Darwın çok kızacak… Meğer en güçlü değil, en zengin hayatta kalmış

2015/03/22 Kadınsal Mevzular,Yaşam damladogan

Filmlerin değişmez konularından biridir herhalde. Fakir ama gururlu, kaslı güçlü bir adam… Karşısında ise zengin ama nispeten cılız, hastalıklı bir tip… Peki, biz kadınlar hangisini seçeriz? Yeni bir araştırmaya göre tarih boyunca zengini seçmişiz. Böylece de zengin erkeklerin daha çok çocuğu olmuş, genetik kodlamalar değişmiş.


Ünlü İngiliz biyolog Charles Darwin’in o çok bilinen teorisi: “Survival of the fittest”. Yani nesiller boyunca hastalıklı ve acizlerin elenip güçlü olanın ayakta kalacağı, böylece de nesillerin daha da güçlenerek gelişeceği teorisi. Bu teoriye adeta meydan okuyan bir araştırma yayımlandı. Meğer efendim en güçlü değil, en zengin hayatta kalmış.

Kadınlar zengin erkeklerin peşinden koşmuş

İnsanoğlu yaklaşık 12 bin yıl önce tarımı ticari amaçlarla yapmaya başladı. Hasatı verimli olanlar servet ne demek onu da görmüş oldu. Ama bu servet beklenmedik bir şeye daha yol açtı. Bol bol çocuğa… Arizona Eyalet Üniversitesi’nin yayımladığı yeni araştırmaya göre ilk çağlardan bu yana zengin erkeklerin daha çok çocuğu oldu. Çünkü kadınlar hep onların etrafındaydı…

Tarih boyunca 1 erkek genine 17 kadın geni düşüyor

Araştırmanın çıkış noktası çok enteresan. Bilim insanları Taş Devri’nde tüm dünyada genetik çeşitliliğin çok azaldığını fark ediyor. Özellikle de erkeklerden geçen genlerin… Öyle ki bugün bir insanın genleri incelendiğinde tarih boyunca DNA’mıza işleyen her 17 kadın için 1 erkeğin geni var. Arada bu kadar büyük fark olunca başlıyorlar nedenini araştırmaya. Ve sonuç… Darwin’in teorisi tamamen gerçek olsaydı belki de bugün çok daha güçlü bir insan ırkının olması gerekiyordu. Ama bütün bu genetik kodlamaları biz kadınlar bozmuşuz. Nasıl mı? Ayrıntılı anlatayım…

Nesilden nesle zenginlik geni geçmiş

Tarımda başarılı olanlar, yani daha çok para kazananlar daha çok çocuk sahibi olmuş. Çünkü kadınlar hep onlarla birlikte olmak istemiş. Böylece bu erkeklerin daha fazla geni saçılmış etrafa. Nesilden nesle güçlü olanın genleri değil, zengin olanın genleri geçmiş. Tarımda iyi iş yapmak, daha çok ürün üretmek, daha zengin olmak… İnsanoğlu olarak çizgi filmlerde gözünde yeşil dolar işareti çıkan karakterlere neden döndüğümüzün de göstergesi herhalde bu. Bunu da araştırsınlar lütfen.

Bugün durum değişti

Peki ya bugün? Tam tersi bir durum hâkim. 2006 yapımı ‘Idiocracy’ yani Ahmaklar diye bir bilim kurgu filmi vardır tam bu durumu anlatan. İzlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim. Özetle şunu anlatıyor film. Günümüzde zeki insanlar birçok kaygı ile çocuk yapmayı geciktiriyor ve de azaltıyor. Yok bakabilir miyim, hepsine aynı fırsatları sunabilir miyim, hayat kalitem değişir mi derken çoğunluk tek ya da bilemedin iki çocuk sahibi oluyor. Ancak diğer kampta durum epey farklı. Sadece Türkiye’de değil birçok ülkede liderler en az üç çocuk diye haykırırken buna uyanlar da oluyor. Ayağında ayakkabısı, üstünde giyecek kıyafeti olmayan anne babalar 3,4,5 çocuk yaparak hızla çoğalmakta. Sonuç? Idiocracy. Yani çok uzun vadede zekilerin neslinin tükendiği, daha düşük ya da ortalama zekâdaki insanların dünyanın egemeni olduğu bir ‘distopya’.
Evrim bunca yıldır devam ettiğine göre bir bildiği vardır. Biz standarttan şaşmasak da düzeni değiştirmesek mi acaba 🙂


, , , ,

Yorumlarınız benim için çok önemli...