Duvarlar ondan sorulur: Banksy

2015/03/01 Portre,Sanat,Yaşam damladogan

Ne kimliği belli, ne de nasıl bu kadar gizli resim yaptığı. Tek bilinen İngiltere’nin Bristol kentinde doğduğu… Bir de o bir gecede gri bir duvarı renklendirdiğinde, duvarın sanat eseri olduğu ve o eserin binlerce sterline satıldığı… Dünyanın yakından takip ettiği sokak sanatçısı Banksy geçen hafta Gazze’deydi. Gizlice gittiği Gazze’den yine birbirinden çarpıcı sokak resimleriyle döndü. Dikkatleri üzerine çekti.

 


Gri duvarları boyalarıyla renklendiriyor

Yeni yüzyılın yeni icadı… Bol duvarlar. Beton, gri, upuzun duvarlar. Ve o griliği, gizlice elindeki boyalarla renklendiren bir adam. Banksy. Duvarları dillendiren adam… Eserlerinin satılmasına da onun adına sergi açılmasına da karşı. Bu iş para için yapılmamalı diyor. Bu kadar esrarengiz olmasından mıdır bilinmez, o karşı çıktıkça eserlerinin değeri artıkça artıyor. O bir yere resim yaptı mı sabah hayranları hemen oraya akın ediyor.

Bir eseri bulunduğunda polisle korunuyor

Sabah kalkıp da dünyanın bir köşesinde onun bir eseri bulunduğunda, üstü griye boyanmıyor. Aksine başına bir güvenlik görevlisi dikiliyor. O sanat eserini korusun diye… 18. yüzyılda yaşayan İngiliz ressam John Constable’ın bir manzara tablosunun üzerine Tom ve Jerry’deki fare karakteri Jerry’i kundakçı gibi elinde ateşle çizmişti. O bile korundu. Hatta 2003’te Banksy henüz o kadar meşhur değilken 5 bin Sterlin’e satılan bu eser, yıllar içinde 30 kat değer kazanarak 2014’te 150 bin Sterlin’e alıcı buldu.

İflasın eşiğindeki kulübü kurtardı

Onun tuvali duvarlar. Duygusunu, isyanını, tüm hislerini sokaklarda anlatıyor. Resimlerinin çoğu savaş karşıtı. Tüketim çılgınlığının eleştirisi… Bugüne kadar kendi rızasıyla eserinin satılmasını istediği tek istisna var. 2013’te maddi sıkıntılar yüzünden kapanma noktasına gelen Bristol Gençlik Kulübü’nün kapısına bir resim yaptı. Adını da ‘Mobile Lovers’ yani Mobil Aşıklar koydu. Bir de not bıraktı kulübe. “Eserim sizindir” diye… Kulüp geçen Ağustos’ta o eseri 403 bin Sterlin’e yani 1.55 milyon Lira’ya sattı, ekonomik krizden kurtuldu.

Resimlerinin çoğu siyasi içerikli

Geçen yıl İngiltere’deki yasadışı dinleme krizi patlak verdiğinde bir gecede o dinlemelerden sorumlu istihbarat servisinin merkezinin yakınlarında bir resim belirmişti. Bir telefon kulübesinin yakınındaki duvar resminde kulübeyi dinlemeye çalışan koyu renk gözlüklü 3 adam vardı. Geçen Mart’taysa Suriye’deki iç savaşın 3. yıldönümüne dikkat çekmek için en bilinen eserlerinden ‘Balonlu Kız’ı yeniden tasarladı. 2002 yılında Londra’da ortaya çıkan ve elinde kırmızı balonu olan küçük kız resmini, bu kez başörtülü bir çocuk olarak yineledi. O gün dünyanın dört bir yanındaki meydanlarda Suriye için gökyüzüne kırmızı kalpli balonlar bırakıldı.

 

, , , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...