Sanal paralar cüzdanları attıracak

2015/05/17 Dünya,Sosyal Medya,Teknoloji,Yaşam damladogan

Yıllar önce devrimi kredi kartlarının hayatımıza girmesiyle yaşadık. Cüzdanlar hafifledi, para taşıma derdi bitti. Son yıllarda ise yepyeni bir devre göz kırpıyoruz. Sanal para birimlerine! Haydi hepimize müjde cüzdanları atacağımız günlere çok az kaldı.

 


Kontrol yok devletlerde alarm çanları çalıyor

Devletler “denetleme yok öyleyse yasa dışı işler dönüyor” savunmasına sığınıyor hemen. Haksız değiller tabii. Kara para aklama ya da uyuşturucu ticareti gibi birçok alanda kullanıldığı iddia ediliyor. Hatta o rakam da milyar dolarla ifade ediliyor. Ama tabii koskoca devletlerin derdi sadece bu değil. Bitcoin cinsinden gönderimlerin kontrol edilmesi mümkün değil. Regule etmek ve vergi almak en büyük dertleri. Ama bu şimdilik biraz zor gibi görünüyor. Tahminler Bitcoin’in başlattığı bu akımın dünyayı yeni bir dijital para sistemine taşıyacağı yönünde. Yani cüzdanlar tarihe karışabilir.

Yarın resmen İsveç’te borsaya açılıyor

Bitcoin her geçen gün hayata adapte oldu. Bitcoinlerle artık uçak bileti, bilgisayar hatta ev satın almak mümkün. Bu konuda en önemli adımı atan ülke Ekvador oldu. Şubat ayında Bitcoin’e değil ama kendi yarattığı sanal para biriminin kullanımına izin çıktı. Böylece devlet olarak sanal para kullanımına izin veren ilk ülke oldu. Yarın ise Bitcoin için büyük gün. İsveç’te Stockholm Nasdaq Borsası’nda piyasaya sunulacak. Yani ilk kez Bitcoin resmen yatırım fonu olacak.

Bitcoin 1200 doları gördü, şimdi 237 dolar

Öyle değişik bir yatırım aracı oldu ki Bitcoin zamanla. 2009’da ilk ortaya çıktığın 21 milyon adet üretilmişti. Taksi plakası gibi sınırlı sayıda… Kısıtlı olunca talep arttıkça değeri de arttı. Bir de tam ekonomik kriz dönemine denk gelince güvenli liman görüldü Bitcoin. İlk başlarda 1 Bitcoin’in değeri 10-20 dolarken 2013’te 1200 doları aşarak rekor kırdı. O dönem köşeyi dönen döndü. Sonra bunu fırsat bilenler daha çok Bitcoin üretmek istedi. Ama tabii o herkesin harcı değildi. Çok güçlü bilgisayarlarda, özel kodlarla bilgisayar ortamında sınırlı sayıda da olsa Bitcoin üretildi. Yine de değeri düştü. Bugün 1 Bitcoin 237 dolara  kadar gerilemiş durumda. Şimdi Bitcoin almak isteyen biri elinde Bitcoin’i olan birinden satın almak ya da bir ürünle takas yapmak zorunda. Alıcı ve satıcıları bir araya getirmek için de internette her ülkeye özel siteler kurulmuş durumda.


, , ,

One thought on “Sanal paralar cüzdanları attıracak

Yorumlarınız benim için çok önemli...