Bir tıkla binlerce dolar kazan

2015/05/24 Sosyal Medya,Teknoloji,Trendler damladogan

Günümüzün en büyük sorunsalı sanırım… Kolay yoldan nasıl para kazanırım derdi. Zihni sinir bir icat yapayım da köşeyi döneyim diye uğraşanları mı ararsın, gelen bir mail ile bir saatte 500 dolar kazanma hayalleri kuranları mı? Meğer olay sosyal medya fenomeni olmakta geçiyormuş. Hem de öyle birkaç kuruştan bahsetmiyorum, tek bir paylaşımla on binlerce dolar kazanmak mümkünmüş!

 


Tek fotoğraf binlerce dolar demek

Kendimi bildim bileli modaya düşkün olduğumdan Instagram’dan da Twitter’dan da bir sürü modacıyı, ünlüyü ve tabii son dönemin parlayan yıldızı ‘moda blogger’larını takip ederim. Onlardan tek eksiğim karşı kaldırımdan fotoğrafımı çekecek kişisel fotoğrafçımın olmaması sanırdım. Ama değilmiş. Bu acı gerçekle maalesef geçen hafta yüzleştim. Efendim bizim için Instagram’dan bir fotoğraf paylaşmak 10 saniyelik iş olsa da meğer onlar için tek kare binlerce dolar demekmiş. Valla ben demiyorum, kendi içlerinden biri itiraf etti…

 

1 milyon takipçisi olunca yaşadı

Geçen haftanın en çok konuşulan röportajlarından biri Harper’s Bazaar’dan geldi. Instagram’da “weworewhat” hesabının yaratıcısı 22 yaşındaki Danielle Bernstein ‘samimi’ itiraflarda bulundu o röportajda. Bernstein’ın röportaj sırasında 992 bin takipçisi olan Instagram hesabında 7 bine yakın paylaşımı var. Her gün ne giydiği, ne yediği, nerelere gittiği paylaşıyor bizlerle sağ olsun. Ama paylaşımlarda aralara gizlenmiş şeyler de var. Mesela makyaj yaparken çekilmiş ve fondöteninin markasının apaçık ortada olduğu bir poz… Ya da “rujum ve ojem birbirine uydu ne tatlı” diye ikisinin de markalarını paylaştığı kareler… Dışarıdan çok masum görünüyor değil mi. Ama meğer o tek bir paylaşım servet değerindeymiş.

Bir yılda 500 bin dolara yakın kazandı

Danielle Bernstein röportajında markalarla yaptığı ‘anlaşmaların’ detaylarını vermiş. Rakamları duymaya hazır mısınız? Şuandaki takipçi sayısının ve nüfuzunun orantısına göre, bir adet sponsorlu içerik yani mesela tek bir kare Instagram fotoğrafı için 5 bin ila 15 bin dolar arasında para alıyormuş. Yani 13-38 bin lira… Bu rakam anlaşmanın uzunluğuna göre artıp azalabiliyormuş. Örneğin uzun süreli bir anlaşma yapıldığında ya da birden fazla paylaşım istendiğinde 3 al 2 öde tadında ‘toplu indirimler’ mevcutmuş. Tam rakamı söylemek istemiyor haliyle. Ama “22 yaşında birine göre çok iyi para kazandım geçen yıl” diyor. Biraz ısrar edilince rakamın 6 hanelilerin ortasında olduğunu söylüyor. Sadece nakit ödemeyle çalışmıyor tabii sistem. Hediyeler üzerinden ‘ayni’ olarak da yürüyor. Misal, dünyaca ünlü bir marka Bernstein’a belki paylaşımında kullanır diye enfes bir çanta yollamış. Hanımefendi çantanın parlak mavi rengini beğenmeyip cevap yazmış “acaba bunun siyahı yok mudur” diye…

Instagram’da pazar yıllık 1 milyar dolar

Tahminler markaların bu tarz reklamlar için sadece Instagram’da yılda 1 milyar dolar harcadığı yönünde. Takipçi sayısına göre alınan rakam da artıyor. Bernstein’a göre 6 milyon takipçisi olan bir hesap tek bir paylaşım için 20-100 bin dolar alabiliyor. Özellikle de moda alanındaki piyasa her geçen saniyeye gelişip serpiliyor. Instagram’ın kurucusu ve CEO’su Kevin Systrom geçen ay Paris Moda Haftası’na bile gitmiş. Özel defileleri izlemiş, tasarımcılar, bloggerlar, ikoncanlarla tanışmış. E ne de olsa kurduğu bu fotoğraf paylaşım sitesinin büyük bir kısmı ‘onlar’ üzerinden yürüyor. İçini bilmesi önemli… Öyle ki instagram’a bu konuda yan uygulamalar bile çıkmış. Mesela onlardan biri Dash Husdon. Ortak çalıştığı moda ikoncanlarının hesaplarında paylaştığı her fotoğrafta üzerlerindeki kıyafetlerin hangi markalara ait olduğunu yazıyor.

 

 

, , , , , , ,

Related Post

Sosyal medya denen yalan dünya

Yorumlarınız benim için çok önemli...