Meme uçlarına özgürlük!

Meme uçlarına özgürlük!

10 Mayıs 2015 0 Yazar: damladogan

Çok saygın ve bilinen bir kadın milletvekili durup dururken neden üstünü çıkarıp da memelerini gösterir? Kulağa tuhaf geliyor değil mi? Bu olay Mart ayında İzlanda’da yaşandı. Ama son dönemdeki yasaklara kadar futbolcular her golden sonra aynısını yapabiliyordu… Peki bu çifte standart neden? İşte bu düz mantıktan yola çıkan kadınlar son bir yıldır önemli bir kampanyanın öncülüğünü yapıyor. #FreeTheNipple yani “Meme Ucuna Özgürlük”…

 


Her şey bir film ile başladı

Kampanya 2014’te çekilen bir filmle başladı. Yönetmen koltuğunda bu akımın öncüsü ABD’li Lina Esco vardı. 1992 yılında geçen film bir grup New York’lu genç kadının sokak sokak gezerek tabuları protesto etmelerini konu ediyordu. “Meme ucu neden ayıp?” onu sorgulatıyorlardı insanlara. Tek işlevi bebek emzirmek… Peki ne ara ayıp ve seks objesi haline geldi ki? Sorulara yanıt bulunamadıkça kampanya hızla yayıldı. Memelere özgürlük diyenlerin sayısı giderek arttı. Başı çeken ise her zamanki gibi ünlüler oldu.

Rihanna’nın Instagram’ı kapandı kampanya büyüdü

Hatırlarsınız geçen Mayıs’ta Rihanna üstsüz fotoğraflarını Instagram hesabından paylaşınca olay olmuştu. Instagram fotoğrafları ‘müstehcen’ bulunca Rihanna’dan o pozları kaldırmasını istedi. Ünlü şarkıcı bu uyarıyı dinlemeyince de hesabı kapatıldı. Tepki çığ gibi büyüdü… Bu konudaki en radikal isimlerden biriyse ünlü oyuncular Bruce Willis ve Demi Moore’un kızları Scout Willis oldu. O önlemler yüzünden kendisi de uyarı alınca tepki olarak saatlerce üstsüz bir şekilde New York sokaklarında gezdi. O fotoğrafları da Twitter hesabından “New York’ta yasal ama Instagram’da değil” notuyla paylaştı. Çılgın şarkıcı Miley Cyrus ve manken Cara Delevingne de tepkilerini “meme ucuna özgürlük” yazan t-shirtlerle gösterdi.

 İzlanda’da kampanya daha da büyüdü

İzlanda’daysa olay ciddileşti. Kampanyaya çok saygın bir milletvekili de katılınca bir anda herkes bunu konuşmaya başladı. 17 yaşındaki İzlandalı bir genç kız geçen aylarda ABD’deki bu kampanyaya destek olmak için çektirdiği üstsüz fotoğrafı Twitter’dan paylaştı. Öyle kötü yorumlar aldı ki… Fahişe diyen de çıktı, hak kazandığı öğrenci değişim programının iptal edileceğiyle tehdit eden de… Sonunda korkup fotoğrafı sildi. Ardından İzlandalı kadınlar bir anda ayaklandı.
#FreeTheNipple etiketi günlerce İzlanda’da en çok konuşulanlardan biri oldu.

Putin üstsüz at binince oluyor ama…

İzlandalıların bu kampanyasına hiç beklenmedik bir isim katıldı. Milletvekili Björt Ólafsdóttir de kendi memesinin fotoğrafını paylaştı Twitter’dan. Ardından öyle çok konuşuldu ki İngiliz The Independent gazetesinde bir makale kaleme aldı. “Tüm dünya yüzümden çok meme ucumu tanıyor şuanda” diye başladı yazısına. “Bu kampanya bir devrim” dedi. Hamile olduğunu ve ikizleri doğduğunda memelerinin sadece internette değil, bebeklerinin emmek istediği her yerde olacağına dikkat çekti. Ona da destek yağdı internetten. Sordukları çok basit bir soru vardı: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üstsüz at bindiğinde ‘havalı’ oluyor da bir kadın milletvekili neden aynısını yapamıyordu ki?
Böyle bakınca soruya yanıt vermek çok zor değil mi?
Ne dersiniz Türkiye’den de bir siyasetçi çıkar mı destek için?