılacağına, daha temiz bir iklimin nasıl oluşturulacağına dair raporlar, bir saatte havayı bir yıl araba kullanmışçasına kirleten özel jetlerde hazırlanmıştı. Öyle ki havalimanları yetmedi, İsviçre askeri üslerinden birini jetlerin kullanımına açtı. Misafirler o üsten Davos’a hava kuvvetlerine ait helikopterlerle aktarıldı.

40 bin dolar verip gelir adaletsizliğini tartıştılar

Davos’un bir diğer gündem maddesi gelir adaletsizliğiydi… Oxfam’ın geçen hafta yayınladığı rapora göre dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesimi, dünyanın servetinin yüzde 48’ine sahip. Hatta o rakam önümüzdeki yıl ilk kez yüzde 50’yi geçecek. Yani en zengin yüzde 1’in geliri, dünyanın geri kalan yüzde 99’unun gelirinin toplamıyla eşitlenecek. İstatistik fazlasıyla endişe verici… Davos’a akın eden yüzde 1’lik kesim de bunu tartıştı işte forumlarda. Ama yine tezatlı… O süper donanımlı jetlerden bahsetmiştim zaten. Tabii herkesin kendi jeti yok. Kimileri kiralamak zorunda kaldı. Önceki yıllardan deneyimli olanlar aylar önceden yaptırdı rezervasyonlarını. O jetlerin saatlik kullanımı 10-15 bin dolar. Ama tek ‘ilginçlik’ o da değil… Mesela Davos’a gelmek isteyen biri en az 40 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda. Çünkü forumun biletleri biraz tuzlu… Otellerin ve restoranların fiyatları da forum zamanı katlanıyor.

Cinsiyet eşitliğini erkekler tartıştı

Dünya Ekonomik Forumu’nda bol bol tartışılan konulardan biri de cinsiyet eşitliği ve kadınlara fırsat tanınmasıydı. Ama tabii yine küçük bir pürüz vardı. Davos’un kendi istatistiklerine göre 2 bin 500 katılımcıdan sadece 491’i kadındı. Bu yüzde 17 gibi bir orana denk geliyor.  Yani cinsiyet eşitliğini yine erkekler konuşup çözmeye çalıştı. Biraz utanç verici…

Eşcinsel hakları ilk kez gündeme alındı

Davos’ta ilk defa gündeme alınan da bir konu vardı: Eşcinsellerin hakları. Davos için küçük, insanlık için büyük bir adım… Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın CEO’su Tim Cook’un “Eşcinselim, gururluyum” açıklaması ve ABD’de birçok eyalette eşcinsel evliliğin yasallaşmasının bunda büyük etkisi olduğu düşünülüyor. Ancak yine de birçok uzmana göre Davos’ta konu ‘üstü kapalı’ olarak tartışıldı. “Sanki çok baskı yapıldığı için göstermelik olarak programa alınmış gibi” yorumları yapıldı. Ancak bir yandan da Davos’ta neden böyle bir karar alındığını anlamak zor değil. İran, Katar, Suudi Arabistan ve BAE gibi eşcinsel ilişkinin ölüm cezasına neden olabileceği ya da Rusya, Nijerya ve Uganda gibi cezalandırılabileceği ülkelerden üst düzey katılım var foruma.